e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Udělej to jako Musk! I Česká republika potřebuje „řezníka“ přebujelé veřejné správy

19.02.2025, Autor: Martin Schmarcz

18 votes, average: 4,72 out of 518 votes, average: 4,72 out of 518 votes, average: 4,72 out of 518 votes, average: 4,72 out of 518 votes, average: 4,72 out of 5
Schmarcz: Udělej to jako Musk! I Česká republika potřebuje „řezníka“ přebujelé veřejné správy

Nádhera! Tohle zvolání mě napadá, když čtu, jakým způsobem Elon Musk řeže do masa zbytnělého státu. Ruší pracovní místa, ruší celé agendy, ruší zavedené penězovody. Takhle se na úředníka musí… Nikoli dlouze diskutovat, zadávat analýzy, provádět audity, zřizovat „antibyrokratické“ komise.

To vše zabere hromadu času, stojí další peníze a výsledek bývá buď nulový, nebo se ještě dozvíme, že je třeba dosypat prostředky a přijmout víc lidí, protože veřejné služby jsou „podfinancované“. Zjevně to jde i jinak a lépe.

Muskův DOGE tým (dle anglické zkratky Department Of Government Efficiency – Ministerstvo pro efektivní vládu) působí poprask. Liberální intelektuálové hystericky varují, že jde o „převrat“ a liberální soudci se to snaží zastavit. Jistě, tohle totiž bude konec toho, čemu Trump v Americe říká „Deep State“ a já v Evropě „oligarchická byrokracie“. Tedy nadvlády nevolených úředníků nad volenými politiky. Což je dobře. Podle ústavy je zdrojem veškeré moci lid, nikoli úzká elita, která obsadí veřejné úřady.

Nechme stranou, že ve skutečnosti je americký „Deep State“ v zásadně neškodný drobeček proti evropskému bumbrlíčkovi „oligarchické byrokracie“. Stejně tak nyní pomiňme rozměr kulturních válek, který plyne z toho, že většina těch, kteří obsadili státní instituce, jsou jak v USA tak v EU reprezentanty progresivistické ideologie. Podívejme se na podstatu, na formu tohoto nedemokratického vládnutí – a ta by byla stejná bez ohledu na obsah. Což znamená, že i řešení je univerzální.

Úřednická oligarchie stojí na dvou špatných a vzájemně se doplňujících a posilujících principech. Jednak velký stát bere občanům příliš mnoho jejich peněz, jednak si za ně kupuje velkou moc nad nimi samými. Jde o hermeticky uzavřený systém, který je velmi odolný vůči pokusům o změnu, o nápravu. Sáhněte byrokratům na peníze a oni začnou křičet, že pak nezvládnou vykonávat svěřené kompetence. Omezte jim pravomoce a uslyšíte od nich, že hrozí špatné utrácení prostředků, které nebudou „pod kontrolou“.

Čím více moci seberete demokratům a dáte ji byrokratům, tím více jí budou chtít, čím více jim přiklepnete peněz, tím jich budou žádat více. A čím více moci, tím více peněz na její výkon. A čím více peněz, tím více moci na jejich utrácení. Tento gordický uzel nelze nijak „moudře a rozumně“ rozplést. Musíte udělat to, co Alexandr Makedonský, nebo Elon Musk – rozseknout ho mečem. Sebrat byrokratům obě jejich „hračky“ najednou a v masivní míře. Bez financí a bez pravomocí jsou nahraní…

Nemusíme chodit až do Bruselu s jeho 33 generálními ředitelstvími, která drží faktickou moc v Evropské unii a jsou obsazena desítkami tisíc nevolených byrokratů, které nelze vyhodit. Stačí nám Česká republika, kde ve veřejném sektoru pracuje celkem milion lidí a povinné výdaje státu dosahují závratných 1,8 bilionu korun (což znamená, že fakticky „požerou“ veškeré příjmy a vše ostatní v rozpočtu už je na dluh). Máme tedy ohromnou armádu placenou erárem a její příslušníci disponují závratnou sumou peněz.

Udělejme to jako Musk. Radikálně zredukujme zástupy těch, jimž mzdy platí stát a ne soukromník, brutálně ořezejme veřejné výdaje a kompetence byrokratů. To vše najednou. Jinak té hydře místo jedné useknuté hlavy narostou dvě další. Takto bude řvát, využije veškerý svůj vliv v médiích, v akademické sféře, mezi aktivisty a spřízněnými paternalistickými politiky, aby z vás udělala buď hlupáka, či zločince, nebo zločinného hlupáka, který tomu nerozumí a „ničí“ léta budované (a prý skvělé) veřejné služby. No a co?

Nebojme se toho, že přijdeme o něco důležitého. Pokud by něco opravu chybělo, lze to rychle vrátit. To, co opravdu bolí, se přihlásí samo. Narozdíl od zbytných agend a jejich vykonavatelů. Je to jednodušší, rychlejší, levnější a i pro potřebné lidi lepší než léta připravovat komplikovanou reformu, která se nakonec proti tlaku úředníků neprosadí a když, tak jen ty její části, jež dopadnout na ty nejbezbrannější. Na ty, kteří nemají žádnou moc a vliv, zatímco šíbři a byrokraté jsou jedna zkorumpovaná mocichtivá ruka.

Že to nelze zařídit? Ale ano. Stačí dobrá vůle. A také schopnost zvládat moderní techniku. Díky digitalizaci a umělé inteligenci ušetříme hromadu peněz i lidí. Na demokratické rozhodování potřebujete živé politiky, kteří plní vůli lidu. Na řízení svěřených technokratických agend je naopak lepší stroj. Zvláště, když těch úkolů bude daleko méně. Už dnes velké firmy jako Škoda Auto využívají AI k zadávání zakázek, což jim šetří peníze jak na organizaci, tak hlavně díky levnějším vysoutěženým službám.

Řízení státu v rámci zákonů a politického zadání zvládne elektronický mozek naprosto báječně a to z řady důvodů. Za prvé poslechne voleného politika, nebude odmlouvat, házet mu klacky pod nohy, zdržovat. Provede úkol ihned a dle požadavků. Za druhé vyjde daleko levněji, než armáda byrokratů. Za třetí vám navrhne, kde ještě procesy zefektivnit, ušetřit a přitom nabídnout lidem lepší služby. Za čtvrté ho nelze uplatit. Za páté, a to hlavně, nevytvoří elitářskou oligarchii, která bude utlačovat demokracii (to se děje jen ve sci-fi).

„Dřinu strojům“. Potřebujeme demokracii, abychom věděli, co si většina lidí přeje. Byrokraty nepotřebujeme, umíme-li je nahradit něčím lepším, něčím co neodmlouvá, nevytváří obří deficity, nerozšiřuje vlastní moc a plní vůli lidu vyjádřenou prostřednictvím volených zástupců. Nicméně to je až druhá fáze zefektivnění veřejné správy. První je najít schopného a odvážného „řezníka“, který oseká sádlo přebujelého státu. Nakonec hydra „Deep State“ je druh zdivočelé, zlé a panovačné umělé inteligence, která nenávidí lidský druh…

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama