e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Udělej to jako Musk! I Česká republika potřebuje „řezníka“ přebujelé veřejné správy

19.02.2025, Autor: Martin Schmarcz

17 votes, average: 4,71 out of 517 votes, average: 4,71 out of 517 votes, average: 4,71 out of 517 votes, average: 4,71 out of 517 votes, average: 4,71 out of 5
Schmarcz: Udělej to jako Musk! I Česká republika potřebuje „řezníka“ přebujelé veřejné správy

Nádhera! Tohle zvolání mě napadá, když čtu, jakým způsobem Elon Musk řeže do masa zbytnělého státu. Ruší pracovní místa, ruší celé agendy, ruší zavedené penězovody. Takhle se na úředníka musí… Nikoli dlouze diskutovat, zadávat analýzy, provádět audity, zřizovat „antibyrokratické“ komise.

To vše zabere hromadu času, stojí další peníze a výsledek bývá buď nulový, nebo se ještě dozvíme, že je třeba dosypat prostředky a přijmout víc lidí, protože veřejné služby jsou „podfinancované“. Zjevně to jde i jinak a lépe.

Muskův DOGE tým (dle anglické zkratky Department Of Government Efficiency – Ministerstvo pro efektivní vládu) působí poprask. Liberální intelektuálové hystericky varují, že jde o „převrat“ a liberální soudci se to snaží zastavit. Jistě, tohle totiž bude konec toho, čemu Trump v Americe říká „Deep State“ a já v Evropě „oligarchická byrokracie“. Tedy nadvlády nevolených úředníků nad volenými politiky. Což je dobře. Podle ústavy je zdrojem veškeré moci lid, nikoli úzká elita, která obsadí veřejné úřady.

Nechme stranou, že ve skutečnosti je americký „Deep State“ v zásadně neškodný drobeček proti evropskému bumbrlíčkovi „oligarchické byrokracie“. Stejně tak nyní pomiňme rozměr kulturních válek, který plyne z toho, že většina těch, kteří obsadili státní instituce, jsou jak v USA tak v EU reprezentanty progresivistické ideologie. Podívejme se na podstatu, na formu tohoto nedemokratického vládnutí – a ta by byla stejná bez ohledu na obsah. Což znamená, že i řešení je univerzální.

Úřednická oligarchie stojí na dvou špatných a vzájemně se doplňujících a posilujících principech. Jednak velký stát bere občanům příliš mnoho jejich peněz, jednak si za ně kupuje velkou moc nad nimi samými. Jde o hermeticky uzavřený systém, který je velmi odolný vůči pokusům o změnu, o nápravu. Sáhněte byrokratům na peníze a oni začnou křičet, že pak nezvládnou vykonávat svěřené kompetence. Omezte jim pravomoce a uslyšíte od nich, že hrozí špatné utrácení prostředků, které nebudou „pod kontrolou“.

Čím více moci seberete demokratům a dáte ji byrokratům, tím více jí budou chtít, čím více jim přiklepnete peněz, tím jich budou žádat více. A čím více moci, tím více peněz na její výkon. A čím více peněz, tím více moci na jejich utrácení. Tento gordický uzel nelze nijak „moudře a rozumně“ rozplést. Musíte udělat to, co Alexandr Makedonský, nebo Elon Musk – rozseknout ho mečem. Sebrat byrokratům obě jejich „hračky“ najednou a v masivní míře. Bez financí a bez pravomocí jsou nahraní…

Nemusíme chodit až do Bruselu s jeho 33 generálními ředitelstvími, která drží faktickou moc v Evropské unii a jsou obsazena desítkami tisíc nevolených byrokratů, které nelze vyhodit. Stačí nám Česká republika, kde ve veřejném sektoru pracuje celkem milion lidí a povinné výdaje státu dosahují závratných 1,8 bilionu korun (což znamená, že fakticky „požerou“ veškeré příjmy a vše ostatní v rozpočtu už je na dluh). Máme tedy ohromnou armádu placenou erárem a její příslušníci disponují závratnou sumou peněz.

Udělejme to jako Musk. Radikálně zredukujme zástupy těch, jimž mzdy platí stát a ne soukromník, brutálně ořezejme veřejné výdaje a kompetence byrokratů. To vše najednou. Jinak té hydře místo jedné useknuté hlavy narostou dvě další. Takto bude řvát, využije veškerý svůj vliv v médiích, v akademické sféře, mezi aktivisty a spřízněnými paternalistickými politiky, aby z vás udělala buď hlupáka, či zločince, nebo zločinného hlupáka, který tomu nerozumí a „ničí“ léta budované (a prý skvělé) veřejné služby. No a co?

Nebojme se toho, že přijdeme o něco důležitého. Pokud by něco opravu chybělo, lze to rychle vrátit. To, co opravdu bolí, se přihlásí samo. Narozdíl od zbytných agend a jejich vykonavatelů. Je to jednodušší, rychlejší, levnější a i pro potřebné lidi lepší než léta připravovat komplikovanou reformu, která se nakonec proti tlaku úředníků neprosadí a když, tak jen ty její části, jež dopadnout na ty nejbezbrannější. Na ty, kteří nemají žádnou moc a vliv, zatímco šíbři a byrokraté jsou jedna zkorumpovaná mocichtivá ruka.

Že to nelze zařídit? Ale ano. Stačí dobrá vůle. A také schopnost zvládat moderní techniku. Díky digitalizaci a umělé inteligenci ušetříme hromadu peněz i lidí. Na demokratické rozhodování potřebujete živé politiky, kteří plní vůli lidu. Na řízení svěřených technokratických agend je naopak lepší stroj. Zvláště, když těch úkolů bude daleko méně. Už dnes velké firmy jako Škoda Auto využívají AI k zadávání zakázek, což jim šetří peníze jak na organizaci, tak hlavně díky levnějším vysoutěženým službám.

Řízení státu v rámci zákonů a politického zadání zvládne elektronický mozek naprosto báječně a to z řady důvodů. Za prvé poslechne voleného politika, nebude odmlouvat, házet mu klacky pod nohy, zdržovat. Provede úkol ihned a dle požadavků. Za druhé vyjde daleko levněji, než armáda byrokratů. Za třetí vám navrhne, kde ještě procesy zefektivnit, ušetřit a přitom nabídnout lidem lepší služby. Za čtvrté ho nelze uplatit. Za páté, a to hlavně, nevytvoří elitářskou oligarchii, která bude utlačovat demokracii (to se děje jen ve sci-fi).

„Dřinu strojům“. Potřebujeme demokracii, abychom věděli, co si většina lidí přeje. Byrokraty nepotřebujeme, umíme-li je nahradit něčím lepším, něčím co neodmlouvá, nevytváří obří deficity, nerozšiřuje vlastní moc a plní vůli lidu vyjádřenou prostřednictvím volených zástupců. Nicméně to je až druhá fáze zefektivnění veřejné správy. První je najít schopného a odvážného „řezníka“, který oseká sádlo přebujelého státu. Nakonec hydra „Deep State“ je druh zdivočelé, zlé a panovačné umělé inteligence, která nenávidí lidský druh…

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Poradna: Odpočet úroků hypotéky z daní 2025

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Hypotéka odčerpává z rodinného rozpočtu nemalou částku. Jednou ročně si mohou Češi splácející hypotékou snížit daňový základ o úroky zaplacené bance a ušetřit tak na daních až několik desítek tisíc korun. Přečtěte si, jaké podmínky je potřeba splnit pro uplatnění daňového odpočtu úroků z úvěru na bydlení.

Švehla: Pitomá víčka na PET lahvích

19.02.2025, Autor: Martin Švehla

Ve světle současných vážných sporů mezi Evropou a USA je to prkotina, ale o něčem vypovídá: už od července 2024 máme pevě přidělaná víčka na všech PET lahvích. Je to podle evropské směrnice č. 904 z roku 2019 a je to povinné. Smyslem tohoto opatření je zabránit tomu, aby se víčka od PET lahví povalovala volně v přírodě. Kdo to vymyslel, se asi nedozvíme, ale chytré to není.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dražba umění vytvořeného AI

18.02.2025, Autor: Vojtěch Benda

New Yorská galerie plánuje výstavu zaměřenou na díla vytvořená s použitím umělé inteligence. Výstava s názvem „Augmented Intelligence“ se má konat od 20. února do 5. března a bude obsahovat více než 20 položek. Cena některých děl se očekává až k 200 tisícům amerických dolarů.

Schmarcz: Poslední úder evropskému průmyslu? Banky uvádějí do praxe brutální pravidla ESG

17.02.2025, Autor: Martin Schmarcz

Zatímco Američané ruší Gren Deal, v Evropě ještě přituhlo. Prezident Donald Trump odstoupil od Pařížské klimatické dohody, nebude dál vydávat miliardy na „zelené projekty“ a tamní firmy, banky a fondy přestávají aplikovat pravidla ESG. Environmental, Social and corporate Governance mimo jiné znamená povinné sledování tzv. uhlíkové stopy. Kdo ji má vysokou, bude za úvěr platit dvakrát vyšší úroky - nebo ho také nezíská vůbec.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v ČR – leden 2025 

17.02.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu 2025 meziročně o 2,8 %, což znamená zpomalení inflace proti předcházejícímu měsíci o 0,2 procentního bodu. Během samotného ledna vzrostly spotřebitelské ceny o 1,3 %, což je naopak zrychlení proti předchozímu měsíci (v prosinci ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %).

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Vědci nahlédli do svitku zničeného Vesuvem

10.02.2025, Autor: Vojtěch Benda

Kromě slavných Pompejí Vesuv zničil také město Herculaneum, kde se našla knihovna plná spálených svitků. Tyto svitky není možné rozbalit aniž by došlo k jejich zničení a zvnějšku vypadají pouze jako kousek uhlí. Nyní se pomocí rentgenového zobrazování a umělé inteligence podařilo skupině vědců jeden z těch to svitků virtuálně „rozbalit“.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama