Apogeo
Reklama

Schmarcz: Pět procent HDP na zbrojení? Šlo by to – a ještě bychom na tom vydělali

01.02.2025, Autor: Z blogosféry

34 votes, average: 4,09 out of 534 votes, average: 4,09 out of 534 votes, average: 4,09 out of 534 votes, average: 4,09 out of 534 votes, average: 4,09 out of 5
Schmarcz: Pět procent HDP na zbrojení? Šlo by to – a ještě bychom na tom vydělali

Trump přišel s dalším svým „šíleným“ nápadem: Dejte pět procent hrubého domácího produktu na obranu! Už když byl prezidentem poprvé, vyhrožoval, že kdo nesplní závazek vydávat na armádu alespoň 2 % HDP, toho nebudou USA ochraňovat. Dosáhl úspěchu. Mnoho zemí včetně Česka oné hranice dosáhlo, což se před jeho nástupem zdálo takřka nemožné. Nyní ještě utáhl šrouby. Tak velké výdaje na zbrojení si neumí představit nikdo, s výjimkou Polska. Ale opravdu jde o takový problém? A ne spíše o řešení?

Na první pohled šílené číslo. V dnešních cenách by to znamenalo navýšit 160 miliardový rozpočet ministerstva obrany o dalších 240 miliard. To je obrovská suma, 400 miliard je čtyřnásobek kapitoly ministerstva vnitra a o sto miliard více, než má školství. Jen penze s výdaji přes 700 miliard nás stojí více. Není možné se na takovou částku dostat za jedno volebního období. Mnozí tvrdí, že vůbec. Nechme stranou zda se k tomu najde politická vůle a zda to od Trumpa není jen marketing. Podívejme se, jak by to šlo, kdyby se chtělo.

Napřed si řekněme pár celkových rozpočtových dat. Na tento rok si vláda schválila utratit 2327 miliard, tedy skoro 30 % HDP. Přičemž 1800 miliard tvoří povinné (mandatorní a kvazimandatorní) výdaje. To je sedmi a půl násobek toho, kolik potřebujeme přidat na obranu, kdybychom chtěli naplnit Trumpův požadavek. Samozřejmě nemůžeme takto razatně škrtat v důchodech, šlo by o politickou sebevraždu. Pořád zde ale máme přes půl bilionu, které stojí výplaty milionu lidí placených státním rozpočtem.

My už si tedy jednu drahou armádu vlastně platíme. Není dlouhodobě udržitelné, aby na jednoho zaměstnance státu a jeho složek připadali jen čtyři pracovníci v soukromém sektoru. Čistě teoreticky, kdybychom „erární vojsko“ zmenšili na polovinu, získáme ještě o něco více než potřebných 240 miliard. Tím padá první výtka: že ty peníze nemáme. Ve značně naddimenzovaném státním rozpočtu by jistě bylo kde brát. Druhá otázka zní, zda je takový přesun možné učinit, aniž bychom ohrozili chod veřejné správy.

Když řeknete, že chcete sebrat dvě stě padesát miliard z platů úředníků, zaměstnanců státu, regionu a obcí, okamžitě se na vás sesype hromada kritiků, kteří začnou tvrdit, že jste se zbláznili. V první řadě ti, kteří jsou na penězích ze státního rozpočtu závislí. Ale bohužel i hromada ekonomů, z nichž si mnozí osvojili levicový přístup, že veřejné služby musejí být drahé a kdo na nich šetří, ohrožuje prosperitu a kvalitu života. Což je asi stejné, jako říkat, že kdo se nepřejídá, ničí své zdraví a fyzickou kondici.

Zastánci velkého státu vycházejí z postulátu: „Čím víc agend a lidí, tím větší výkon a komfort pro občany“. Kdyby platil, tak vše ostatní, co říkají, už odvodíme prostou logikou. Jenomže on je zcela falešný. Jakkoli na mnohé může působit rozumně, ve skutečnosti jde o stejný omyl, jako ve známém příkladu chybného použití matematické indukce, dle nějž lze „exaktně“ dokázat, že ani vytrhnutím nekonečného počtu vlasů se nestanete plešatým. Což je nesmysl. A to s údajnou „užitečností“ státního bumbrlíčka taky.

Matematická indukce je forma důkazu, kdy napřed obhájím obecné tvrzení, že když něco platí pro prvek n, platí to i pro n + 1 a pak prokážu platnost pro libovolný prvek. Takže se zeptám: „Když vám z kštice vytrhnu vlas a po něm ještě jeden, stanete se plešatým?“ Většina lidí má tendenci odpovědět, že ne. Poté snadno dokážu tvrzení, že když vytrhnu jeden vlas (n=1), tak tím nevyplešatíte (v průměru jich mají lidé sto tisíc). A z matematické indukce vyplyne, že tento krok mohu opakovat nekonečněkrát…

Kde je chyba? Inu v tom, že ono první tvrzení není pravdivé vždy. Pokud vám zbývají dva poslední vlasy, tak sice po vytrhnutí prvního z nich ještě nebudete mít pleš, ale po extrakci toho druhého už ano. Čili přestože tvrzení platí pro n, pro n+1 už obecně nikoli. Stejné je to s velikostí armády placené ze státního rozpočtu. Mnozí tvrdí, že čím více lidí a agend, tím lépe. Někde ovšem existuje mez, za níž zvětšování státu už nevede k lepším službám, jen k vyšším výdajům. Veřejné finance „vyplešatí“, ale občan za to nic nedostane.

Fakticky je to ještě horší. Když máte zbytečně moc lidí a přehnaně moc byrokratických omezení, tak si zaměstnanci eráru jen vymýšlejí práci jeden druhému, popřípadě zbytečně buzerují občany, aby obhájili vlastní existenci. Stávají se „mrtvou vahou“, jež táhne zemi ke dnu – a to tím spíše, čím více se snaží máchat rukama, aby sami sebe udrželi nad vodou. A my jich fakt máme moc. Podle mých zkušeností z doby, kdy jsem pracoval pro vládu, si dovolím „přezaměstnanost“ a „přeregulovanost“ ve státě ohodnotit koeficientem dva.

Při polovině agend a polovině lidí bychom za prvé ušetřili nějakých dvě stě padesát miliard, za druhé by správa země i podnikání fungovaly lépe, protože by nebyly zatíženy zbytečnou úřední šikanou. Jistěže nemusíme celou sumu věnovat na armádu. Určitě by se našlo jiné využití – podpora inovací, vzdělanosti, investic… Jen říkám, že bychom je mohli najít, nic by nás to nestálo a ještě by se nám ulevilo. Chtělo by to ale odvážného státníka typu Javiera Mileie, který se nedá zviklat stesky, varováními a hrozbami etatistů.

Argentinský prezident zavedl styl „afuera“. Ten znamená rychlé škrty a žádné debaty, audity, analýzy… Doporučoval bych to i u nás. Jinak vám to někdo rozmluví a nakonec zastaví. A kdybychom ušetřené peníze dali na armádu a nakoupili hodně českých zbraní, tak kromě debyrokratizace budeme mít čím odstrašit Rusko a podpoříme domácí průmysl, výzkum a vývoj. Za mě win-win-win řešení. Čili místo nadávání na „šíleného Trumpa“ se starejme o to, abychom dobře investovali peníze daňových poplatníků. Třeba do obrany.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama