e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Nepanikařte, kapitalismus funguje! To jen v Bílém domě se všichni zbláznili…

10.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

2 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 5
Schmarcz: Nepanikařte, kapitalismus funguje! To jen v Bílém domě se všichni zbláznili…

Trump nevěří v kapitalismus? Přinejmenším v něj nevěří poradce, co připravil šílený celní plán. Jako by ožili dávno zakopaní duchové hospodářské politiky z konce 16. století, kdy vznikla doktrína merkantilismu.

Její podstatou je falešné tvrzení, že ekonomika je hra s nulovým součtem. Když někdo vydělá, druhý prodělá, pasivní obchodní bilance znamená, že vás druzí okrádají, protekcionismus a vysoká cla jsou nutností, protože je třeba za každou cenu omezit import. V Bílém domě straší teorie starší než marxismus…

Pamatuji si, jak před půl stoletím vyšel v časopise „ABC mladých techniků a přírodovědců“ text, v němž se mimo jiné pravilo: „Milý pionýre, až vyrosteš, Sovětský svaz dožene a předežene Spojené státy americké…“ To se sice nestalo, avšak ani tehdejší komunistické autory nenapadlo tam vrazit takovouto absurditu: “Milý pionýre, až vyrosteš a bude ti 60 let, americký prezident se zblázní a zničí burzy v USA i v celém kapitalistickém světě. A to bude konec imperialismu.“

Za komunistů jsme samozřejmě ze Západu moc neimportovali. Železná opona, nesměnitelná koruna a nutnost sehnat na každý dovoz nedostatkové valuty, nás před „šmejdem“ z ciziny „chránily“ samy o sobě. Trumpova brutální obchodní válka míří stejným směrem a žene Spojené státy do podobné izolace. Co bude dál se cly, jak se jim bude Evropa a zbytek světa bránit, zda a kdy dostanou v Bélém domě rozum… to všechno já opravdu netuším. Ale že je to celé nesmysl, to mi jasné je a povím vám proč.

Merkantilismus v podstatě tvrdí, že obchodní přebytek se rovná vyhlášení války vaší zemi. Také tato dnes již obsoletní doktrína často vedla k bojům, a to nikoli jen na obchodním poli, či k zabírání cizích území. Tehdy totiž ještě nikdo nepřišel na to, že bohatství planety Země není konstantní, ale zvyšuje se právě byznysem. Proto za poslední tři dekády celý svět náramně zbohatl, díky kapitalistické dělbě práce a expandující globalizaci. Izolacionismus povede k opaku, tedy ke zchudnutí. Američanů na prvním místě.

Už od 18. století ve Velké Británii merkantilismu sustupoval modernějšímu myšlení, jež stavělo na laissez-faire. Adam Smith a další autoři přesvědčivě ukázali, že bohatsví národů nevyrůstá z protekcionismu, cel a dalších bariér, ale naopak z liberálního kapitalismu a volného obchodu. Nejvíce vydělávají ti, kteří umějí dobře těžit z komparativních výhod, vyrábějí zboží, jež umějí produkovat kvalitněji a levněji než druzí a naopak importují výrobky, služby a suroviny, které jim jiní dodají za lepší cenu.

„Make trade, not war…“ Spojené státy na globalizaci ohromně profitovaly, a to díky tomu, že mají skvělé podnikatelské prostředí, silné burzy, dostatek kapitálu, vysoký inovační potenciál a nepřeregulovanou ekonomiku. Prostě umějí dělat byznys, sázejí na byznys, jsou nejlepší v byznysu. Mysleli jsme, že toto paradigma je tak hluboko zakořeněné v americké mentalitě, že ho nelze zrušit. Natrvalo asi ne. Nicméně v Bílém domě momentálně neplatí, zde se vracejí zpátky v čase o čtyři století, do doby dávno před vznikem USA.

Trumpova administrativa trpí panickým strachem z Číny, z růstu její moci a přičítá to i vysoce pasivní bilanci s touto komunistickou zemí. Tomu ještě docela dobře rozumím. Sám nemám pekingské bolševiky rád a podle mého názoru se jim nemělo dovolit vstoupit do Světové obchodní organizace, a to právě proto, že uzavírají svůj trh, diskriminují zahraniční investory, mají hromadu státních regulací a jejich systém není v pravém slova smyslu kapitalismem, protože poslední slovo má vždy státostrana.

Kdyby se Trump spojil s Evropou a nasadil tvrdé restrikce jen vůči Číně, mělo by to logiku. Protože Peking nejedná fér a nepraktikuje volný obchod. Jenomže místo obrany liberálního kapitalismu, jak ho známe z děl Adama Smithe či Miltona Friedmana, se americký prezident a jeho okolí nakazili ošklivým retrovirem merkantilismu. Takže dělá pravý opak a otázka zní, zda jistý způsobem nejedná ještě hůře, než samotní čínští komunisté. V každém případě jde o pokus vrátit globální ekonomiku někam na počátek novověku.

Celé to celní tažení je o to nesmyslnější, že Spojené státy jsou vítězem, nikoli poraženým globalizace. Ano, za posledních tři dekády Čína oproti nim relativně hodně zbohatla – ona však také tehdy byla strašně chudá a zaostalá. Nicméně v posledních několika letech rostou USA rychleji než ona. Komunisty dohnaly regulace a státní zásahy do tržních mechanismů. Pravda, ještě hůře dopadá Evropská unie. Zde se ukazuje, že zelený bolševismus je méně efektivní než ten rudý. Ale nejlepší je pořád čistý kapitalismus.

Opravdu to nelze nazvat jinak, než že Spojeným státům vládnou pomatenci. Někteří Republikáni doufají, že jde o to mít páku, aby Trump donutil celý svět přistoupit na kapitalismus volného trhu. To by bylo skvělé, leč tomu uvěřím, až to uvidím. Také by si jen mohl pohrávat se spekulacemi na burze, kdy prezidentovi blízcí insideři (či on sám), kteří znají přesné řazení kroků, mohou vydělat na prudkém poklesu akcií po uvalení cel a podruhé na opětovném růstu, až budou zrušena – a to snad brzy. Ale to je… zase jen spekulace.

Možná pod tlakem byznysu Trump ustoupí. Ale teď se tváří sveřepě a drsné ztráty líčí jako nutný důsledek „léčby“. Pád burzy prý ničí „jen bohaté“, zato chudí cítí „satisfakci“ (to zní až bolševicky). Slyšíme nadšení, jak se výroby a s nimi pracovní místa pohrnou do USA. Zatím však jedinými, kteří se mohou opravdu radovat, jsou klima fanatici. V takový globální nerůst, k němuž vedou cla, ani nedoufali. Evropa musí hledat klacek, jímž Trumpa přiměje změnit názor. Zatím si opakujme mantru: Nepanikařit, kapitalismus funguje!

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Británie: Konec divokého západu „Kup teď, zaplať později“

29.05.2025, Autor: Vojtěch Benda

Čím dál oblíbenější systém, kdy kupující platí za produkt postupně, je v Británii vlastně neregulovanou půjčkou. Podle tamních úřadů tak hrozí, že by se kupující mohli přílišným využíváním tohoto způsobu platby dostat do dluhové pasti. Z toho důvodu tamní vláda plánuje poskytovatele této služby více regulovat.

Švehla: Což takhle staré dobré plánování?

29.05.2025, Autor: Martin Švehla

I když je letošní atmosféra prostoupená národohospodářským optimizmem, reálně je česká ekonomika spíš v postkrizové situaci. Celková životní úroveň se jen zvolna vrací na hodnoty z roku 2019, tedy před covidem. Nominálně vzrost sice HDP z 252 mld dolarů v roce 2019 na loňských 330 miliard dolarů, ale tato čísla jsou z hlediska životní úrovně velmi relativní.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Piráti nás chtějí nakopnout? Už toho zkopali až dost

28.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jsou kampaně horší a lepší, populistické a věcné, negativní a pozitivní. A pak drzé. Ta pirátská se řadí k poslední kategorii. Oni že nám slibují výstavbu bytů, odstranění byrokracie, modernizaci státu, transparentnost, snížení daní rodinám?

Americké banky a kryptoměny: Nový stablecoin na obzoru?

27.05.2025, Autor: Josef Neštický

Několik velkých amerických bank, včetně JPMorgan Chase či Bank of America, zvažuje společný vstup do světa kryptoměn prostřednictvím vlastního stablecoinu. Informaci přinesl Wall Street Journal a naznačuje, že tradiční finanční giganti chtějí držet krok s digitální revolucí. 

Daňhel: Kolem přijetí eura přetrvávají rozpaky

27.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V předvolebním období se ve zvýšené míře ve veřejném prostoru vynořuje otázka přijetí euro. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček je jednoznačného názoru, že pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je ta naše, je hospodářskou chybou, že jsme ještě euro nezavedli.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Hotovost pod matrací: Proč Nizozemská centrální banka varuje před výpadky plateb?

27.05.2025, Autor: red

Nizozemská centrální banka (DNB) přichází s neobvyklým doporučením – mít doma hotovostní rezervu pro případ třídenního výpadku elektronických plateb. Je to varování před reálnou hrozbou, nebo jen preventivní opatření v době rostoucí digitalizace? Pojďme se podívat, co za tím stojí a co to může znamenat i pro nás v Česku.

Německá ekonomika v pasti: Nulový růst a stín Donalda Trumpa

25.05.2025, Autor: red

Německá ekonomika v roce 2025 stagnuje. Podle vládních poradců za to může kombinace vnitřních problémů a hlavně protekcionistická politika USA pod vedením Donalda Trumpa. Jaké jsou příčiny a co to znamená pro Českou republiku, která je na Německu životně závislá?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

Daňhel: Strach ze svobody        

22.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V polovině minulého století napsal humanistický filosof Erich Fromm jako svou reflexi z kloubů vymknutého tehdejšího světa knihu Útěk ze svobody (Escape from fteedom). Fromm považoval v té době za nutné vysvětlit psychologické kořeny dilematu lidské svobody.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama