e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Němci už mají zelené politiky plné zuby. Že by naděje na záchranu českého průmyslu?

12.06.2023, Autor: Martin Schmarcz

12 votes, average: 4,08 out of 512 votes, average: 4,08 out of 512 votes, average: 4,08 out of 512 votes, average: 4,08 out of 512 votes, average: 4,08 out of 5
Schmarcz: Němci už mají zelené politiky plné zuby. Že by naděje na záchranu českého průmyslu?

Německá politika zažívá zemětřesení. Tedy fakticky ještě ne, parlamentní volby se stejně jako u nás konají až na podzim roku 2025.

Přesto čísla z průzkumů představují významný zlom. Alternativa pro Německo (AfD), všeobecně označovaná jako extremistická, předehnala v oblibě vládní Zelené a dotáhla se na jejich koaličního partnera, sociální demokracii. Proč je to pro nás důležité? Za touto změnou je rostoucí nespokojenost s klimatickou politikou. Tu patnáct let Němci vnucují celé Evropě. Mohlo by se to změnit?

Naši sousedé jsou známi vysokou disciplinovaností a odmítáním extrémů. Protimigrační AfD sice v posledních volbách získala 10,3 % hlasů, ale bez jakékoli šance, že by s ní někdo chtěl utvořit koalici. Přičemž daleko silnější postavení měla na východě Německa, což se považovalo za důkaz, že jde o projev “menší vyspělosti” postkomunistických spolkových zemí. Nyní v nich s přehledem vede, ale posiluje i na západě. Už zdaleka není přijatelná jen pro bývalé “dederony”.

V posledním průzkumu od společnosti YouGov, který vyšel 9. června, získala AfD 20 %, tedy dvojnásobek, než ve volbách roku 2021. Socialistická SPD jen 19 % a Zelení pouhých 13 % (vede CDU/CSU s 28 %). To je úžasný výsledek který ukazuje, že ji musejí preferovat i jiné typy voličů, než pouze těch radikálních. Ještě zajímavější jsou důvody, proč se tak děje. Dvě třetiny příznivců pro tuto stranu v této chvíli chtějí hlasovat nikoli kvůli jejímu vlastnímu programu, ale kvůli nespokojenosti s prací ostatních stran.

Vedle obligátního protestu proti migrační politice, která dlouhodobě zatěžuje občany Spolkové republiky, se přidala další příčina rostoucí popularity AfD: odpor proti klimatické doktríně. Kvůli jejímu prosazování se propadla obliba Roberta Habecka, spolupředsedy Zelených a mocného vicekancléře pro hospodářství a ochranu klimatu. Nespokojenost s “energiewende” je pro nové sympatizanty daleko důležitější, než nesouhlas se zahraniční a bezpečnostní politikou. Za voličskými přesuny tedy není vztah k Ukrajině a válce.

Němci brblají, protože jim Habeck chtěl zakázat dokonce už i plynové topení, které je u nich hodně oblíbené. Přitom mnozí předpovídali, že Zelení jsou vítězi příštích voleb a získají post kancléře. Nyní to na to nevypadá. Byť volby jsou ještě hodně daleko, tak přinejmenším jde o jasný vzkaz, že už i naše sousedy přestává bavit se zaťatými zuby snášet všechny klima hysterické nesmysly. V tom je pro nás určitá naděje, protože právě Berlín je už patnáct let tahounem Zeleného údělu.

Že se opravdu v Německu “mění klima”, je vidět delší dobu. Velké firmy píší Evropské komisi a protestují proti zavádění “zelených” pravidel pro firmy (ESG – Environmental Social and corporate Governance). Prý jsou nesplnitelná a měla by se změnit. Němci se také přidali k odporu proti emisní normě EURO 7. A Evropská lidová strana, která je nejsilnější frakcí v europarlamentu a v níž má významné postavení CDU/CSU, chce zrušit část balíčku Fit for 55 týkající se klimatických omezení pro zemědělství.

Že se nyní tolik voličů i na Západě Německa přiklání k AfD je další důkaz, že veřejné mínění se odvrací od třeskutého klimatismu a lidé hledají alternativu (a to doslova). Mainstreamové strany, přes určité náznaky korekcí u lidovců, pořád v zásadě drží zelený kurs nastavený Angelou Merkelovou. Ale demokratičtí politici nemohou donekonečna vládnout v rozporu s přáním voličů. Ti němečtí jsou jednostranně masírování liberálním médii, která už dávno neříkají “globální oteplování” a zásadně razí termín “klimatická krize”.

Nyní se ale zdá, že železné obruče propagandy a vymývání mozků začínají praskat. Proč právě teď (či až nyní)? Odpověď je jednoduchá. Až dosud všechny zelené nesmysly nedopadaly na občany bezprostředně. Díky síle německé ekonomiky existovaly ve formě jakési vzdálené hrozby. Avšak poté, co mnohé Němce probraly ze zeleného snu účty za energie, na ně nyní vláda valí další a další klimatické zákazy a příkazy, které tvrdě dopadají na jejich peněženky. A to už nyní – nikoli někdy v budoucnu.

Stejný efekt jsme viděli v Nizozemsku. Dokud hloupá zelená politika neměla bezprostřední vliv na životy lidí, nikdo se nebouřil. Když ale klima hysterický kabinet Marka Rutteho chtěl realizovat plán na masovou likvidaci farem kvůli snížení emisí, tak tvrdě narazil. Sedláci se vzepřeli, ve velkých počtech a dlouhé měsíce demonstrovali, nakonec si založili vlastní stranu a vyhráli s ní regionální volby. Holandští křesťanští demokraté v nich přišli o plné dvě pětiny křesel. Jistě i kvůli tomu evropští lidovci změnili zemědělskou politiku.

Vane tedy Unií vítr změn? Určitě je situace hodně jiná, než ještě před dvěma lety, kdy se konaly i německé volby. To ještě neznamená, že se podaří Zelený úděl reformovat, ale poprvé na to vůbec můžeme vážně pomýšlet. Pokud jde o Německo, voliči dávají dost jasně najevo, že hodně z nich má klimatismu plné zuby. Jistě, AfD zůstává stále “nedotknutelná”. Ale to se teoreticky může změnit  – mohla by s CDU/CSU a liberály z FDP vytvořit pravicovou vládu. Nebo alespoň mainstreamové strany zavětří a opraví dosavadní zelený kurs.

Politický vítr začíná vát jiným směrem, než se otáčejí obludné vrtule větrníků. Jakmile v zatím pevném evropském zelený krunýři vznikne trhlina, bude se rozšiřovat. Co se stane v Německu, to nemůžeme ovlivnit. Doufejme, že se opravdu věci pohnou od klimatického šílenství směrem ke kritickému rozumu. Hlavně však tlačme na naši vládu, aby byla v Bruselu odvážnější a důrazně hájila české národní zájmy proti Zelenému údělu. Kde Němci začínají klopýtat, my už ležíme na zemi. 

Už nám nezbývá mnoho čas na záchranu.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

CETA: Mýtus o vyčerpání zdrojů se v roce 2024 opět vzdaluje

10.05.2024, Autor: red

Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama