Apogeo
Reklama

Schmarcz: Evropská komise si z nás střílí? Její hlavní priority, tedy průmysl, obrana a umělá inteligence jdou proti všemu, co dosud předvádí

10.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

21 votes, average: 4,90 out of 521 votes, average: 4,90 out of 521 votes, average: 4,90 out of 521 votes, average: 4,90 out of 521 votes, average: 4,90 out of 5
Schmarcz: Evropská komise si z nás střílí? Její hlavní priority, tedy průmysl, obrana a umělá inteligence jdou proti všemu, co dosud předvádí

Máme novou Komisi se starou předsedkyní. A ta si stanovila skvělé ambiciózní priority. Chce se zasadit o čistý průmysl, posílení obrany a rozvoj umělé inteligence. Má to však jeden háček, či spíše hák. Pod Ursulou von der Leyenovou směřovala Evropská unie úplně jinam. 

Minulá pětiletka urychlila destrukci produkční základny. Rovněž jasně ukázala, že nejsme schopni v dostatečném množství vyrobit ani granáty do děl, natož tanky a letadla. A myslící stroje? Ty z kontinentu doslova vyhání hloupá bruselská regulace.

Evropa čím dál více technologicky zaostává. Nejen za Spojenými státy, ale dokonce i za Čínou. Až natolik, že Evropská komise chce po pekingských komunistech, aby se s námi podělili o své know how. Strašný úpadek. Před třemi dekádami to probíhalo úplně opačně. Typické je, že napřed Brusel všechno zreguluje způsobem, že poškodí podnikání a ochromí inovační schopnosti a pak vymýšlí další regulaci, která by donutila Číňany prozradit nám něco z toho, na co mezitím přišli (s naší původní masivní dopomocí).

Zdá se, že jediné, co brzy budeme schopni v Evropě produkovat, budou regulace. Jsme mistry světa v utahování klimatických šroubů v rámci Green Dealu, stejně jako v brutálním omezování digitální komunikace či umělé inteligence (AI). V důsledku máme drahou energii, nedostatek kapitálu a firmy z Unie utíkají. Zbrojovky jsme dali na černou listinu, protože produkují moc emisí. Co se týká AI, nejen, že nejsme schopni žádnou pořádnou vyvinout, ale třeba Apple ji v EU vůbec nespustí právě kvůli regulační byrokracii.

Jak si to vlastně Evropská komise představuje s tím čistým průmyslem? Jeho prvním a základním předpokladem je bezemisní energie. Jenomže Zelený úděl úmyslně zabrzdil výstavbu jaderných elektráren, které jediné zvládnou úkol dodávat továrnám elektřinu v dostatečném množství, stabilně a za dobrou cenu. Němci jsou dnes závislí na uhlí více, než před začátkem energiewende. Tak o čem se tu bavíme? Pokud tedy EK nesměřuje k tomu, že nebudeme vyrábět nic. Ano, žádný průmysl je absolutně čistý průmysl.

Že se v Bruselu probudili a došlo jim, že musíme budovat obranu, to je nepochybně dobře. Donedávna vedoucí země Unie, jíž je Německo, sázela na to, že nemusí do armády dávat moc peněz, protože nás zachrání Američané. Kdo že to zničil Bundeswehr a učinil z něj prakticky nebojeschopnou sílu? Dnešní šéfka Komise Ursula von der Leyenová, coby tehdejší ministryně. Totální podcenění významu obranného průmyslu způsobilo, že máme v EU prakticky jedinou továrnu na TNT, a to v Polsku.

Když Česko zahájilo iniciativu k dodání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, nebylo problém vybrat na ni dost peněz, ale získat po celém světě granáty. Protože kontinent, který býval špičkou zbrojní výroby, nevyprodukuje ani tolik nábojů do kanónů, jako zaostalá Severní Korea. A že by nyní Němci rychle vyrobili pár stovek svých skvělých tanků Leopard 2, je úplné sci-fi. Spíše se jim to povede přímo na Ukrajině, kde už staví továrnu. Kyjevu jsme dodávali převážně ze skladů, ale ani tohoto materiálu zase tak moc nebylo.

A umělá inteligence? To je hodně smutný příběh. V Evropské unii nefunguje žádná velká technologická firma. Zato, ale máme hromadu cenzurních direktiv, které do značně míry znemožňují u nás fungovat americkým internetovým obrům. Zákony o digitálním trhu, o digitálnich službách, o „svobodě“ médií či přímo o pravidlech pro fungování AI efektivně sabotují domácí vývoj a brání tomu, aby Evropané mohli využívat technologie vyvinuté jinde. Viz. umělá inteligence v nových iPhonech, která v Unii neběží.

Kdyby to Evropská komise myslela se svými prioritami opravdu vážně, tak by nevymýšlela žádné nové regulace, které by snad měly napravit zlé důsledky minulých regulací. Ale naopak je zrušila. Bez Zeleného údělu, jenž devastuje průmysl, bez povinného ESG (Environmental, Social and corporate Governance), který připravuje například zbrojní firmy o možnosti financování a bez byrokratické cenzury internetu a digitální komunikace by se ony priority naplnily samy. A to díky svobodné iniciativě lidí a firem.

Ne, Evropská komise opravdu „nepomáhá“. Velkou část její činnosti tvoří chrlení nesmyslných byrokratických předpisů, často ideologicky motivovaných, které nejsou ničím jiným než koulí na noze všem, kteří by chtěli inovovat, vymýšlet nové věci, podnikat, zavádět inovace a přelomové technologie. Když nyní říká, že se zasadí o průmysl, obranu, či umělou inteligenci, působí to jako výsměch. Už nejméně patnáct let Brusel stupňuje své úsilí, aby tohle všechno zlikvidoval, udusil, zašlapal do země.

Proto když čtu, že chce Evropská komise zařídit nějaký pokrok, vůbec mě to neuklidňuje. Naopak. Přesto, že zmíněné priority jsou dobré a správné. Nebo spíše právě proto. Můžeme totiž mít buď jedno, nebo druhé. Buď byrokratickou Komisi, která se snaží vše řídit, ale přitom za nic neodpovídá, nebo inovativní průmysl, silnou obranu a myslící stroje. Realizace všech tří cílů je možná jen v podmínkách liberálního kapitalismu, který sází na soukromou iniciativu, ne v rámci zeleného centralistického socialismu.

To, co potřebujeme, je deregulace. Omezení agend, do nichž mluví či je přímo vytvářejí desetitisíce neodvolatelných bruselských úředníků. Kteří neprocházejí volbami, nezodpovídají se občanům z ničeho, ale mluví do všeho. Průmyslový pokrok a Green Deal jsou protimluvy. Zelené regulace a s nimi spojené vysoké výdaje jsou neslučitelné s budováním mocné obrany. A umělá inteligence podpořená Bruselem? To není dobré ani jako vtip. Takže víš co, milá Evropská komise? Když neumíš pomáhat, aspoň nepřekážej…

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama