e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Ekonomika „vymyté mysli“? Masivní propaganda dokáže lidi přesvědčit, že se mají hůře, než se ve skutečnosti mají

07.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Schmarcz: Ekonomika „vymyté mysli“? Masivní propaganda dokáže lidi přesvědčit, že se mají hůře, než se ve skutečnosti mají

Prožili jsme čtyři roky těžkých krizí. Dva za vlády Andreje Babiše, dva za Petra Fialy. Ale dostali jsme se z toho. Jistě, jsme na tom hůře, než kdyby nebylo covidu a ruské agrese. Nicméně už na konci roku, nebo nejpozději na začátku příštího bychom se měli dostat na před pandemickou úroveň.

Jak se říká „není to nic moc, ale lepší, než mokrým hadrem přes ústa“. Co však udivuje, že velká část občanů má pocit že se jim žije hůře než před dvěma roky. Proč? Uvěřili opoziční antipropagandě.

V důsledku covidových dluhů, vysoké inflace a energetické krize se Čechům propadla životní úroveň. To je jasný fakt. A opravdu teprve nyní doháníme kupní sílu z roku 2019, kdy jsme na tom byli nejlépe. Nicméně není pravdou, že poslední dvě léta se dále propadáme, jak nám namlouvá dlouhá volební kampaň hnutí ANO. Přišlo s ní někdy v polovině roku 2023, tedy přesně v čase, kdy se věci začaly měnit k lepšímu. Málokdo (včetně mě) by věřil, že se Andreji Babišovi a spol. podaří přesvědčit lidi, že bílé je černé. Leč oni uspěli.

Ať se podíváme na ukazatele inflace, hospodářského růstu, či stoupání reálných mezd, všechna ukazují, že „už je líp“. Platí to i pocitově, neboť citlivé položky, jakými jsou účty za energie či cena jídla, klesají rovněž. Ty první výrazně. Přesto průzkumy mínění ukazují, že si velká většina lidí myslí opak (což se logicky promítá i do volebních preferencí). Jak je to možné? Inu, veřejný prostor je dva roky plný lží, polopravd a manipulací, jak je prý zle, které opozice chrlí v obrovském množství. A tato černá propaganda zabírá…

Kabinet zůstával dlouho pasivní (zřejmě pod dojmem falešného sloganu, že „dobré dílo se chválí samo“). Výsledky vidíme. Tohle je strašně špatně. Čímž vůbec nemyslím jen vládu. Ta má zásluhu na zlepšení zhruba stejnou, jakou měla vinu na zhoršení. Prakticky žádnou. Hospodářství jde svou cestou a v krátkém horizontu politici nedokáží příliš pohnout tím soukolím, jež má obrovskou setrvačnost. Zlé ale je, že Češi se nechají tak snadno zmanipulovat a přesvědčit o něčem, co je v ostrém protikladu s realitou.

Pokud Babišovo působivé PR povede pouze k tomu, že on vyhraje volby, tak se neděje nic strašného. I schopnost sebeprezentace patří k politickému umění. V této aréně platí, že vyhrává dravější a silnější, ne nutně lepší. Horší je, že stejný způsob vymývání mozků může na nás zkusit někdo jiný. Když místo pravice bude vládnout levice, osobně nebudu rád, ale takzvaně se z toho nezblázním. Když naší zranitelnosti vůči manipulacím a dezinformacím zneužije třeba nějaká nepřátelská mocnost, máme všichni obrovský problém.

Fakticky už dnes na „šíření blbé nálady“ parazitují protestní, antisystémové, proruské strany. Takže když politické matláctví a submisivita kabinetu povedou k tomu, že nastoupí jednobarevná vláda hnutí ANO, můžeme si ještě gratulovat. Pokud ovšem spolu s ním proniknou do Strakovy akademie odpůrci Kyjeva a sympatizanti Moskvy, bude mnohem hůř. Smutným paradoxem je, že na dočasném zhoršení ekonomické situace má pořádný podíl kremelský diktátor. Takto by z ní mohl ještě sekundárně těžit.

Věřme, že koalice se ještě nějak zmátoří a dostane do hlav lidí reálný popis situace. Která nejí báječná, ale je mnohem lepší, než jak se jeví na základě opoziční propagandy. A že hnutí ANO má na závěr kampaně připraveno silné pozitivní sdělení, jak „bude líp“. Aby zkrátka extremisté nedostali šanci a nemohli profitovat z naštvanosti, vzteku, nedůvěry, nenávisti. Že se změní vláda, je v demokracii normální, hlavně se však nesmí změnit režim, či „systém“, jak pokřikují proruské strany a jak jsou na to přímo natěšené.

Důsledky frustrace a deziluze bývají hrozivé. Pokud někomu vadí jedna demokratická strana zvolí jinou. Ale pokud mu překáží sama demokracie a převládne u něj pocit, že je třeba ji zbořit, pak je zle. Dokud má vláda nízké preference a opozice vysoké, neděje se nic jiného, než že dojde na střídání u kormidla. Pokud však je antipropaganda tak masivní, že lidé nedůvěřují politice jako takové, máme průšvih. Pak se ke slovu hlásí nikoli systémová, ale antisystémová opozice. A může dojít i na „vystřídání“ demokracie.

Hnutí ANO se nyní cítí jako vítěz. Přesto by si snad mohlo vzpomenout na úsloví „čím kdo zachází, tím také schází“. Pokud vsadí na barnumskou drsnou antikampaň, která zpochybní úplně vše, nakonec to nemusí být ona, kdo se bude radovat nejvíce. Protože pokud je všechno špatně, proč by voliči chodili ke kováříčkovi, když mohou jít za kovářem? Extremistická propaganda vyhovuje nejlépe zase jen extremistům. Andrej Babiš by neměl zapomínat, že sám už patří k mainstreamu a ANO dávno není protestní partají.

Nejsilnější opoziční hnutí zatím opravdu říká, že chystá pozitivní závěr kampaně. To bychom měli brát s rezervou, nicméně snad negace bude tvořit méně než padesát procent jeho propagandy. Ostatně se stranami jako SPD (která kandiduje v rámci slepence radikálních straniček), Motoristy, nebo komunistickým vehiklem Stačilo! nemá ANO společného o mnoho víc, než že s nimi momentálně sdílí opoziční úděl. Tím pádem také nějaké voliče. Avšak pro ty tři je i Andrej Babiš příslušníkem „nenáviděného“ establishmentu.

Lidé „volí peněženkou“. Což neznamená, že vždy rozumně a ve prospěch svých nativních hospodářských zájmů. Často jde spíše o pocit, o to, čemu uvěří. Je pro ně důležitější, jak se jim věci jeví (či jak jsou jim předkládány), než jaké skutečně jsou. Ostatně právě proto ekonomie není exaktní vědou. A právě proto je tak důležité, aby politici šířili optimismus. Neboť pesimismus doslova zabíjí. Nikoli pouze jejich osobní šance uspět, ale i budoucnost celé země. „Ekonomika vymytých hlav“ nakonec vždy nahrává autoritářům.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

Dopad globálních událostí na ČR: Jak se mění náš svět a co to znamená pro nás?

30.04.2025, Autor: Josef Neštický

Svět kolem nás se mění. A přestože se často soustředíme na vnější události, mnohé z nich se nás dotýkají přímo. Ať už jde o války, globální ekonomické zpomalení nebo technologické změny, všechny tyto faktory mají své důsledky pro každodenní život nás, obyvatel České republiky. Co to znamená pro naše peněženky, firmy a jak to vše ovlivňuje naši náladu?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Daně, dluhy investice. Všechno je otázkou priorit, ale jakou ideologií se vlastně řídí ODS?

25.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Občanští demokraté uvažují, že zvýší daně, a/nebo dluhy. Pět měsíců před volbami to není od vládnoucí pravicové strany vůbec chytré. Koalice SPOLU „zvládla“ od roku 2021 poztrácet půl milionů voličů právě tím, že místo výraznějšího šetření má rozpočet pořád v dost velkém deficitu a ještě zvedla daně pracujícím rodinám, živnostníkům i firmám.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama