Rok 2022 byl v odvětví kryptoměn poznamenán několika negativními událostmi, které podkopaly důvěru investorů. Za všechny jmenujme například krach projektu Terra/Luna a pád burzy FTX. Terra byl stablecoin navázaný na americký dolar v poměru 1:1, v případě, že se jeho cena začala od dolaru odchylovat, byl vyvažován tokenem Luna, který ho při malých odchylkách vracel zpět do rovnováhy. V dubnu nicméně došlo k odchýlení až na úroveň 0,35 UST = 1 USD, což již Luna vyrovnat nedokázala a celý ekosystém se zhroutil. Do Kwon, autor celého konceptu, který byl do té doby považován za vizionáře v oblasti kryptoměn, tak zvládl během několika měsíců podkopat důvěru v celé odvětví.
Druhou zásadní událostí je pak pád burzy FTX z listopadu 2022. Ačkoliv se v jednu dobu jednalo o druhou největší burzu s kryptoměnami, ukázalo se, že v odvětví není žádná společnost „too big to fail“. Problém byl zejména v provázanosti FTX se společností Alameda Research. Ukázalo se totiž, že ačkoliv byly na papíře odděleny, byly obě společnosti provázány nejen svými aktivy, ale i vlastnickou strukturou. Většina aktiv byla držena v tokenu FTT. Konkurenční burza Binance v listopadu oznámila, že bude prodávat své držby v FTT v hodnotě až 2 miliard dolarů. To spustilo sled událostí, který vyústil až v „run na burzu“, která nebyla schopna dostát svým závazkům a následně zbankrotovala.
Tyto dvě události, spolu s ostatními negativními faktory, které se během roku ve světě objevily, zapříčinily, že důvěra v trh s kryptoměnami byla silně podkopána.
Zdroj: CETA
Trhy s kryptoměnami budou v budoucnu čelit rizikům především v podobě zvýšeného zájmu světových vlád a volání po větší regulaci sektoru v důsledku turbulentních událostí minulého roku a obavy, že neregulovaný trh s příslibem velkých zisků může být lákavý pro nezkušené investory, kteří mohou přijít o své úspory.
Jedním z hlavních nařízení, které vstoupí v platnost v příštích letech, je připravovaná legislativa EU s názvem MiCA (Markets in Crypto Assets), jejímž cílem je zlepšit podnikatelské prostředí odstraněním nejistoty, které podniky čelí v jednotlivých členských státech. Společnosti podnikající v odvětví kryptoměn budou podléhat podobné regulaci jako ostatní finanční společnosti. To by mohlo již existující společnosti donutit opustit evropský trh, čímž by se snížila konkurence a zároveň by došlo k útlumu celého odvětví, které oproti ostatním vyniká svou inovativností.
Dalším rizikem pro odvětví je možnost, že použití takzvaného proof-of-stake validačního mechanismu by mohlo vést k jejich re-klasifikaci z komodit na cenné papíry. To by pro tyto kryptoměny mělo vážné důsledky, za všechny jmenujme například nutnost registrace u dohledových orgánů. V některých případech by společnosti v odvětví mohly dokonce čelit i retrospektivním žalobám z důvodu nevhodného nakládání se svými aktivy.
Zajímavou příležitostí pro investování by mohly v roce 2023 být investice do hardwarových peněženek a společností starajících se bezpečnost držby kryptoměn. Očekává se totiž, že více investorů bude hledat bezpečnější způsoby držení svých aktiv, než tomu bylo doposud.
JAN ŠINCL, spolupracovník CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA