e-news.cz - kurzy
Reklama

Realitní terna a propadáky roku 2021

03.01.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Realitní terna a propadáky roku 2021

Letošní rok přinesl na realitní trh celou řadu nových trendů, které zahýbaly s atraktivitou jednotlivých nemovitostí.


Zvýšený zájem o pobyt mimo domov, odliv zahraničních turistů i rezidentů, generační obměna majitelů některých typů objektů, ale také zlepšování dopravního spojení nebo investice do veřejného prostoru v menších městech a obcích a vznik aktivních sousedských komunit pomalu ale důrazně mění ceny některých nemovitostí.
Bezrealitky opět přináší přehled těch, jejichž cena příští rok výrazně poroste a těch, u kterých se majitelé budou muset při prodeji smířit s nižšími zisky.
Propadáky – kde se bude muset majitel přizpůsobit?
Satelitní domky
Sen nejednoho Čecha z devadesátých let. Stavby vznikající na okrajích měst, které nejsou ani městskou čtvrtí, ani venkovem. Často splňují většinu parametrů pro to, aby jejich cena rostla pomaleji, než jaký je průměr v lokalitě. Či dokonce stagnovala. Tedy špatné dopravní spojení, nízká občanská vybavenost nebo nedostatečně atraktivní okolí.
Morální zastaralost se navíc začíná snoubit se skutečnou, vždyť věk staveb se leckde blíží 30. rokům a budou potřebovat generální rekonstrukci
Stavby z prvních satelitů jdou často do prodeje poté, co se jich zbavuje první generace majitelů, jejichž děti v nich nechtějí bydlet. Náklady na pořízení takového domova spolu s náklady na případnou generální rekonstrukci však neodpovídají komfortu bydlení, který nabízí.
Velké byty, zejména mimo prémiové lokality
Velkým bytům odliv turistů a cizinců s vysokou kupní silou nepřeje. Zájem o ně klesá jak na úrovni nájmů (jen v závěru roku se jich pronajala pouhá polovina z obvyklého počtu), tak v případě prodejů. Celá řada majitelů proto uvažovaný prodej raději odkládá a čeká na návrat investorů ze zahraničí s vyšší kupní silou, než mají Češi. Ti, kteří však prodat musí, se pravděpodobně dostanou na výrazně nižší cenu než loni touto dobou, zejména pokud se jejich nemovitost nenachází v prémiové lokalitě.
Pokud se jedná o zcela unikátní byt, svého kupce za dobrou cenu pravděpodobně najde i nyní. Pokud se však nachází ve zcela běžné lokalitě, utrpí jeho prodejní cena nízkou poptávkou. Ta je oslabená chybějícími zájemci ze strany západních cizinců, kteří se v době koronavirové pandemie stahují z Česka. Kdo chce koupit byt jako investici, ten za dané situace nadále míří především na ekonomicky racionální malé byty do maximální dispozice 2+kk.
Špatně zrekonstruované byty
Cenu nemovitosti pochopitelně navyšuje i technický stav a úroveň případné rekonstrukce. Problém však nastává, pokud v minulosti majitel do nemovitosti investoval, nicméně zvolené provedení rekonstrukce a její vliv na kvalitu nemovitosti neodpovídá její ceně. Zvýšený počet „unáhlených“ rekonstrukcí se datuje především na počátek ekonomického oživení po krizi v první polovině minulého desetiletí.
Tradičním příkladem mohou být například rodinné domy, kdy se majitel při rekonstrukci stal zároveň architektem a na nevhodné řešení využil drahé a kvalitní materiály, které nyní hodlá pokrýt vyšší prodejní cenou. Nový majitel naopak kalkuluje, kolik navíc bude stát jejich odstranění a uvedení nemovitosti do rozumnější stavu – to vše v situaci, kdy ceny stavebních prací jsou výš než před pěti – sedmi lety. Stejně tak se nikomu nechce s trochou nadsázky doplácet na sádrové lvy u vjezdových vrat. Podobná situace je i u bytů, kde došlo například k necitlivé změně dispozice, která se nedá řešit jinak než opětovným vybouráním a stavbou příček. Často jsou to přitom zásahy staré ani ne jednu dekádu.
Terna – kde poroste poptávka i ceny?
Apartmány pro domácí turistiku
I rok 2021 bude rokem domácí turistiky. Na ceně tak nabývají nemovitosti v turisticky atraktivních lokalitách, které je možné využít pro ubytování výletníků. Češi totiž hlásí, že na cestování nehodlají šetřit ani v následujícím roce.
Apartmány v těch nejatraktivnějších lokalitách, kde jich kvůli stavebním regulacím může vyrůst jen omezené množství, tak budou i nadále nabývat na ceně, podobně jako komfortní domy a byty v krátké dojezdové vzdálenosti od turistických středisek.
Zejména v horských oblastech věřím investici takřka do jakékoliv nemovitosti. Jejich cena bude i s ohledem na turistiku krátkých vzdáleností, která v příštích letech přivede ještě více Němců, Rakušanů nebo Poláků, nadále výrazně růst,” uvádí Hendrik Meyer. „Podobně bych vsadil i na starší městské domy před rekonstrukcí v podhorských obcích, které jde nyní pořídit opravdu za zlomek budoucí ceny.
Chalupy nebo chaty po rekonstrukci a druhé domovy
Rok 2020 v Česku do realitního žargonu zavedl nový pojem „druhý domov“, který se prolíná s trendem poptávky po komfortních chatách a chalupách. Čas, který Češi díky práci mimo kancelář strávili mimo své domovy, byl letos rekordní a přímo úměrně k tomu roste i zájem o investice právě do nového bydlení, které by bylo možné pro tento účel využívat.
Samostatnou kategorii začínají v Česku tvořit „ekochaty“. Tedy stavení po rekonstrukci bez napojení na sítě, které tento nedostatek kompenzují soběstačností – solárními panely, nebo sběrem dešťovky. Jejich cena roste i v případě, kdy nemají vlastní pozemek.
Při nákupu rekreačních nemovitostí se stále více dostává do popředí i jejich rezidenční funkce. Mění se tedy požadavky na tyto nemovitosti – roste požadovaná plocha a vnitřní komfort, překvapivě se snižují nároky na dojezdovou vzdálenost. To může oživit zájem o domy v lokalitách, které byly doposud takzvanými slepými místy – tedy daleko od velkých měst, nevhodné na víkendovou rekreaci.
Starší domky na železnici
Klasickým příkladem „second chance“ – tedy zmrtvýchvstalých nemovitostí – se v příštím roce mohou stát starší rodinné domy, které za poslední roky získaly kapacitní spojení s městem. Slavit tak mohou především majitelé nemovitostí v okolí Brna, které jde v rozšiřování železniční MHD, která vrací do života celou řadu starých vesnických domů, příkladem.
Železnice v současné době zvedá cenu nemovitosti více než přítomnost dálnice. Každé rozšíření kapacitního železničního spojení tak přepisuje cenové mapy – a neplatí to jen pro příměstské oblasti. Podobně funguje například koridorové spojení. Příkladem může být nárůst zájmu o jihočeské městské nemovitosti na hlavní trati z Českých Budějovic do Prahy.
HENDRIK MEYER, CEO Bezrealitky
Foto 1: pixabay.com
Foto 2 + Zdroj: FYI Prague


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama