e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Živnostníci si připlatí skoro čtyři sta korun měsíčně

19.11.2018, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Poradna: Živnostníci si připlatí skoro čtyři sta korun měsíčně

Daňové sazby přímých daní, mezi které počítáme i sociální a zdravotní pojištění, se v příštím roce sice nemění, přesto budou

někteří živnostníci státu odvádět skoro o čtyři sta korun měsíčně více. Minimální záloha na sociální pojištění totiž vzroste o 199 korun, na zdravotní pojištění o 184 korun. Naopak lidé s vysokými příjmy budou platit méně na solidární dani. Kdo si v roce 2019 daňově polepší, kdo pohorší a o kolik?
Osoby samostatně výdělečně činné musejí platit měsíční zálohy na sociálním a zdravotním pojištění. Výše zálohy závisí na dosaženém zisku v minulém roce, vždy však musí být placena alespoň v minimální výši. V roce 2019 minimální záloha u sociálního i zdravotního pojištění značně vzroste. „Minimální záloha na sociální pojištění bude činit 2 388 korun, což je o 199 korun více než v roce 2018, záloha na zdravotní pojištění se zvýší o 184 korun na 2 208 korun. Uvedené minimální zálohy se vztahují na podnikatele vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost,“ sděluje Miroslav Říha, ředitel vývoje fakturačního systému iDoklad.

Podmínky pro vedlejší činnost budou příznivější

Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění neplatí, když se hrubý zisk vejde do stanoveného limitu. Pro rok 2019 se přitom tento limit zvyšuje ze 71 950 korun na 78 476 korun, zaměstnanci přivydělávající si vedlejší samostatnou výdělečnou činností tudíž mohou mít za rok 2019 vyšší hrubý zisk, aniž by z vedlejší samostatné výdělečné činnosti museli platit sociální pojištění. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti pouze po část roku se ale limit samozřejmě poměrově snižuje. „Zdravotní pojištění se ovšem u vedlejší výdělečné činnosti platí vždy i z velmi nízkého hrubého zisku. Na to je dobré si dát pozor,“ doplňuje Miroslav Říha.

Platba sociálního pojištění v běžném měsíci

Pro rok 2019 se mění splatnost zálohy na sociálním pojištění. Měsíční záloha se již nebude platit do 20. dne následujícího měsíce, nýbrž do konce měsíce, za který se platí. V lednu 2019 tak bude splatná záloha na sociálním pojištění pro leden 2019. Sociální pojištění se pak vypočítá vždy z ročního vyměřovacího základu, od něhož se odečtou zálohy zaplacené během roku a vzniklý nedoplatek či přeplatek se vyrovná po odevzdání přehledu o příjmech a výdajích.
Výhodnější přivýdělek na DPČ
Práce na dohodu o pracovní činnosti je velmi oblíbeným způsobem přivýdělku. V příštím roce bude nízký přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti výhodnější, neboť se zvyšuje limit, do kterého se z hrubé měsíční odměny neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Namísto současných 2 499 korun tak bude možné si v roce 2019 měsíčně přivydělat až 2 999 korun, aniž by se muselo platit sociální a zdravotní pojištění. „Limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění se posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť, proto bude možné pracovat současně na dohodu o pracovní činnosti pro více zaměstnavatelů a ani z jedné hrubé odměny neplatit sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětluje Miroslav Říha.
Solidární daň se bude platit z vyššího daňového základu
Za celý kalendářní rok podléhají solidární dani pouze příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti nad stanovený limit. Pro rok 2019 se tento limit zvyšuje na 1 569 552 korun ze současných 1 438 992 korun. Pokud tedy někomu vznikne povinnost platit solidární daň, zaplatí i při stejném rozhodném příjmu méně než v roce 2018.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Reklama