e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Proč lidé odcházejí z firem? Jen peníze za to nemohou

14.04.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Poradna: Proč lidé odcházejí z firem? Jen peníze za to nemohou

Mohlo by se zdát, že v dnešní složité době je tím hlavním motivem finanční ohodnocení. Inflace stoupá do výšin, vše zdražuje. A tak prostě pracovníci zamíří tam, kde jim dají více. Podle Ing. Jiřího Jemelky, MBA, ze společnosti JPF (J. I. P. pro firmy) to není jediný ani hlavní důvod.
Když je v čele vztahový negramot
Ten, kvůli komu velká část zaměstnanců opouští firmu, je právě nejvyšší šéf. Zodpovídá za to, jaké vztahy jsou zdejším standardem. Dlouhodobé průzkumy jednoznačně ukazují, že 50–60 % lidí odchází především kvůli nespokojenosti s managementem firmy a celkovou náladou ve společnosti. Zaměstnancům často vadí nekompetentní vedení, špatný přístup ze strany nadřízených a nedostatek uznání. „Ukazuje se také, že souvislost mezi finančním ohodnocením a motivací není tak silná. Daleko silnější je závislost motivace a vnímané smysluplnosti práce. Do ní se ovšem počítají právě také vztahy vládnoucí na pracovišti a kvalita leadershipu,“ vysvětluje Jiří Jemelka.
Jaké benefity lidi zajímají, když ne peníze
Pro řadu lidí je rozhodnutí pověsit své zaměstnání na hřebík dopravní dostupnost a benefity, které lépe korespondují s životními hodnotami daného jedince. Jde především o prostor pro naplňování rodinných povinností a trávení času s nejbližšími. „Lidé oceňují možnost být flexibilní, netrávit zbytečně čas v dopravě, možnost si plánovat svou pracovní dobu svobodněji a získat více příležitostí, jak se lépe realizovat v soukromém životě. Práce z domova, sick days, rodičovské volno, dny s rodinou dokáží převálcovat dokonce i třináctý plat nebo stravenky a permanentky na kulturu či sport. Pandemie covid-19 tomuto trendu značně pomohla,“ uvádí Jiří Jemelka.
Recept na úspěch aneb jak si zaměstnance udržet
Pracovníky v podniku dokáže dlouhodobě udržet pouze schopný a rozumný management, který své kolegy a podřízené rozvíjí. Znamená to především kvalitní leadership, který rozumí lidem a jejich potřebám, dokáže pracovat s talenty a předkládat zaměstnancům nejen vizi, ale také výzvy, na nichž by ji mohli naplňovat.  „Nejzásadnější roli však i v tomto případě hraje výkonný ředitel či ředitelka, který si musí ohlídat, aby další kolegové z vrcholného a středního managementu aplikovali v komunikaci a práci s kolektivem správný přístup. Je potřeba tento fakt přijmout a nezavírat před ním oči. Ostatně, dnes už se to učí i malé děti. Nedávno jsem se svou dcerou procházel obrázkovou knížku, která přibližovala život ve firmě, takový management pro děti. Na jednom obrázku stálo vedení a drželo transparent, který říkal: My máme vizi. A proti nim stáli všichni řadoví zaměstnanci společnosti a jejich transparenty hlásaly: My vizi nemáme. Hlavní je mít společný cíl a rozumět mu,“ upozorňuje Jiří Jemelka.
Pro dlouhodobý úspěch je třeba si pečlivě hlídat, jaká atmosféra ve firmě vládne. Právě konflikty mezi manažery a zaměstnanci často ústí nejen v odchod jednotlivců, nýbrž i celých týmů. A firma pak musí řešit nejen krizové chvilky, ale také velký nárůst nákladů na nábor, zaškolení a další aktivity spojené s nutností rychle najít náhradu. „Pokud vaši lidé nebudou v práci spokojeni, pokud se do ní nebudou těšit, pokud ji nebudou považovat za smysluplnou a naplňující, pokud nebudou hořet pro vaši vizi a sdílet vaše hodnoty, pokud jim nedáte uznání, které potřebují, pokud jim nezajistíte možnost růstu a naplnění vlastního potenciálu, pak odejdou,“ uzavírá Jiří Jemelka.
Foto: Pixabay
Zdroj: Vita PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

Dopad globálních událostí na ČR: Jak se mění náš svět a co to znamená pro nás?

30.04.2025, Autor: Josef Neštický

Svět kolem nás se mění. A přestože se často soustředíme na vnější události, mnohé z nich se nás dotýkají přímo. Ať už jde o války, globální ekonomické zpomalení nebo technologické změny, všechny tyto faktory mají své důsledky pro každodenní život nás, obyvatel České republiky. Co to znamená pro naše peněženky, firmy a jak to vše ovlivňuje naši náladu?

Apogeo
Reklama

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

Manželství a majetek: Jak ochránit sebe i rodinu před riziky a dluhy

28.04.2025, Autor: red

S příchodem teplých a slunečních dní začíná i sezóna svateb – čas, kdy si páry slibují lásku, důvěru a společnou budoucnost. Svatba je významný životní krok, který však neznamená jen nový začátek v osobním životě, ale také zásadní změnu v oblasti financí.

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Apogeo
Reklama

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

Sazka reklama
Reklama