Jednou z nejčastějších forem pro uložení bohatství jsou nemovitosti. Zdá se to jednoduché.
Koupím byt, pronajmu jej a inkasuju měsíční nájemné. A co víc – s rostoucí cenou nemovitosti roste i hodnota mojí investice. Tak jednoduché to ale není. Na druhý pohled zjistíte, co všechno obnáší vlastnit nemovitost.
Placení daní, sepisování nájemních smluv, opravy nemovitosti a mnoho dalšího. „Investice do nemovitosti určitě není špatná forma uložení peněz. Jen musíte zvládnout všechna rizika,“ upozorňuje Aleš Pixa, regionální ředitel, OVB Allfinanz.
Pro zkušenější a odolné můžou být vhodné akcie
Akcie představují další formu uložení peněz. Na rozdíl od nemovitosti je podstatně jednodušší si je pořídit. Stačí si otevřít účet u nějakého renomovaného brokera, převést si peníze a začít investovat.
„Tato investice představuje obrovský potenciál, ale za cenu velkého rizika, že se vaše bohatství sníží. Navíc počítejte s tím, že abyste dobře vybrali firmu, jejíž akcie si nakoupíte, tak budete muset strávit desítky hodin čtením nejrůznějších analýz a reportů i konzultacemi s odborníky, a ani to vám nezaručí, že opravdu vyděláte,“ doplňuje Pixa.
Pro ty, co nemají čas, ale mají peníze, jsou vhodné podílové fondy
Jednou z dalších možností, kam směřovat své bohatství, jsou podílové fondy. Ty nejčastěji investují do stovek nejrůznějších akcií firem tak, aby vám pokud možno co nejvíce snížily riziko, že se některé z firem v rámci vašeho portfolia nebude dařit.
U investic platí dvakrát více, že je důležité vybírat velmi obezřetně a svoji důvěru dát jen tomu, komu doopravdy věříte, kdo má zkušenosti a dlouhodobě dobré renomé. Ve výsledku pak pro vás může být vhodná i kombinace všech typů investic, kterým jsme se věnovali. Doporučujeme prokonzultovat svou situaci s odborníkem a až posléze začít s investicí.
Nezapomínejte na důchod
Demografické mlýny melou pomalu, ale jistě. Zatímco platy budou růst, důchody se budou pouze udržovat na dnešní úrovni. Za 30 let bude situace nejhorší. Dnešní důchodci berou v průměru necelých 12 tisíc korun.
Zdroj: ČSSZ za roky 2015, 2016, 2017
Pro dnešní třicátníky je ale situace úplně jiná. O co jde? „V žádném případě nelze počítat s tím, že by důchody rostly tak jako platy. Nyní je dokonce situace tak extrémní, že platy rostou čtyřikrát rychleji než důchody, protože je nedostatek lidí na trhu práce,“ říká Miroslav Bartuška, oblastní ředitel OVB Allfinanz.
Tento trend nelze do budoucna vůbec opomíjet, protože důchody prostě a jednoduše porostou pomaleji než platy. Typickým znakem penzí dnešních třicátníků bude jejich nízká úroveň. Penze budou v podstatě pořád růst, co bude ale jejich hlavním budoucím problémem, je jejich poměr k průměrným příjmům. Dnes je to nějakých 30 až 40 procent, dnešní třicátníci ale budou dostávat pravděpodobně pětinu, možná dokonce až jednu desetinu průměrného příjmu.
„Správný poradce by měl klientovi vysvětlit, jak velký může být v budoucnu propad jeho životní úrovně. Právě proto by měl klient využívat státní podpory spoření si na penzi co nejdříve. Nemusí se pak obávat, že v penzi bude jeho výpadek tak markantní. Různé modely ukazují, jaký je rozdíl začít na penzi myslet ve dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti letech. Čas v tuto chvíli sehrává jednu z nejdůležitějších rolí ve prospěch klienta, ovšem za předpokladu, že svoji penzi začne řešit co nejdříve. Na to by neměl zapomenout, i když cítí, že důchod je opravdu daleko,“ uzavírá Petr Janošec, oblastní vedoucí poradenské společnosti OVB Allfinanz.