V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři.
Navíc pád současné vlády je do značné míry jeho zásluha. Christian Lindner, ministr financí ze strany FDP, jehož odvolání znamenalo definitivní rozpad německé koalice, dokonce tvrdí, že Scholze měl jeho odvolání z vlády dobře připravené a naplánované. Tím si paradoxně Scholz zajistil podporu ve vlastní straně, a tak to vypadá, že bude v předčasných volbách opět kandidovat na kancléře a nejspíš tak pojistí porážku socialistů, protože právě on je viněn z poklesu jejich preferencí a opoziční poslanci jej dokonce označují za tvář neúspěchu.
Nicméně Scholz svým odvoláním Lindnera podle Financial Times potěšil své spolustraníky, pro které bylo náročné sledovat ideologické rozdíly mezi levicovými SPD a pravicověji orientovanou stranou FDP, kde právě Lindner byl velkým odpůrcem zadlužování. Socialisté Scholzovi tleskají, protože tak ukončil dlouhodobé spory se svým menším koaličním partnerem.
Navíc jeho kroky považují za odvážné a zodpovědné. Řádné volby v Německu měly v druhé polovině příštího roku, takže Scholz by mohl ještě rok s určitými kompromisy vládnout a udržet si své křeslo. Svými současnými kroky dává všanc svou pozici a socialisté si pochvalují, že konečně dává najevo sílu, kterou od něj stále očekávali.
Mluvčí Scholze také poukazuje na příklad z amerických voleb, kde demokraté krátce před volbami vyměnili kandidáta a přesto prohráli. Připomíná to, co si myslí i jeho další spolustraníci, že současná změna kandidáta na kancléře by byla pro SPD problematická a spíše škodlivá.
Potenciálním oponentem z vlastní strany by pro Scholze mohl být současný ministr obrany Boris Pistorius, který je označován za německého nejpopulárnějšího politika. Zdá se ale, že Olaf Scholz neplánuje předložit svou kandidaturu stranickému hlasování a ani jeho vzrůstající popularita ve straně nenaznačuje, že by se měly objevit tlaky k jeho odstoupení.
Je otázkou, zda socialisté skutečně věří, že Olaf Scholz dokáže stranu dovést ke kvalitnímu výsledku, nebo se spíše smířili s porážkou v nadcházejících volbách a raději se snaží vylepšit image strany do budoucna. Pak dává smysl, že se žádnému kandidátovi nechce pouštět do předem prohraného boje o místo kancléře.
Z toho se radují především členové CDU/CSU, kteří Scholze považují za slabého soupeře pro jejich kandidáta a pravděpodobného vítěze voleb Friedricha Merze. Ten je velkým zastáncem podpory Ukrajiny a také přísnější azylové politiky. I když je aktuálně ve vedení, pokud jde o předvolební průzkumy, je otázkou, zda se mu skutečně podaří zvítězit v nadcházejících předčasných volbách a také s kým bude moci sestavit koaliční vládu.
16. prosince Scholzova vláda požádá o důvěru, kterou patrně nezíská, a tak bude nutné uspořádat předčasné volby. Podle agentury Reuters se Scholz s opozicí domluvili na předčasných volbách 23. února. Jde o kompromis mezi opozicí a Scholzem, který plánovat požádat o důvěru až v lednu, což by znamenalo předčasné volby v březnu.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda