TOMÁŠ FLAŠKA. Tak za prvé se bude zdražovat. Elektřina, plyn, teplo. Důvody? Je to nějaké divné. Vždyť i cena benzínu je za posledních pár let na jedné z nejnižších úrovní a jeho cena se odvíjí od ceny ropy, tedy i zemního plynu.
Začnu plynem. Cena zemního plynu na světových burzách je už asi 8 let stejná. Také se asi 5 let ani u nás nezdražovalo. Odkaz. Vyplývají z něj tato čísla (cena za 1m3 zemního plynu v amerických dolarech): 2.1.2019 0.10 USD, 2.1.2018 0.11 USD, 3.1.2017 0.13 USD, 4.1.2016 0,08 USD, 2.1.2015 0,10 USD atd.
Jako důvod ke zdražování si tedy dokáži představit jedině narůst mezd pracovníků v plynárenství. Jenže i cena plynu sestává z ceny za surovinu a za distribuci. A cena za distribuci se příští rok sníží. Tak tomuhle opravdu nerozumím.
Jiné je to u elektřiny. Nastalo to, co odborníci již léta očekávali. Skokové zdražení elektřiny na evropském trhu. Logicky. Němci vypínají své jaderné elektrárny, protože v Japonsku hrozí zemětřesení, u nás se o nových blocích bude diskutovat tak dlouho, až začneme svítit svíčkami. A automobilní elektrošílenství teprve startuje. Tady se ještě budeme divit. Současné dotace solárním baronům jsou jen slabý čajíček.
Z českého soudku je ještě jiná perlička. Dva roky platí zákon o prokazování majetku. Jedná se o majetek v hodnotě nad 5 milionů korun. K 1. září 2018 bylo přijato 1 526 podnětů, z nichž byly některé z různých důvodů vyřazeny, některé prověřeny, některé odloženy … ale nakonec z toho vzešla jedna (slovy jedna!) pokuta ve výši 325 tisíc korun. K tomu mluvčí Ministerstva financí: „Fiskální efekt nebyl prioritní pro institut prokazování původu majetku, protože byl od počátku prezentován zejména jako preventivní opatření.“ Premiér Babiš k tomu před schválením zákona uvedl: „Očekáváme určitou obavu podnikat nepoctivě“. Myslím, si, že to spíše vystihl nenáviděný exministr financí Miroslav Kalousek: „Dochází přesně k tomu, co jsme tvrdili, když jsme ten zákon tehdy nechtěli a proč navrhujeme jeho zrušení. Nepoctivci jsou do té míry sofistikovaní, že se dokáží vyhnout i tomuto zákonu, který slouží jenom k tomu, aby byli šikanováni poctiví poplatníci a zvýšilo se udavačství ve společnosti. Je to zkrátka špatný zákon, který společnost rozděluje.“
Připomínám: 1 526 podnětů (udání) a nakonec 1 pokuta. To bohužel svědčí nejen o kvalitě a potřebě toho zákona, ale především o české povaze. Vedlejším efektem je, kolik stáli na platech úředníci, než to všechno vyšetřili? Kolik jich je? Opravdu za ty dva roky stáli méně než oněch 325 tisíc korun? Tohle je hospodaření, které nemá obdoby. Každý rozumný ředitel soukromé firmy by příslušné oddělení zrušil, nebo obor činnosti zlikvidoval. Tohle přeci nemůže být: stát řídit jako firmu. To by u nás už firmy nebyly, prostě by zkrachovaly. Možná to vysvětluje to, proč se jedna z největších z nich bez dotací neobejde.
Několik postřehů k roku 2019. Zdražování a nefunkční zákon o majetku
05.01.2019, Autor: Z blogosféry