Během pandemie řada uživatelů polevila v bezpečnosti na internetu. Bezpečná vzdálenost od ostatních ale nechrání před útokem i skrze obyčejnou wi-fi a e-mail, které může hacker využít jako nástroj k napadení například bankovního účtu.
Ukázkou reality jsou nesčetné útoky na státní instituce nejen v době pandemie, kdy stačí rozkliknout jeden neznámý e-mail a rázem je mimo provoz celá nemocnice. Není tomu jinak ani u běžných uživatelů mobilních telefonů či počítačů. Na skutečnost upozorňuje specialista na IT bezpečnost Stanislav Smolár ze společnosti Soitron: „Pro útočníky jsou citlivá data stále silnou motivací. Podle našich zkušeností se snaží proniknout až ve třetině případů skrze phishingový e-mail“. Takový e-mail se jeví jako od důvěryhodného zdroje. Ve skutečnosti jde o podvrh, který má za cíl z uživatelů dostat citlivé údaje, jako jsou třeba přístupové údaje k bankovnímu účtu.
Podle Smolára je velkým problémem samotná nevědomost uživatelů, kteří se nechovají v prostředí internetu zodpovědně. „K internetu by měli uživatelé přistupovat jako k nebezpečné zóně. Nepřipojujte se v kavárnách na wifi bez hesla, neotevírejte soubory, o kterých nic nevíte, neodkládejte aktualizace na počítači a zaveďte si ideálně na všech aplikacích dvoufaktorové ověření,“ doporučuje. Právě ověření přes další zařízení, např. SMS zprávu, značně snižuje možnost napadení.
Uživatel se v online světě musí chránit vědomě sám, protože nikdo jiný to za něj neudělá.
Základní doporučení, jak na bezpečnost:
Nepřipojujte se na wi-fi bez hesla, i když je to ve vaší oblíbené kavárně nebo známé restauraci
Neotvírejte nevyžádané soubory, o kterých nic nevíte, přestože se zdají důvěryhodné
Neodkládejte aktualizace na svém počítači či telefonu
Pokud je to možné, zaveďte si dvoufaktorové ověření přes mobilní SMS či jinou dostupnou metodu v aplikaci
Nebezpečná zóna jménem internet. Nenechte si ukrást peníze ani identitu
06.06.2020, Autor: Karolína Hurychová