e-news.cz - kurzy
Reklama

Minimální mzda v roce 2025

16.07.2024, Autor: Martin Švehla

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Minimální mzda v roce 2025

Nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovněprávním vztahu se nazývá “minimální mzda” a je vyhlašována vládou vždy s platností na jeden rok. Pro rok 2025 je minimální hrubá mzda 20.800 Kč za měsíc, což je zhruba (bez dětí a slev) 17 550 Kč čistého měsíčně neboli 124,40 Kč na hodinu (částky odpovídají praovní době 40 hodin týdně).

Tato výše byla stanovena na základě nařízení vlády č. 285/2024 Sb., které upravuje koeficient pro výpočet minimální mzdy pro roky 2025 a 2026. Výpočet vychází z valorizačního mechanismu zavedeného novelou zákoníku práce (zákon č. 230/2024 Sb.), který stanovuje, že minimální mzda má odpovídat určitému procentu průměrné mzdy v národním hospodářství. Pro rok 2025 byl použit koeficient 0,422, což odpovídá přibližně 42,2 % predikované průměrné mzdy.

Na základě zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) se minimální mzda  vztahuje na všechny zaměstnance v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou, na dohody o provedení práce (DPP) či na dohody o pracovní činnosti (DPČ) i na souběžné pracovní poměry. Na minimální mzdu vzniká tedy nárok z každého pracovního poměru samostatně. V podstatě je to závazný limit pro všechny zaměstnavatele a to i v tam, kde se uplatňuje kolektivní vyjednávání o mzdách – nelze tedy ani kolektivní smlouvou sjednat mzdu nižší.

Vývoj minimální mzdy v ČR

Minimální mzda byla poprvé vyhlášena v roce 1991. Bylo to tehdy 2000 Kč měsíčně, čili 10,8 Kč na hodinu. O minimální mzdě se vedou teoretické spory, v nichž se na jedné straně uplatňuje zejména hledisko sociálních jistot zaměstnanců, na druhé straně pak negativní vliv na trh práce, neboť příliš vysoká minimální mzda může snížit nabídku pracovních míst. Nicméně – z původních 2.000 Kč měsíčně se minimální mzda vyšplhala na dvojnásobek s platností od 1. ledna roku 2000, tedy od začátku nového století.

Zdroj: Vlastní zpracování

V grafu je pozoruhodné zejména období let 2007 – 2012, kdy byla minimální mzda na úrovni 8.000 Kč měsíčně, tedy 48,10 Kč na hodinu. Bylo to v době finanční krize, kdy ekonomika čelila značným problémem.

Minimální mzda a pracovní doba

Částka minimální mzdy se vztahuje k tzv. stanovené pracovní době, což je 40 hodin týdně, potažmo 8 hodin denně, 5 dnů v týdnu, a celkem 168 hodin za měsíc.  V některých profesích je však stanovená pracovní doba kratší:

  • nepřetržité či  více směnné režimy:               37,5 hodiny týdně
  • dvousměnné režimy                                        38,75 hodiny týdně
  • krácení kolektivní smlouvou                            dle dohody

Ve všech těchto případech se hodinová minimální mzda zvyšuje tak, aby měl zaměstnance (při odpracování stanovené pracovní doby) nárok na stejnou minimální mzdu. Vzorec pro výpočet je celkem jednoduchý. Minimální hodinovou mzdu (124,40 Kč) násobíme podílem základní (40 hodin) a individuálně stanovené pracovní doby. Dostaneme novou minimální hodinovou mzdu, kterou přepočteme na mzdu měsíční. Pro názornost: v nepřetržitém provozu je stanovená pracovní doba 37,5 hodiny týdně.

Zdroj kalkulačky: Výpočet minimální hodinové mzdy 2025, Kurzy.cz

Na kalkulačce to provedeme jednoduše tak, že nejprve vypočítáme koeficient (40 : 37,5 = 1,0667) a pak tímto koeficientem vynásobíme hodinovou minimální mzdu (124,40 x 1,0667 = 132,64 Kč/hod.. Výsledek se zaokrouklí na 2 desetinná místa podle běžných matematických pravidel. Tímto postupem lze zjistit minimální mzdu pro jakoukoliv stanovenou pracovní dobu:

Stanovená týdenní pracovní doba v hod. Minimální hodinová mzda v Kč
40124,40
38,75128,41
37,5132,73
35142,17

Krácení minimální mzdy a doplatek

V případě, že je sjednána kratší než stanovená týdenní pracovní doba, nebo pokud zaměstnanec v kalendářním měsíci neodpracuje celou stanovenou pracovní dobu, náleží mu minimální mzda pouze v poměrné výši odpovídající skutečně odpracované době. Například za poloviční pracovní úvazek (20 hodin týdně) náleží poloviční minimální mzda, tedy 10 400 Kč měsíčně. Naopak, pokud zaměstnanec odpracuje celou stanovenou pracovní dobu a jeho mzda (nebo plat či odměna z dohody) nedosáhne zákonem stanovené minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen doplatit rozdíl do její plné výše. Tento doplatek nelze nahradit mzdou za práci přesčas ani příplatky za práci ve svátek, v noci, ve ztíženém pracovním prostředí nebo o víkendech – tyto částky se do dosažené mzdy nezapočítávají. Do mzdy (platu) se dále nezahrnují jiná plnění poskytovaná v souvislosti se zaměstnáním, jako jsou náhrady mzdy, odstupné, cestovní náhrady či odměna za pracovní pohotovost.

K situaci, kdy zaměstnanec odpracuje plnou stanovenou pracovní dobu a přesto obdrží mzdu nižší než minimální, by nemělo dojít, pokud je pracovní smlouva v souladu se zákonem. Pokud však zaměstnavatel sjedná nižší než minimální mzdu, nebo zaměňuje základní mzdu za příplatky či náhradydochází k porušení zákoníku práce a zaměstnanec má právo požadovat zákonný doplatek. Je však důležité si uvědomit, že stanovená týdenní pracovní doba činí zpravidla 40 hodin týdně (u některých profesí méně). Je to 5 dnů po 8 hodinách. Měsíční fond pracovní doby však kolísá podle počtu pracovních dnů v daném měsíci – například v lednu 2025 činí 184 hodin (23 pracovních dnů), v únoru 160 hodin (20 dnů) a v březnu 168 hodin (21 dnů). Výše měsíční minimální mzdy v poměru k odpracované době se tedy každý měsíc může mírně lišit (v kratších měsících vyjde  hodinová minimální mzda vyšší).

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla



Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dopad globálních událostí na ČR: Jak se mění náš svět a co to znamená pro nás?

30.04.2025, Autor: Josef Neštický

Svět kolem nás se mění. A přestože se často soustředíme na vnější události, mnohé z nich se nás dotýkají přímo. Ať už jde o války, globální ekonomické zpomalení nebo technologické změny, všechny tyto faktory mají své důsledky pro každodenní život nás, obyvatel České republiky. Co to znamená pro naše peněženky, firmy a jak to vše ovlivňuje naši náladu?

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Manželství a majetek: Jak ochránit sebe i rodinu před riziky a dluhy

28.04.2025, Autor: red

S příchodem teplých a slunečních dní začíná i sezóna svateb – čas, kdy si páry slibují lásku, důvěru a společnou budoucnost. Svatba je významný životní krok, který však neznamená jen nový začátek v osobním životě, ale také zásadní změnu v oblasti financí.

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Daně, dluhy investice. Všechno je otázkou priorit, ale jakou ideologií se vlastně řídí ODS?

25.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Občanští demokraté uvažují, že zvýší daně, a/nebo dluhy. Pět měsíců před volbami to není od vládnoucí pravicové strany vůbec chytré. Koalice SPOLU „zvládla“ od roku 2021 poztrácet půl milionů voličů právě tím, že místo výraznějšího šetření má rozpočet pořád v dost velkém deficitu a ještě zvedla daně pracujícím rodinám, živnostníkům i firmám.

Daňhel: Hrozí Česku plíživá změna parlamentní demokracie na demokracii autoritativní?

23.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Máme ještě v živé paměti, jak se bývalý prezident Zeman, chorobně toužící po moci, úporně, ale naštěstí marně pokoušel přerýsovat v české parlamentní demokracii svou roli na americký prezidentský systém. Je paradoxem, že byl zvolen do dvou funkčních období a mohl se tak do paměti národa zapsat, což by asi rád udělal, reálně však zanechal za sebou úctyhodný seznam svých dosti nepovedených skutků.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Čokoláda z bobů nebo slunečnice místo kakaa?

22.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Cena kakaa v minulém roce vzrostla dokonce o 300 %, což zapříčinilo také růst cen čokolády. Jak roste cena kakaa, výrobci experimentují s alternativami, kterými by mylo možné kakao v čokoládě nahradit, aby se udržela dostupná cena. 

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama