Apogeo
Reklama

Minimální mzda v roce 2024

16.07.2024, Autor: Martin Švehla

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Minimální mzda v roce 2024

Nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovně-právním vztahu se nazývá “minimální mzda” a je vyhlašována vládou vždy s platností na jeden rok. Pro rok 2024 je minimální mzda 18 900 Kč za měsíc neboli 11 250 Kč na hodinu. Vyhlášena je nařízením vlády č. 396/2023 Sb.

Na základě zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) se minimální mzda vztahuje na všechny zaměstnance v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou, na dohody o provedení práce (DPP) či na dohody o pracovní činnosti (DPČ) i na souběžné pracovní poměry. Na minimální mzdu vzniká tedy nárok z každého pracovního poměru samostatně. V podstatě je to závazný limit pro všechny zaměstnavatele a to i v tam, kde se uplatňuje kolektivní vyjednávání o mzdách – nelze tedy ani kolektivní smlouvou sjednat mzdu nižší.

Vývoj minimální mzdy v ČR

Minimální mzda byla poprvé vyhlášena v roce 1991. Bylo to tehdy 2000 Kč měsíčně, čili 10,8 Kč na hodinu. O minimální mzdě se vedou teoretické spory, v nichž se na jedné straně uplatňuje zejména hledisko sociálních jistot zaměstnanců, na druhé straně pak negativní vliv na trh práce, neboť příliš vysoká minimální mzda může snížit nabídku pracovních míst. Nicméně – z původních 2.000 Kč měsíčně se minimální mzda vyšplhala na dvojnásobek s platností od 1. ledna roku 2000, tedy od začátku nového století.

Foto: Eurostat

V grafu je pozoruhodné zejména období let 2007 – 2012, kdy byla minimální mzda na úrovni 8.000 Kč měsíčně, tedy 48,10 Kč na hodinu. Bylo to v době finanční krize, kdy ekonomika čelila značným problémem.

Minimální mzda a pracovní doba

Částka minimální mzdy se vztahuje k tzv. stanovené pracovní době, což je 40 hodin týdně, potažmo 8 hodin denně, 5 dnů v týdnu, a celkem 168 hodin za měsíc.  V některých profesích je však stanovená pracovní doba kratší:

  • Nepřetržité či více směnné režimy: 37,5 hodiny týdně
  • dvousměnné režimy: 38,75 hodiny týdně
  • krácení kolektivní smlouvou: dle dohody.

Ve všech těchto případech se hodinová minimální mzda zvyšuje tak, aby měl zaměstnance (při odpracování stanovené pracovní doby) nárok na stejnou minimální mzdu. Vzorec pro výpočet je celkem jednoduchý. Minimální hodinovou mzdu (112,50 Kč) násobíme podílem základní (40 hodin) a individuálně stanovené pracovní doby. Dostaneme novou minimální hodinovou mzdu, kterou přepočteme na mzdu měsíční. Pro názornost: v nepřetržitém provozu je stanovená pracovní doba 37,5 hodiny týdně.

Výpočet minimální hodinové mzdy v roce 2024

Zdroj kalkulačky: Výpočet minimální hodinové mzdy v roce 2024, Kurzy.cz

Na kalkulačce to provedeme jednoduše tak, že nejprve vypočítáme koeficient (40: 37,5 = 1,067) a pak tímto koeficientem vynásobíme hodinovou minimální mzdu (112,50 x 1,0667 = 120,00375). Výsledek zaokrouhlime na 120 Kč/hod. Tímto postupem lze vypočítat minimální mzdu pro jakoukoliv stanovenou pracovní dobu:

Stanovená týdenní pracovní doba v hod.  Minimální hodinová mzda v Kč
40 112,50
38,75 116,10
37,5 120,00
35 128,60

Krácení minimální mzdy a doplatek

V případě, že je sjednána kratší než stanovená pracovní doba, nebo pokud pracovník neodpracuje v kalendářním měsíci celou stanovenou pracovní dobu, minimální mzda se krátí úměrně skutečně odpracované době. Například za poloviční pracovní dobu (20 hodin týdně), náleží pouze poloviční minimální mzda (9 450 Kč za měsíc).

Naopak, pokud mzda v daném měsíci nedosáhne výše minimální mzdy a pracovník odpracoval stanovenou pracovní dobu, je zaměstnavatel povinen doplatit mzdu do výše minimální mzdy. Tento doplatek do výše minimální mzdy nelze nahradit mzdou za práci přesčas, příplatkem za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci v sobotu a v neděli – tyto částky se do dosažené mzdy nepočítají. Do mzdy (platu) se rovněž nezahrnují plnění poskytovaná v souvislosti se zaměstnáním, zejména náhrady mzdy, odstupné, cestovní náhrady, či odměna za pracovní pohotovost.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Mohlo by vás také zajímat: 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Konec Tiktoku neznamená konec čínského špiclování

17.01.2025, Autor: Vojtěch Benda

Přes odpor určité části americké veřejnosti přichází USA se zákazem aplikace Tiktok, který vejde v platnost 19. ledna. Tiktok je považován za bezpečnostní riziko. Kromě cenzury ze strany Číny je také obviňován ze zneužívání dat svých uživatelů. Mnoho Američanů s tímto zákazem nesouhlasí a dokonce byli ochotní vyrazit do ulic, aby bránili svou oblíbenou aplikaci. Přesto se zdá, že zákaz vejde v platnost a tak jeho uživatelé hledají alternativy.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Americký dolar nejsilnější za více než 2 roky

15.01.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních letech můžeme zaslechnout stále častěji debaty o ohrožení dolaru jako hlavní světové rezervní měny. Realita je však nejen dle mého názoru odlišná – dolar ukazuje, že má ve světě stále své pevné postavení, které může v následujících letech naopak posilovat. 

Japonské investice v USA

11.01.2025, Autor: Vojtěch Benda

Japonské společnosti se dlouhodobě snaží expandovat do zahraničí. Obvyklými partnery jsou pro ně Čína a Spojené státy. Díky čínským regulacím vzrůstá především zájem o USA. Tento zájem nyní může ochladit zrušení akvizice významné americké ocelárny s politickou příchutí. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Zastavíme Draghim očekávané skomírání Evropy?

09.01.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve své nedávno zveřejněné zprávě o stavu Evropské unie mluví otevřeně o pomalém skomírání EU. Tedy pokud v krátkodobém výhledu nedojde k radikální reformě a zlepšení její ekonomiky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kdo má a kdo nemá nárok na ošetřovné. A jak jej čerpat

07.01.2025, Autor: Z blogosféry

Někdy lze péči o nemocné potomky či další příbuzné skloubit s prací na home office.  Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Pak přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné. 

Švehla: Bude v naší ekonomice fungovat placebo efekt?

06.01.2025, Autor: Martin Švehla

Placebo je léčebný postup, při kterém pacient dostane pilulku bez účinné látky, která mu ale přesto pomůže. Na placebo údajně reaguje pozitivně až 40 % pacientů a mnohý lékař potvrdí, že tohoto jevu využívá a předepisuje pacientům léky, které zabírají hlavně psychicky, pocitově. Vědomí, že jsem léčen, léčí samo.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama