e-news.cz - kurzy
Reklama

Minimální mzda v roce 2024

16.07.2024, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Minimální mzda v roce 2024

Nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovně-právním vztahu se nazývá “minimální mzda” a je vyhlašována vládou vždy s platností na jeden rok. Pro rok 2024 je minimální mzda 18 900 Kč za měsíc neboli 11 250 Kč na hodinu. Vyhlášena je nařízením vlády č. 396/2023 Sb.

Na základě zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) se minimální mzda vztahuje na všechny zaměstnance v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou, na dohody o provedení práce (DPP) či na dohody o pracovní činnosti (DPČ) i na souběžné pracovní poměry. Na minimální mzdu vzniká tedy nárok z každého pracovního poměru samostatně. V podstatě je to závazný limit pro všechny zaměstnavatele a to i v tam, kde se uplatňuje kolektivní vyjednávání o mzdách – nelze tedy ani kolektivní smlouvou sjednat mzdu nižší.

Vývoj minimální mzdy v ČR

Minimální mzda byla poprvé vyhlášena v roce 1991. Bylo to tehdy 2000 Kč měsíčně, čili 10,8 Kč na hodinu. O minimální mzdě se vedou teoretické spory, v nichž se na jedné straně uplatňuje zejména hledisko sociálních jistot zaměstnanců, na druhé straně pak negativní vliv na trh práce, neboť příliš vysoká minimální mzda může snížit nabídku pracovních míst. Nicméně – z původních 2.000 Kč měsíčně se minimální mzda vyšplhala na dvojnásobek s platností od 1. ledna roku 2000, tedy od začátku nového století.

Foto: Eurostat

V grafu je pozoruhodné zejména období let 2007 – 2012, kdy byla minimální mzda na úrovni 8.000 Kč měsíčně, tedy 48,10 Kč na hodinu. Bylo to v době finanční krize, kdy ekonomika čelila značným problémem.

Minimální mzda a pracovní doba

Částka minimální mzdy se vztahuje k tzv. stanovené pracovní době, což je 40 hodin týdně, potažmo 8 hodin denně, 5 dnů v týdnu, a celkem 168 hodin za měsíc.  V některých profesích je však stanovená pracovní doba kratší:

  • Nepřetržité či více směnné režimy: 37,5 hodiny týdně
  • dvousměnné režimy: 38,75 hodiny týdně
  • krácení kolektivní smlouvou: dle dohody.

Ve všech těchto případech se hodinová minimální mzda zvyšuje tak, aby měl zaměstnance (při odpracování stanovené pracovní doby) nárok na stejnou minimální mzdu. Vzorec pro výpočet je celkem jednoduchý. Minimální hodinovou mzdu (112,50 Kč) násobíme podílem základní (40 hodin) a individuálně stanovené pracovní doby. Dostaneme novou minimální hodinovou mzdu, kterou přepočteme na mzdu měsíční. Pro názornost: v nepřetržitém provozu je stanovená pracovní doba 37,5 hodiny týdně.

Výpočet minimální hodinové mzdy v roce 2024

Zdroj kalkulačky: Výpočet minimální hodinové mzdy v roce 2024, Kurzy.cz

Na kalkulačce to provedeme jednoduše tak, že nejprve vypočítáme koeficient (40: 37,5 = 1,067) a pak tímto koeficientem vynásobíme hodinovou minimální mzdu (112,50 x 1,0667 = 120,00375). Výsledek zaokrouhlime na 120 Kč/hod. Tímto postupem lze vypočítat minimální mzdu pro jakoukoliv stanovenou pracovní dobu:

Stanovená týdenní pracovní doba v hod.  Minimální hodinová mzda v Kč
40 112,50
38,75 116,10
37,5 120,00
35 128,60

Krácení minimální mzdy a doplatek

V případě, že je sjednána kratší než stanovená pracovní doba, nebo pokud pracovník neodpracuje v kalendářním měsíci celou stanovenou pracovní dobu, minimální mzda se krátí úměrně skutečně odpracované době. Například za poloviční pracovní dobu (20 hodin týdně), náleží pouze poloviční minimální mzda (9 450 Kč za měsíc).

Naopak, pokud mzda v daném měsíci nedosáhne výše minimální mzdy a pracovník odpracoval stanovenou pracovní dobu, je zaměstnavatel povinen doplatit mzdu do výše minimální mzdy. Tento doplatek do výše minimální mzdy nelze nahradit mzdou za práci přesčas, příplatkem za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci v sobotu a v neděli – tyto částky se do dosažené mzdy nepočítají. Do mzdy (platu) se rovněž nezahrnují plnění poskytovaná v souvislosti se zaměstnáním, zejména náhrady mzdy, odstupné, cestovní náhrady, či odměna za pracovní pohotovost.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Pojišťovny v roli zelených aktivistů?

13.09.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V posledním čísle Pojistného obzoru byl publikován bilanční rozhovor s A. Bradstetterem při příležitosti ukončení jeho mandátu prezidenta Insurance Europe. 

Schmarcz: Mario Draghi Evropanům řekl, co vědí: Unie nevzkvétá. Jeho recept na léčbu však nebude fungovat

12.09.2024, Autor: Martin Schmarcz

Evropská unie čím dál více zaostává za Spojenými státy. Bývalý evropský centrální bankéř má jasno, co s tím. Nalijeme do ekonomiky obrovské peníze a bude líp. Jenomže takhle to opravdu nefunguje. Když Mario Draghi stál v čele Evropské centrální banky (ECB), řešil potíže prostě tím, že tiskl další eura. Sice tím zachránil společnou měnu, ale právě tehdy nám Američané začali výrazně utíkat. A pokud mají být základem léčby churavějící Evropy další masivní společné dluhy, dopadne to zase špatně.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Pravdivé informace dvojího druhu o státním rozpočtu

12.09.2024, Autor: Martin Švehla

Nikdo nelže, všichni mluví pravdu. Přesto vznikají dva protichůdné dojmy – na jedné straně uspokojení s tím, jak vláda plní svůj slib konsolidovat veřejné finance a na druhé straně opoziční zděšení z dalšího stamiliardového schodku státního rozpočtu (252 miliardy letos a 230 miliard příští rok). Na jedné straně snižování míry zadlužení, na druhé straně růst státního dluhu. Možná je dobré si v tom udělat trochu jasno.

Valorizace důchodů 2025

10.09.2024, Autor: Martin Švehla

Důchodem se v ekonomii označuje jakýkoliv pravidelný peněžní příjem. Nejčastěji se však jako o důchodem mluví o dávkách, které vyplácí stát občanům v konkértních, zákonem daných životních situacích – tedy o důchodech starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích. 

Komentář k aktuálnímu stavu stavebnictví

06.09.2024, Autor: Z blogosféry

Jednou z hlavních a nejčastěji zmiňovaných brzd stavebnictví je platná legislativa. Česká republika má jedny z nejkomplikovanějších stavebních předpisů v celé Evropě. Dlouhé povolovací procesy neúměrně prodražují výstavbu. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

České zdravotnictví není připraveno na další krize

03.09.2024, Autor: Z blogosféry

Český zdravotnický systém je na 10. místě zemí nejhůře připravených na stárnutí populace, možné další epidemie, nárůst chronických chorob a podobné výzvy. Hodnocení vychází z analýzy Healthcare Readiness Index (Indexu připravenosti zdravotnictví), která srovnává 27 evropských zemí.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama