Brigády na pracovní dohody nejsou automaticky osvobozeny od daně z příjmu, i z přivýdělku se platí daně. Zaplacenou daň z příjmu lze, na rozdíl od sociálního a zdravotního pojištění, obdržet zpět. Komu vznikne nárok na daňovou vratku? Jak může být daňová vratka vysoká?
Nejčastěji brigádníci pracují na dohodu o provedení práce. Pokud je hrubá odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně a není podepsáno prohlášení k dani, tak je odvedena 15% srážková daň z příjmu. Z hrubé odměny nad 10 000 Kč se odvádí zálohová daň z příjmu. „Obdržet zpět formou daňového přeplatku lze přitom odvedenou srážkovou daň i zálohovou daň z příjmu,“ dodává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Podpis prohlášení k dani a sleva na poplatníka
I brigádníci mohou u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani a mít tak při výpočtu daně z příjmu nárok na slevu na poplatníka, která činí 2 570 Kč a snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu. V případě práce pro dva zaměstnavatele současně je však možné podepsat prohlášení k dani pouze u jednoho z nich. „Vhodné je podepsat prohlášení k dani u zaměstnavatele s nejvyšší měsíční hrubou mzdou či hrubou odměnou,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.
Důvod vzniku daňového přeplatku
V daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně za rok 2024 se uplatní sleva na poplatníka ve výši 30 840 Kč, bez ohledu na skutečný počet měsíců výdělečné činnosti. Zejména brigádníci z řad studentů, penzistů či maminek na rodičovské dovolené přitom nepracují po celý rok a během roku tedy pravděpodobně nevyčerpali slevu na poplatníka v plném rozsahu. „Do ročního daňového základu ve výši 205 600 Kč je daň z příjmu za letošní rok nulová a zaplacená záloha na daň z příjmu během roku se obdrží v plné částce zpátky,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
Dobrovolné daňové přiznání kvůli srážkové dani
Brigádníci, kteří budou mít za rok 2024 nárok na vrácení srážkové daně z příjmu z dohody o provedení práce, si musí sami podat daňové přiznání. Srážkovou daň z dohody o provedení práce nelze obdržet zpět na základě ročního zúčtování daně. „Zaměstnanci nebo živnostníci přivydělávající si o prázdninách na dohodu o provedení práce s odměnou 10 000 Kč a méně však srážkovou daň zpět zpravidla neobdrží, neboť daňové slevy a daňové odpočty vyčerpají pro své hlavní příjmy,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.
Výše daňové vratky
Částka daňového přeplatku z důvodu letních brigád je samozřejmě individuální, ale nemůže být vyšší, než činí zaplacená daň z přivýdělku. „Např. ze souhrnných odměn z letních brigád ve výši 80 000 Kč, bez podepsaného prohlášení k dani, byla odvedena daň z příjmu ve výši 12 000 Kč, což bude i částka daňové vratky,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
Foto: Pixabay
Zdroj: Skolek