Přes odpor určité části americké veřejnosti přichází USA se zákazem aplikace Tiktok, který vejde v platnost 19. ledna. Tiktok je považován za bezpečnostní riziko. Kromě cenzury ze strany Číny je také obviňován ze zneužívání dat svých uživatelů. Mnoho Američanů s tímto zákazem nesouhlasí a dokonce byli ochotní vyrazit do ulic, aby bránili svou oblíbenou aplikaci. Přesto se zdá, že zákaz vejde v platnost a tak jeho uživatelé hledají alternativy.
Nyní se američtí uživatelé Tiktoku hromadně přesouvají na další čínskou aplikaci Xiaohongshu, která má podobné zaměření jako Tiktok, ale na rozdíl od něj se zaměřuje na mandarínsky mluvící uživatele a mnoho funkcí nemá vůbec přeložených (například obchodní podmínky). Američané této aplikaci říkají RedNote (Xiaohongshu by šlo přeložit jako „Malá červená knížka“) a hromadně jí stahují i bez toho, aby pro ně byla uzpůsobena.
Tito „uprchlíci z Tiktoku“, jak se sami nazývají, nyní hromadně stahují RedNote, čímž z něj udělali nejstahovanější aplikaci v App Storu. Mnoho z nich se pustilo do přátelské kulturní výměny s dosavadními čínskými uživateli, kterou si mnozí pochvalují. Ovšem v historii už k podobným diskusím docházelo v aplikaci Clubhouse, než byla zastavena čínskými cenzory. Je pravda, že tehdy se vedly politické rozhovory, o což, zdá se, současní „Tiktok uprchlíci“ nemají zájem.
Není jasné, proč si Američané jako náhradu za Tiktok vybrali zrovna RedNote, ale mnoho influencerů aktivně propaguje přesun právě na tuto stránku. Může jít o jakýsi výsměch vlastní vládě. Myšlenka, že Američané nenesou dobře, když se je vláda snaží chránit před nimi samými a tak si právě proto vybrali jinou čínskou aplikaci. Rozhodně jsou tací, kteří to tak cítí. CNN přišla s příspěvkem Heather Roberts, která říká: „Naše vláda se zbláznila, pokud si myslí, že souhlasíme se zákazem TikToku. Odcházíme na novou čínskou aplikaci.“
Pokud americká vláda prosadí zákaz Tiktoku, patrně pro ní nebude obtížné zakázat i další čínskou aplikaci. Rizika RedNotu určitě existují. Například na Tchaj-wanu, kde je RedNote také používán, mají podle BBC veřejní činitelé tuto aplikaci zakázáno používat, protože je chápána jako bezpečnostní riziko.
Američané si toto riziko také často uvědomují, ale nepřikládají mu velkou váhu. Mají za to, že nejsou pro čínskou vládu nijak důležití a tak jim ani nevadí, když s ní budou sdílet svá data. Neuvědomují si, že Čína takto může ovlivňovat veřejné mínění. Přinejmenším tím, že nepřipustí vlastní kritiku.
Časopis Forbes dokonce naznačuje, že RedNote je výrazně nebezpečnější než Tiktok. Jeho algoritmy jsou celkově zaměřeny na propagaci čínskou vládou schválených narativů a naopak příspěvky, které se nehodí nemusí být úplně odstraněny, ale pouze se nemusí dostat k tolika uživatelům. Forbes dokonce popisuje, jak i současná diskuse o používání RedNote Američany podléhá této manipulaci. Zdůrazňovány jsou především příspěvky o příjemném a harmonickém prostředí a naopak varování před politickými diskusemi jsou odsouvána stranou, aby nevyvolala u nově příchozích obavy.
RedNote se nyní snaží využít této pozornosti, zapracovat na překladatelských nástrojích přímo v aplikaci a tak po vzoru Tiktoku získat celosvětovou popularitu.
Zdá se, že americká vláda zákazem Tiktoku nedokázala svým občanům vysvětlit jeho nebezpečí. Nyní by se spíše měla zaměřit na to, aby svým občanům ukázala, jak nebezpečné mohou být čínské aplikace, které podléhají přímo tamní vládě a nemají skrupule velmi agresivně moderovat diskusi směrem, jaký je potřebný pro čínské zájmy.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda