e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k údajům o vývoji cen výrobců v ČR za loňský prosinec

27.01.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k údajům o vývoji cen výrobců v ČR za loňský prosinec

Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním trhu. Struktura vývoje výrobních cen naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají.
Odeznívání cenových tlaků je reakcí na celkový pokles poptávky a využití výrobních kapacit v ekonomice v důsledku pandemie koronaviru, ve směru nižší inflace působí také silnější koruna. Pokles inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně by měl pokračovat i v letošním prvním pololetí. Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním finančního trhu.
V závěrečném čtvrtletí roku 2020 vykázaly ceny průmyslových výrobců meziroční růst 0,1 procenta
ČNB ve své listopadové prognóze z počátku listopadu čekala, že ceny průmyslových výrobců v závěrečném čtvrtletí klesnou v průměru o 0,2 procenta. Ceny průmyslových výrobců tak zakončily loňský rok mírně nad prognózou centrální banky, z pohledu měnové politiky ale jde o zanedbatelný rozdíl a podstatnou zprávou je, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu ustupují.
V prosinci vykázaly meziroční pokles ceny v potravinářském průmyslu a také výrobní ceny v odvětví počítačů a elektronických a optických přístrojů. Výroba dopravních prostředků, elektrických zařízení či strojů a zařízení jinde neuvedených vykázala zpomalení meziročního cenového růstu.
Pro další cenový vývoj v ekonomice jde o důležitý signál a k poklesu cenových tlaků by měla v dalších měsících přispět i silnější koruna. V případě zemědělských výrobců se meziroční pokles cen v prosinci prohloubil z 2,2 procenta na 2,7 procenta.
Silnější růst cen v  rostlinné výrobě byl více než vykompenzován výraznějším meziročním poklesem cen v živočišné výrobě. Za celé závěrečné čtvrtletí roku 2020 vykázaly výrobní ceny v zemědělství meziroční pokles o 3,2 procenta.
ČNB ve své listopadové prognóze počítala pro závěrečné čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 2,4 procenta a skutečný vývoj tak byl diametrálně odlišný, neboť výrobní ceny v zemědělství vykázaly výrazný pokles. Detailní struktura nicméně vykazuje návrat cen v rostlinné výrobě k meziročnímu růstu.
Pokud by měl mít růst cen v rostlinné výrobě trvalejší charakter, tak by začal prosakovat i do cen v živočišné výrobě a ceny zemědělských výrobců by se mohly vrátit k meziročnímu růstu a ve stejném směru by pak tlačily i na ceny v potravinářském průmyslu a na ceny potravin pro konečné spotřebitele. V letošním prvním čtvrtletí ale budou výrobní ceny v zemědělství velmi pravděpodobně i nadále meziročně klesat.
Za celý rok 2020 výrobní ceny v průmyslu vzrostly o 0,1 procenta, když v roce 2019 jejich průměrný růst činil 2,6 procenta. V případě cen v zemědělství vykázal loňský rok pokles o 3,4 procenta, zatímco v roce 2019 tyto ceny rostly o 4,9 procenta.
Ve výhledu na letošní rok lze čekat, že vývoj na straně cen výrobců přispěje ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen. Loňský pokles ekonomické aktivity, související s pandemií, vede k nižšímu využití výrobních kapacit, což vyústí do nižších poptávkových tlaků v tuzemské ekonomice. Ve směru zmírnění cenových tlaků by mělo působit i posílení české koruny, k němuž došlo od loňského listopadu a jež by mělo pokračovat i v průběhu roku 2021.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments
Foto: pixabay.com
Zdroj: PR Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama