Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v červenci další zpomalení svého meziročního růstu a ceny v zemědělství dále prohloubily svůj dvouciferný meziroční pokles.
Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v červenci klesl z červnových 1,9 % na 1,4 %, když trh očekával zpomalení na úroveň 1,5 %.
Výrobní ceny v zemědělství v červenci prohloubily svůj meziroční poklesl na 14,3 % poté, co v červnu jejich meziroční pokles činil 13,8 %.
Vývoj výrobních cen je v souladu se scénářem oslabování inflačních tlaků v české ekonomice, jakkoliv celková meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen projde v průběhu podzimu přechodnými výkyvy.
Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zaznamenaly v červenci desáté zpomalení meziročního růstu v řadě, konkrétně z 1,9 % na 1,4 %, když finanční trh očekával zmírnění růstu cen na úroveň 1,5 %.
Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu byl letos v červenci nejslabší od února 2021, kdy shodou okolností činil taktéž 1,4 %.
ČNB ve své prognóze z počátku srpna očekává, že ceny průmyslových výrobců v letošním třetím čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,0 % poté, co v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 3,9 %.
Meziroční zpomalení růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu bylo taženo vývojem cen v oddíle elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, kde meziroční růst zpomalil z červnových 19,6 % na 15,9 %.
Ve zpracovatelském průmyslu byl v červenci vykázán meziroční pokles výrobních cen o 3,5 % po červnovém meziročním poklesu o 3,6 %.
V případě zpracovatelského průmyslu meziroční růst cen v červenci zpomalil mimo jiné v potravinářském průmyslu anebo ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů, v případě chemického průmyslu se prohloubil meziroční pokles cen.
V případě potravinářského průmyslu meziroční růst výrobních cen v červenci zpomalil z červnových 7,4 % na 4,9 %
Vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by tempo růstu cen v potravinářském průmyslu mělo dále klesat i v dalších měsících, což by se mělo promítat i do cen pro koncové spotřebitele.
V případě zemědělských výrobců se v červenci meziroční pokles výrobních cen prohloubil na 14,3 % poté, co v červnu meziroční pokles cen činil 13,8 %.
Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se může ve zbytku letošního roku dále prohlubovat.
V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v červenci meziročně klesly o 24,5 %, když v červnu jejich meziroční pokles činil 25,7 %.
Živočišná výroba hlásí další znatelné zpomalení meziročního růstu výrobních cen z 6,3 % na 1,8 %.
ČNB ve své srpnové prognóze počítala pro letošní třetí čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 10,6 % po meziročním poklesu o 8,2 % vykázaném v letošním druhém čtvrtletí.
Odeznívání cenových tlaků v průmyslu je v souladu se signály, jež přinášejí průzkumy z tohoto sektoru jak v případě české ekonomiky, tak i dalších evropských zemí.
V samotném srpnu může být série zpomalování meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu přerušena nízkou srovnávací základnou, kterou představuje cenový vývoj v loňském srpnu.
V září by ale měl meziroční růst cen v tuzemském průmyslu vykázat další zpomalení a v říjnu může být dokonce vykázán meziroční pokles výrobních cen v průmyslu, zřejmě ale půjde jen o přechodný jev.
Poté by ale ceny v průmyslu mohly vykázat meziroční pokles v prvních měsících roku 2024.
Vývoj výrobních cen náleží na seznam argumentů, které hovoří pro diskusi o postupném uvolňování měnové politiky ČNB.
V průběhu letošního podzimu by mohla přijít na pořad debata o zahájení postupného snižování úroků.
Osobně bych zahájení procesu snižování úroků ČNB očekával na listopadovém zasedáním bankovní rady.
Samozřejmě ale i nadále platí konstatování, že z pohledu ČNB budou pro její rozhodování o úrokových sazbách důležitá nejen aktuální data o inflaci, ale také vývoj mezd a inflačních očekávání v české ekonomice.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor