e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k průmyslové výrobě v ČR

13.12.2020, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k průmyslové výrobě v ČR

Průmyslu se daří, neboť druhá vlna pandemie nevedla k přímým omezením ani ve výrobě, ani v zahraničním obchodu. Tuzemský průmysl si v říjnu vedl lépe, než se čekalo: výroba očištěná o kalendářní vlivy vzrostla, lépe se vedlo novým zakázkám.
Dle listopadového průzkumu PMI se situace v tuzemském průmyslu dále zlepšila, dobře si vede i průmysl v eurozóně, což je pro české výrobce příznivá zpráva.
Průmyslová výroba v říjnu po očištění o kalendářní vlivy vzrostla meziročně o 1,3 procenta. Meziroční růst průmyslové výroby o 1,3 procenta představuje nejlepší výsledek od loňského května. Klíčovým tahounem tohoto dobrého výsledku byla výroba motorových vozidel, jež meziročně vzrostla o 13,9 procenta a k celkovému růstu průmyslové výroby přispěla v rozsahu 2,6procentního bodu.
Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně, než stejný měsíc loňského roku: výroba neočištěná o kalendářní vlivy meziročně naopak klesla o 1,3 procenta. I tak jde ale o lepší výsledek, než čekal finanční trh, jenž pro neočištěný údaj předpokládal meziroční pokles výroby o 2,8 procenta.
Druhý měsíc v řadě hlásí skvělý výkon průmyslové zakázky: v říjnu vzrostly meziročně o 5,2 procenta, opět hlavně díky zakázkám ze zahraničí.
Také v případě nových zakázek je hlavním tahounem jejich růstu výroba motorových vozidel.
Růst hlásí také tržby v průmyslu, především pak tržby z přímého vývozu, jež v říjnu meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Také v případě tržeb zaznamenalo v procentním vyjádření dvouciferný meziroční růst odvětví výroby motorových vozidel.
Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní říjen jsou příznivé, již druhý měsíc v řadě. Je zřejmé, že se oživuje exportní poptávka, především v odvětví výroby motorových vozidel, která je pro českou ekonomiku klíčovým průmyslovým odvětvím.
Průzkumy sentimentu jak u nás, tak v eurozóně a zejména pak v Německu naznačují, že situace v průmyslu se v průběhu závěrečného čtvrtletí letošního roku zlepšuje. Klíčové je, že průmysl a zahraniční obchod jsou ušetřeny omezení, jež souvisejí s druhou vlnou pandemie koronaviru.
Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 procenta, letos se propad řádově prohloubí. Pro letošek očekávám celoroční pokles průmyslové výroby v oblasti 8,5 procenta, což je dáno prudkými propady v období letošního března až května, tedy v rámci první vlny pandemie. Zprávy za poslední měsíce jsou nicméně příznivé a v roce 2021 by se měl tuzemský průmysl vydat k růstu, průmyslová výroba by si za celý příští rok mohla připsat zhruba 4,8 procenta.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments
Foto: pixabay.com
Zdroj: PR. Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Ve volbách jde hlavně o nabídku budoucnosti, ale kampaň se nese ve stínu minulosti

18.09.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak budeme v Česku žít? Nejspíše pořád relativně dobře. Ne díky politikům, ale protože prostě naše země patří mezi nejvyspělejší na světě a to nezmizí jen tak. Žádný z kandidujících subjektů však nepůsobí dojmem, že ví, jak dojít k vyšší prosperitě a především, že má sílu a vůli to naplnit. Základem je negace, nenávist a odsouzení minulosti - ať už za ni může kdokoli. Pak je zde hromada frází a populistických slibů. Budovatele lepší budoucnosti byste hledali marně.

Největší vodní elektrárna v Africe. Naděje nebo důvod sporů?

17.09.2025, Autor: Vojtěch Benda

Etiopie je jedním z nejchudších států na světě. Její zemědělství je silně závislé na podnebí a podstatná část země není elektrifikovaná. Slavnostní otevření jedné z 20 největších vodních elektráren na světě přináší  obyvatelům naději, že se jejich životy výrazně zlepší. Navzdory tomu přehrada na Modrém Nilu vyvolává obavy Egypta a Súdánu. Obě země se obávají nedostatku sladké vody.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Obrana koupí zbraně České zbrojovky za čtyři miliardy korun

15.09.2025, Autor: Marek Hájek

Ministerstvo obrany uzavřelo s Českou zbrojovkou smlouvu za 4,26 miliardy korun na dodávky zbraní pro armádu až do roku 2031. Je to další krok v modernizaci našich ozbrojených složek, nebo jen drahý podpis bez záruk? 

Schmarcz: Armáda jako drahý koníček? Ani nápad, zbrojení je dobré pro byznys

13.09.2025, Autor: Martin Schmarcz

Opozice brblá, že armáda je drahá. A že raději máme šetřit peníze pro „našelidi“. Zejména její proruská část, ANO alespoň uznává růst výdajů na obranu coby nutnost v čase, kdy Moskva čím dál více chřestí zbraněmi. Ale i kdyby tvrzení o „zbytečnosti“ větších investic do vojska nebylo vrcholně nezodpovědné, je navíc hloupé.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jaderná renesance: Sázka na čistou energii, nebo riskantní hazard?

10.09.2025, Autor: Josef Neštický

Jaderná energie zažívá letos nevídaný comeback. Rostoucí poptávka po čistých zdrojích a globální investice přesahující 60 miliard dolarů slibují novou éru, ale investoři zůstávají opatrní – vysoké náklady, regulační nejistoty a stín minulých katastrof zůstávají. 

Švehla: Jásání kolem růstu příjmů je zrádné

10.09.2025, Autor: Martin Švehla

Tak jsme se na začátku září dozvěděli, že rostou reálné příjmy, a že je tedy česká ekonomika ve formě. Na zpravodajských webech se ve stejný den objevil titulek “Průměrná mzda reálně vyrostla o 5,3 procenta, je 49 402 korun”, což je velmi zavádějící interpretace jinak správných čísel. Podívejme se na realitu.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Volkswagen – příliš velká firma se s klienty moc nebaví

05.09.2025, Autor: Martin Švehla

Moderní auta poskytují nejen jízdní vlastnosti, ale také určité schopnosti, které bychom mohli shrnout jako informační komfort: navigace nejen ukazuje cestu, ale nabízí také objízdné trasy v případě dopravních omezení, sleduje povolenou rychlost, jízdní pruhy a v případě selhání řidiče koriguje jízdu. Všechno dohromady pak řídí software, který se do auta nahrává a také se aktualizuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama