Listopadový PMI průzkum hlásí, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zhoršily výrazněji, než v předchozím měsíci. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském sektoru v listopadu prohloubil pokles výroby i nových objednávek. V tuzemském zpracovatelském sektoru pokračuje růst nákladů, prodejní ceny ale mírně klesají, což ukazuje, že výrobci vstřebávají vyšší náklady do svých marží s cílem zachovat si cenovou konkurenceschopnost.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v listopadu klesl z říjnových 47,2 na úroveň 46,0. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 47,0. Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu představuje kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již třicátý měsíc v řadě.
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu zrychlilo tempo poklesu výroby i nových zakázek. Pokles nových zakázek byl nejvýraznější za uplynulé čtyři měsíce. Na straně nových objednávek je patrná slabost v automobilovém průmyslu a na poptávce z Německa. Pokles výroby se sice oproti říjnu zrychlil, byl však druhý nejmírnější od března 2023
V listopadu dle PMI průzkumu pokračoval pokles zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu a ačkoliv byl pokles nejmírnější od letošního března, tak trend k poklesu zaměstnanosti v případě tuzemského zpracovatelského sektoru trvá od října 2022.
V listopadu se dle průzkumu PMI zhoršilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců: optimismus klesl na nejnižší úroveň od letošního ledna. Optimismus založený v naději na oživení v příštím roce naráží na aktuálně slabší poptávku na klíčových trzích.
Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI hlásí, že v listopadu v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále pokračoval růst nákladů: náklady rostly již desátý měsíc v řadě, tempo jejich růstu se nicméně oproti říjnu zpomalilo. Na straně nákladů jsou zmiňovány vyšší ceny od dodavatelů a vyšší náklady na dopravu.
Prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru, ale v listopadu dále klesly, byť jen mírně. Firmy se snaží zachovat si cenovou konkurenceschopnost v prostředí slabší poptávky a poměrně mírného růstu nákladů. Firmy v tuzemském zpracovatelském sektoru tak vstřebávají vyšší náklady do svých ziskových marží, což je dobrá zpráva pro výhled inflace.
Průzkumy PMI naznačují, že situace ve zpracovatelském průmyslu zůstává napjatá a celkově nepříznivá, což platí nejen o české ekonomice, ale obecně o střední Evropě a také o eurozóně. V samotném listopadu se prohloubil pokles jak nových objednávek, tak výroby. Na straně vývoje cen je dobrou zprávou, že firmy se snaží absorbovat rostoucí náklady do svých marží a prodejní ceny v tuzemském zpracovatelském sektoru mírně klesají. Z pohledu měnové politiky PMI průzkum z tuzemského zpracovatelského průmyslu sám o sobě naznačuje, že ČNB má i nadále prostor pro pozvolné snižování úrokových sazeb. I v případě, že bankovní rada v prosinci učiní v cyklu snižování úroků pauzu a ponechá sazby beze změny, očekáváme, že se ČNB ke snižování úroků vrátí v 1. čtvrtletí 2025.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: KNKTR PR