Jednou z hlavních a nejčastěji zmiňovaných brzd stavebnictví je platná legislativa. Česká republika má jedny z nejkomplikovanějších stavebních předpisů v celé Evropě. Dlouhé povolovací procesy neúměrně prodražují výstavbu.
„To vede ke špatně dostupnému vlastnickému bydlení, na které má problémy dosáhnout už i střední třída. Situaci ještě zhoršuje i nepovedený pokus o digitalizaci stavebního řízení, který bezprostředně po jeho uvedení do provozu téměř paralyzoval stavební úřady napříč republikou,“ připomíná Josef Kubíček, interim manažer spolupracující se společností JPF Czech.
Na pokles stavební produkce má v neposlední řadě vliv i cena stavebních prací a materiálu. “I ta jde neustále nahoru, za poslední tři roky o desítky procent,” upozorňuje Kubíček. Za jeden z hlavních důvodů tohoto radikálního nárůstu považuje chronický nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví. “Podle posledních odhadů chybí v oboru kolem 100 tisíc řemeslníků. Bohužel se tady již před desítkami let zaspalo, když učňovské školství po revoluci postupem času vyklidilo pozice,” uvádí Kubíček.
Stavební firmy nyní intenzivně hledají cesty, jak zpřetrhané linky obnovit. Vedle náboru zkušených pracovníků na doporučení stávajících zaměstnanců nebo nováčků získaných prostřednictvím inzerce se stále častěji snaží lovit mezi studenty. “Snaží se ‘podchytit’ studenty stavebních oborů již v průběhu studia prostřednictvím stipendia a umožněním odborných praxí. Tito studenti jsou po ukončení studia odborně připraveni a mohou se prakticky ihned zapojit do pracovního procesu,” popisuje Kubíček.
Josef Kubíček, JPF Czech
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Mollo