e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář: České zdravotnictví čeká restart, pomůže konečně telemedicína?

06.04.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář: České zdravotnictví čeká restart, pomůže konečně telemedicína?

Kdybychom dávali dohromady všechny potenciální negativní šoky, které může české zdravotnictví dostat, těžko bychom našli horší kombinaci, než kterou momentálně sledujeme. Jak z toho ven?


Ano, skutečně platí, že zdravotnictví již dlouho nezažilo tolik negativních impulzů – k dlouhodobým problémům, kterými je podfinancovaná infastruktura, nedostatek lidské síly všech úrovní, která se promítá do horší dostupnosti základní a specializované zdravotní péče (především na venkově) či stárnutí populace, pro zdravotnictví velmi nákladné, se přidaly více než dva roky intenzivního nákladového šoku jménem pandemie COVID-19. I po jejím postupném odeznívání bylo jasné, že si zdravotnictví neodpočine – odkládané výkony, léčení post-covidových syndromů, nebo zvýšená poptávka po službách značně poddimenzovaných (jako adiktologie nebo péče o psychické zdraví) „překryla“ ruská agrese na Ukrajině a s ní spojená humanitární krize válečných uprchlíků, kterým samozřejmě, a to podtrhuji, musíme 100% pomoci i v poskytnutí zdravotní péče.
Hledání, jak z toho ven, obsahuje standardní, avšak politicky nepříliš populární možnosti – definice standardu a nadstandardu, změna úhrad ve zdravotnictví nebo zvyšování povinného zdravotního pojištění. Obsahuje ale i řešení chytrá, která již dlouho čekají na implementaci. Jedním z nich je telemedicína.
Nejprve si pojďme říci, co telemedicína není – není to „telefonování lékaři“, jak si „někdo“ (rozumějte „opravdu hodně lidí“) může myslet. Telemedicínu můžeme definovat jako dálkový přenos lékařských informací (tlak, tep, teplota, saturace kyslíku v krvi, sledování diabetu atd.) od jednotlivce do lékařského zařízení prostřednictvím moderních telekomunikačních a informačních technologií. To je třeba obousměrné video, pravidelně odesílané reporty emailem, ale také notifikace z chytrých telefonů, wearebles (elektronika nošená na těle – hodinky, prstýnky, náramky, krokoměry…) nebo specializovaných diagnostických přístrojů umístěných v domácnosti pacienta. Pomocí technologií je zjišťován stav pacienta a jeho diagnostika v reálném čase a kontinuálně, přičemž údaje jsou automaticky zpracovávány a vyhodnocovány. Na to navazuje vzdálené poskytování zdravotnických služeb, konzultační činnost lékařem na dálku, případně objednání se na prohlídku, zákrok nebo výzva k rychlé hospitalizaci.
Právě to je největší výhodou telemedicíny. Nejdražší je ve zdravotnictví fyzický kontakt lékaře s pacientem – je spojen s cestováním, místem, kde pacient čeká, místem, kde probíhá vyšetření, ale také s návštěvami, které nejsou nutné, často vyžadují třeba jen formální administrativní úkon… To všechno stojí čas a peníze.
Čas a peníze ve smyslu úspor jsou přitom dvě největší devízy telemedicíny, jak ukazují data ze zemí, kde tento nástroj funguje, ale také z četných pilotních projektů v České republice. Potvrzují totiž, že telemedicína vede k dramatickému zvýšení efektivity zdravotnických zařízení, zejména v nárůstu obsloužených pacientů o desítky procent denně, zkracování doby objednání, snížení počtu telefonátů do ordinací a s tím spojená vyšší dovolatelnost se lékaře pacientem. V důsledku vyšší míry kontroly v reálném čase se projevují i významné úspory v objemu předepsaných léků – přijde vám třeba email od lékaře: „Data jsou v pořádku, můžete vysadit léky, už je nepotřebujete. Kontrola za 2 měsíce nebo pokud uvidím zhoršení situace. Náramek noste dál, nezapomeňte chodit alespoň 5 km denně a pozor na pitný režim! Pěkný den!“).
Ukazuje se navíc, že telemedicína není jen řešením pro jeden úzký segment, ale byla úspěšně implementována v desítkách různých oborů, od základních intervencí praktickými lékaři až po onkologii nebo kardiologii, vždy s vynikajícími výsledky. Proto nezbývá než doufat, že se volání odborníků a pilotní snahy několika pracovišť a expertů z řad lékařů, provozovatelů zdravotních zařízení i zdravotních pojišťoven najdou tu správnou podporu nové vlády. Všichni na tom vyděláme.
ALEŠ ROD, autor je ekonom, působí jako ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA)
Foto: Pixabay
Zdroj: Aleš Rod


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Solární panely na domě: Ještě se vyplatí, nebo už je pozdě?

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Instalace solárních panelů na rodinné domy byla ještě před pár lety považována za jasnou cestu k úsporám a energetické soběstačnosti. Aktuálně však trh s domácí fotovoltaikou stagnuje – dotace klesají, legislativa přináší nejistotu a zájem domácností ochlazuje. Vyplatí se ještě do solárů investovat, nebo je lepší počkat?

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama