Trh čeká, že banka úrokové sazby nezmění, ani nastavení parametrů kvantitativního uvolňování. Ultraexpanzivní monetární politika je udržována kvůli koronavirové pandemii, která oslabila ekonomiku a tím dále stlačila inflaci, která již před pandemií trvale značně zaostávala za cílem ECB udržovat inflaci střednědobě těsně pod.
Ovšem jak dlouho ECB kvantitativní uvolňování bude udržovat na současném maximu? O tom se povede zajímavá debata právě na dubnovém zasedání. ECB přesvědčuje trhy, že minimálně to bude do března 2022. Nedávno se v rozkolu s touto strategií ozvaly hlasy dřívější redukce kvantitativního uvolňování zesíleného v začátcích a během koronavirové pandemie, naposledy s cílem potlačit růst tržních úrokových sazeb. Guvernéři centrálních bank Nizozemí a Rakouska Klaas Knot a Robert Holzmann naznačili redukci této expanze již od třetího čtvrtletí 2021. Prezidentka ECB Christine Lagardeová, resp. viceprezident ECB Luis de Guindos, se vůči těmto názorům později ohradili.
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny, Německa a Francie za duben (23.4.): Indexy PMI eurozóny, Německa a Francie v dubnu se zhoršením koronavirové situace v největších ekonomikách eurozóny mají vykázat vůči březnu oslabení. Přesto růst zpracovatelského průmyslu v posledních měsících akceleroval na velmi silné tempo v Německu a eurozóně a i ve Francii byl silný. Rovněž recese služeb se zkrátila na mírné tempo ve Francii a eurozóně a v Německu se aktivita dominantního odvětví ekonomiky již vrátila do menšího růstu. Proto celková ekonomická aktivita v březnu ve Francii stagnovala, v Německu rostla silně a v eurozóně rostla slabě.
USA – Prodeje existujících domů za březen (22.4.): Silný růst prodejů starších, resp. existujících domů, má pokračovat i v březnu. Po pádu prodejů v dubnu, tedy v měsíci, kdy i ekonomika pravděpodobně dosedla na dno krize, se aktivita vracela. Poptávku aktuálně podporuje oslabení pandemie, otevírání ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silná fiskální a monetární podpora ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb. Růst hypotečních úrokových sazeb, nižší nabídka nemovitostí a pokračující silný růst cen domů zatím prodeje příliš nevykolejily.
USA – Prodeje nových domů za březen (23.4.): Silný růst nových domů má pokračovat i v březnu. Koronavirový fenomén se v segmentu trhu nových domů a jejich prodejů projevil jen menší krátkou korekcí. Poptávku aktuálně podporuje oslabení pandemie, otevírání ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silná fiskální a monetární podpora ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb.
JOSEF KVARDA, Analytik SFG Holding
Foto: Pixabay
Zdroj: HustáKomunikejšn s.r.o.