Kromě starobního důchodu, existují ještě invalidní a pozůstalostní důchody – tedy důchod vdovský/vdovecký a sirotčí. Vdovský/vdovecký důchod je sociální dávka, poskytovaná osobám poté, kdy jejich manžel/manželka zemřel/a. Pokud je přiznána vdovci, jedná se o důchod vdovecký, pokud vdově, jedná se o vdovský důchod – jiný rozdíl mezi těmito pojmy není (dále tedy jen “vdovský”). O tento důchod je nutno zažádat a běžně se poskytuje po dobu jednoho roku od úmrtí.
Nárok na vdovský důchod
Podmínky pro přiznání vdovského a vdoveckého důchodu se v průběhu času nezměnily, pouze došlo k úpravám v souvislosti s invalidními důchody. Místo dřívějších kategorií plného a částečného invalidního důchodu dnes existuje pouze jeden typ invalidního důchodu.
Vdovský nebo vdovecký důchod lze přiznat pozůstalému manželovi nebo manželce, pokud zemřelý(á):
- pobíral(a) starobní důchod,
- pobíral(a) invalidní důchod,
- ke dni smrti splnil(a) podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo starobní důchod, nebo
- zemřel(a) následkem pracovního úrazu.
Jak dlouho se vdovský důchod vyplácí?
Zákonem je stanovena doba vyplácení vdovského (vdoveckého) důchodu na 12 měsíců od úmrtí manžela/manželky. Po uplynutí této doby se nárok na důchod uplatňuje dále jen tehdy, pokud pozůstalý(á) splňuje alespoň jednu z těchto podmínek:
- pečuje o nezaopatřené dítě,
- pečuje o dítě nebo rodiče zemřelého, kteří jsou závislí na péči jiné osoby,
- je invalidní ve třetím stupni, nebo
- dosáhl(a) věku, který je nejvýše o 4 roky nižší než důchodový věk pro muže stejného data narození.
Pokud není splněna žádná z těchto podmínek, nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po 12 měsících zaniká.
Pokud byl vdovský/vdovecký důchod přiznán před 1. 1. 2010 může být zachován za specifických podmínek, které se mohou lišit podle dosažení určitého věku nebo dalších okolností. Pro podrobné informace je dobré navštívit oficiální stránky Česká správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Kdy nárok na vdovský/ vdovecký důchod nevzniká
Pozůstalostní důchody jsou míněny jako dočasná náhrada za výpadek příjmů, způsobených úmrtím v rámci domácnosti. Pozůstalostní důchody patří mezi důležitou součást českého důchodového systému. Přesto existují situace, kdy na ně nárok nevzniká, případně kdy takový nárok zaniká. V roce 2025 platí, že nárok na vdovský/vdovecký důchod nevzniká, pokud:
- bylo manželství uzavřeno v den úmrtí manžela či manželky.
- bylo manželství před smrtí rozvedeno.
- se jednalo pouze o soužití druha a družky, a to i v případě společné domácnosti nebo společné péče o děti. Tato forma soužití nárok na pozůstalostní důchod nezakládá.
Pozor na registrované partnerství: Od roku 2025 mají registrovaní partneři stejná práva jako manželé. To znamená, že vdovský nebo vdovecký důchod náleží i registrovanému partnerovi/partnerce, pokud splní stejné zákonné podmínky jako manžel/manželka.
Pokud vdova nebo vdovec uzavřou nové manželství, nárok na vdovský nebo vdovecký důchod tím zaniká. Příjemce je povinen oznámit tuto skutečnost České správě sociálního zabezpečení do 8 dnů. Pokud v novém manželství opět ovdoví, může mu vzniknout nárok na vdovský či vdovecký důchod po novém zesnulém manželovi/manželce. Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod vzniká i v případě, že zesnulý ke dni úmrtí splnil podmínky pro přiznání starobního nebo invalidního důchodu, ačkoli o něj dosud nepožádal nebo mu ještě nebyl vyměřen.
Žádost o vdovský důchod
O tuto sociální dávku je nutné požádat, a to elektronicky nebo osobně na příslušné (podle místa bydliště) okresní správě sociálního zabezpečení. Formulář žádosti lze stáhnout z webových stránek ČSSZ. Při osobním podání se předkládá osobní průkaz, úmrtní list zemřelého a oddací list. V případě, že zemřelý nepobíral starobní důchod, předkládají se další doklady, nutné právě k vyměření starobního důchodu. Na vyřízení žádosti mají úředníci lhůtu 90 dní.
Výše vdovského důchodu
Po zadání základních údajů Vám výši případného vdovského důchodu spočítá interaktivní kalkulačka.
Zdroj kalkulačky: Výpočet vdovského důchodu 2025, Kurzy.czVýpočet je vcelku jednoduchý: stejně, jako např. u starobního důchodu je součtem základní a procentní výměry.
- Základní výměra je pro všechny důchody stejná, je to zhruba 10 % průměrné mzdy, v roce 2025 se tedy jedná o částku 4.660 Kč.
- Procentní výměra činí 50 % z procentní výměry starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, na který měl zemřelý manžel/manželka nárok ke dni své smrti.
Pokud zemřelý pobíral starobní důchod (nebo invalidní důchod pro invaliditu III. stupně), výše vdovského nebo vdoveckého důchodu se počítá jako 50 % z těchto částek. Pokud však zemřelý tyto důchody nepobíral, ale splňoval podmínky pro jejich přiznání, například měl nárok na některý z těchto důchodů, je nutné nejprve vypočítat, jaká by byla výše tohoto důchodu a na základě toho stanovit výši vdovského nebo vdoveckého důchodu.
Pokud zemřelý pobíral invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně, je nutné tento důchod přepočítat na invalidní důchod III. stupně, a až následně se stanoví výše vdovského nebo vdoveckého důchodu.
Při stanovení výše starobního důchodu zemřelé osoby, na který by měla nárok, se nepřihlíží k účasti na důchodovém spoření. Pokud byl starobní důchod zemřelé osoby stanoven se zřetelem na důchodové spoření, pro účely stanovení výše vdovského nebo vdoveckého důchodu se použije částka, která by náležela, pokud by se nebralo v úvahu účast na důchodovém spoření.
Důchodové spoření po smrti účastníka.
Pokud byl zemřelý účastníkem důchodového spoření, zůstatek na jeho účtu je součástí dědictví a bude vyplacen pozůstalým. S vdovským důchodem to nemá nic společného. Pozůstalý manžel nebo jiní dědici mají nárok na vyplacení zůstatku, a to podle podmínek konkrétního penzijního plánu a právního rámce dědictví. Pokud účastník důchodového spoření čerpal doživotní měsíční rentu, ta obvykle nepřejde na pozůstalého. Renta je určena pro příjemce a pokračuje pouze do jeho smrti. Pokud je v penzijním plánu specifikováno, že renta může přecházet na pozůstalého, může být nastavena pro pozůstalého manžela na určitou dobu nebo do konce jeho života. Takové podmínky závisí na konkrétním plánu a mohou se lišit. Běžnější je možnost jednorázového výběru zůstatku na účtu. Pokud tak zemřelý neučili, může pozůstalý manžel požádat o vyplacení zůstatku ve formě jednorázové částky. To bude záviset na podmínkách daného spoření a právních předpisech, jak bude dědictví upraveno.
Souběh důchodů
Pokud pozůstalá osoba starobní či invalidní důchod již pobírá, dochází k souběhu důchodů. Ten však není prostým součtem. Při souběhu důchodů se plně vyplácí důchod s vyšší procentní výměrou a z nižšího důchodu se vyplácí polovina jeho procentní výměry. Vyšší procentní výměra zůstává beze změny.
Valorizace vdovských/vdoveckých důchodů
V roce 2025 je nově sjednocený princip valorizace pozůstalostních důchodů: valorizují se k 1. lednu stejně jako starobní důchody. Základní výměra (pevná část) se od ledna 2025 zvýšila na 4.660 Kč měsíčně (dříve 4.400 Kč), procentní výměra (odvíjející se od důchodu zemřelého) zůstává ve výši 50 % důchodu zemřelého.
Foto: Pixabay
Autor: Martin Švehla