e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak přizpůsobit Green Deal realitě?

19.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak přizpůsobit Green Deal realitě?

Ve světle událostí posledních měsíců často zaznívají prohlášení o konci „Zeleného údělu pro Evropu”. Právě využití zemního plynu, z něhož se stala nedostatková komodita, bylo považována za jednu z klíčových složek nadcházející transformace. I přes masivní zdražení tohoto zdroje energie však konec Green Dealu není na pořádku dne. Nicméně celá situace výrazně zesiluje argumenty pro změnu formy, kterou chce Evropská Unie chránit životní prostředí.
Mnozí kritici tohoto unijního plánu označují právě celou zelenou transformaci za inherentně škodlivý proces. Nicméně tato snaha by se dala označit sama o sobě za legitimní. Problém však nastává v momentu, kdy se Evropská Unie kromě požadavků na udržitelnou energetickou produkci pokouší ovlivňovat i složení energetického mixu. V tomto případě bohužel trestuhodně ignoruje lokální specifika jednotlivých unijních zemí a z nich plynoucí odlišné možnosti a příležitosti k produkci energie. Jedná se o problém, kterým bude ze své podstaty trpět každý centrální plán takových rozměrů. Z této skutečnosti pak vyplývá i protichůdná nespokojenost členských států, kdy Francie a Česká republika dlouhodobě kritizují opomíjení jaderné energie, zatímco dle Rakouska je její podpora již teď moc vysoká. Evropské Unii se tak jednoduše daří svým jednáním popudit každý členský stát.
Neefektivitu tohoto přístupu pak už pouze podtrhává závislost na strategických surovinách, jako je právě zemní plyn. V tomto případě se pak jeví předchozí snaha o zakomponování plynu do energetického mixu minimálně neproveditelná, ne – li naivní. Je však potřeba mít na paměti, že se nejedná o smutnou shodu náhod, ale o logický důsledek tohoto centrálního plánu. Jedinou možností, jak se podobným situacím do budoucna vyvarovat, je pak přenechání těchto pravomocí národním vládám, nebo je ještě lépe převést pod gesci regionů.
V prvním případě by postačilo, kdyby komise přestala protlačovat solární a větrné elektrárny na úkor ostatních udržitelných zdrojů energie. Členským státům by pak jistě uvolnila ruce v substituování energie pocházející z fosilních paliv. O něco radikálnější a ambicióznější se pak jeví myšlenka převedení pravomocí a financí spojených s produkcí energie na úroveň regionů a měst. V době rozvoje malých jaderných reaktorů (SMR) a ostatních decentralizovaných zdrojů energie by tento krok nepochybně poskytl možnost maximálně zohlednit lokální specifika a rozhodování o transformaci propojit plně s těmi, kterých se dotkne nejvíce – běžnými občany.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama