Apogeo
Reklama

Jak přizpůsobit Green Deal realitě?

19.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak přizpůsobit Green Deal realitě?

Ve světle událostí posledních měsíců často zaznívají prohlášení o konci „Zeleného údělu pro Evropu”. Právě využití zemního plynu, z něhož se stala nedostatková komodita, bylo považována za jednu z klíčových složek nadcházející transformace. I přes masivní zdražení tohoto zdroje energie však konec Green Dealu není na pořádku dne. Nicméně celá situace výrazně zesiluje argumenty pro změnu formy, kterou chce Evropská Unie chránit životní prostředí.
Mnozí kritici tohoto unijního plánu označují právě celou zelenou transformaci za inherentně škodlivý proces. Nicméně tato snaha by se dala označit sama o sobě za legitimní. Problém však nastává v momentu, kdy se Evropská Unie kromě požadavků na udržitelnou energetickou produkci pokouší ovlivňovat i složení energetického mixu. V tomto případě bohužel trestuhodně ignoruje lokální specifika jednotlivých unijních zemí a z nich plynoucí odlišné možnosti a příležitosti k produkci energie. Jedná se o problém, kterým bude ze své podstaty trpět každý centrální plán takových rozměrů. Z této skutečnosti pak vyplývá i protichůdná nespokojenost členských států, kdy Francie a Česká republika dlouhodobě kritizují opomíjení jaderné energie, zatímco dle Rakouska je její podpora již teď moc vysoká. Evropské Unii se tak jednoduše daří svým jednáním popudit každý členský stát.
Neefektivitu tohoto přístupu pak už pouze podtrhává závislost na strategických surovinách, jako je právě zemní plyn. V tomto případě se pak jeví předchozí snaha o zakomponování plynu do energetického mixu minimálně neproveditelná, ne – li naivní. Je však potřeba mít na paměti, že se nejedná o smutnou shodu náhod, ale o logický důsledek tohoto centrálního plánu. Jedinou možností, jak se podobným situacím do budoucna vyvarovat, je pak přenechání těchto pravomocí národním vládám, nebo je ještě lépe převést pod gesci regionů.
V prvním případě by postačilo, kdyby komise přestala protlačovat solární a větrné elektrárny na úkor ostatních udržitelných zdrojů energie. Členským státům by pak jistě uvolnila ruce v substituování energie pocházející z fosilních paliv. O něco radikálnější a ambicióznější se pak jeví myšlenka převedení pravomocí a financí spojených s produkcí energie na úroveň regionů a měst. V době rozvoje malých jaderných reaktorů (SMR) a ostatních decentralizovaných zdrojů energie by tento krok nepochybně poskytl možnost maximálně zohlednit lokální specifika a rozhodování o transformaci propojit plně s těmi, kterých se dotkne nejvíce – běžnými občany.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Británie: Konec divokého západu „Kup teď, zaplať později“

29.05.2025, Autor: Vojtěch Benda

Čím dál oblíbenější systém, kdy kupující platí za produkt postupně, je v Británii vlastně neregulovanou půjčkou. Podle tamních úřadů tak hrozí, že by se kupující mohli přílišným využíváním tohoto způsobu platby dostat do dluhové pasti. Z toho důvodu tamní vláda plánuje poskytovatele této služby více regulovat.

Švehla: Což takhle staré dobré plánování?

29.05.2025, Autor: Martin Švehla

I když je letošní atmosféra prostoupená národohospodářským optimizmem, reálně je česká ekonomika spíš v postkrizové situaci. Celková životní úroveň se jen zvolna vrací na hodnoty z roku 2019, tedy před covidem. Nominálně vzrost sice HDP z 252 mld dolarů v roce 2019 na loňských 330 miliard dolarů, ale tato čísla jsou z hlediska životní úrovně velmi relativní.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Piráti nás chtějí nakopnout? Už toho zkopali až dost

28.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jsou kampaně horší a lepší, populistické a věcné, negativní a pozitivní. A pak drzé. Ta pirátská se řadí k poslední kategorii. Oni že nám slibují výstavbu bytů, odstranění byrokracie, modernizaci státu, transparentnost, snížení daní rodinám?

Americké banky a kryptoměny: Nový stablecoin na obzoru?

27.05.2025, Autor: Josef Neštický

Několik velkých amerických bank, včetně JPMorgan Chase či Bank of America, zvažuje společný vstup do světa kryptoměn prostřednictvím vlastního stablecoinu. Informaci přinesl Wall Street Journal a naznačuje, že tradiční finanční giganti chtějí držet krok s digitální revolucí. 

Daňhel: Kolem přijetí eura přetrvávají rozpaky

27.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V předvolebním období se ve zvýšené míře ve veřejném prostoru vynořuje otázka přijetí euro. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček je jednoznačného názoru, že pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je ta naše, je hospodářskou chybou, že jsme ještě euro nezavedli.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Hotovost pod matrací: Proč Nizozemská centrální banka varuje před výpadky plateb?

27.05.2025, Autor: red

Nizozemská centrální banka (DNB) přichází s neobvyklým doporučením – mít doma hotovostní rezervu pro případ třídenního výpadku elektronických plateb. Je to varování před reálnou hrozbou, nebo jen preventivní opatření v době rostoucí digitalizace? Pojďme se podívat, co za tím stojí a co to může znamenat i pro nás v Česku.

Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

25.05.2025, Autor: Josef Neštický

Evropa se v roce 2025 stává novým magnetem pro globální investory, zatímco americká aktiva čelí rostoucím pochybnostem. Podle gigantů jako Goldman Sachs a JPMorgan je za tím kombinace politické nejistoty v USA a masivních fiskálních reforem v Evropě, zejména v Německu. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Německá ekonomika v pasti: Nulový růst a stín Donalda Trumpa

25.05.2025, Autor: red

Německá ekonomika v roce 2025 stagnuje. Podle vládních poradců za to může kombinace vnitřních problémů a hlavně protekcionistická politika USA pod vedením Donalda Trumpa. Jaké jsou příčiny a co to znamená pro Českou republiku, která je na Německu životně závislá?

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama