e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak porazit inflaci?

05.06.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak porazit inflaci?

Jak porazit inflaci? Inflace je velmi nepříjemný peněžní jev, který se projevuje zvyšováním cen a snižováním kupní síly.

Tento fakt je dán zejména tím, že mezi zvyšováním cen, které je okamžité, a zvyšováním mezd, které je strnulejší, dochází k nepoměru, a tím ke snižování kupní síly – za naši stagnující mzdu si v prostředí zvyšujících se cen můžeme koupit stále menší počet výrobků nebo služeb. Jak se tomu bránit?
Přinášíme vám několik tipů, které vám pomohou dopady inflace zmírnit. Uvědomte si ale hned na začátku, co inflace znamená. Opakujeme: Inflace znamená, že se zvyšují ceny, rostou rychleji než vaše mzda. Za stejný nákup zaplatíte více. Co s tím?

  1. Projděte si vlastní výdaje a snažte se ořezat ty, které nejsou zbytné. To neznamená, že se k nim časem nebudete moci vrátit. Je třeba dosáhnout poklesu výdajů, který potřebujete k tomu, abyste mohli zachovat nákupy zbytných a důležitých věcí. Audit vašich rodinných výdajů důležitý.
  2. Snažte se pracovat s vašimi příjmy. Jistě, ekonomové mluví o tom, že zvyšování mezd roztáčí inflační spirálu, ale vy musíte ohlídat především vaše vlastní finance. Pokud se vaše mzda dlouho neaktualizovala anebo dochází k tomu, že se rapidně zvyšuje mezera mezi vašimi výdaji a vašimi příjmy, je nepochybně důležité to řešit se zaměstnavatelem.
  3. Zvyšte příjmy. Ano, uvědomujeme si, jak to zní potměšile, ale je třeba to zde zmínit. Zkuste si najít dodatečný příjem. Pokud není možné uplatit vaše účty se stávajícím příjmem, jsou jenom dvě možnosti: Snížit výdaje, nebo zvýšit příjmy. O tom, že je třeba bavit se svým stávajícím zaměstnavatelem, jsme mluvili v bodě číslo dvě. Pokud s ním dohoda není možná, můžete změnit práci, nebo zkuste popřemýšlet zda, by se nedal najít nějaký aditivní příjem. U mnoha lidí je možné navázat další výdělek na trávení volného času – sport, kultura, rybaření… Tam všude je možné si přivydělat.
  4. Inflace nejen že zvyšuje ceny a tím snižuje vaši kupní sílu, ale především odkrajuje hodnotu úspor. Při desetiprocentní inflaci vám vaše peníze pod matrací ztrácí 10 % hodnoty za jediný rok. Tomu je třeba se postavit tak, že budete vaše úspory zhodnocovat = investovat. Výnos investice by se měl přiblížit inflaci, v ideálním případě jí samozřejmě překonat. Jen tak ochráníte vaše prostředky před inflací. Ale jak toho dosáhnout? No, nemusí to být hned tak, že se z vás stane investor, co tráví celý den u několika monitorů s grafy a tabulkami výnosnosti akcií. Můžete ukládat peníze do hmotných aktiv, které hodnotu neztrácejí, naopak jim v čase roste. Takovými aktivity mohou být nemovitosti (včetně polí, luk, rybníků a dalších ploch, jejichž pořizovací hodnota je řádově nižší než investice do bytu v Praze), ale nabízí se i další možnosti – umění, stará auta a motorky, komodity jako zlato nebo stříbro, a další.
  5. Při investování je důležité volit mezi rizikem a výnosem, které jsou přímo úměrné – čím větší potenciální výnos, tím větší riziko. Při vysoké míře inflace se logicky nabízí cílit na vysoký výnos, je ale třeba myslet právě na riziko! To znamená doporučení nevsadit vše na jednu kartu. Zároveň také platí, že byste si měli dobře stanovit časový rámec, po který chcete investovat. Pokud si chcete spořit na důchod, do něhož půjdete za více než 10 let, budou způsoby boje proti inflaci zřejmě jiné, než když máte po ruce pár stovek tisíc, které chcete použít za rok až dva na nákup bytu.

Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Británie: Konec divokého západu „Kup teď, zaplať později“

29.05.2025, Autor: Vojtěch Benda

Čím dál oblíbenější systém, kdy kupující platí za produkt postupně, je v Británii vlastně neregulovanou půjčkou. Podle tamních úřadů tak hrozí, že by se kupující mohli přílišným využíváním tohoto způsobu platby dostat do dluhové pasti. Z toho důvodu tamní vláda plánuje poskytovatele této služby více regulovat.

Švehla: Což takhle staré dobré plánování?

29.05.2025, Autor: Martin Švehla

I když je letošní atmosféra prostoupená národohospodářským optimizmem, reálně je česká ekonomika spíš v postkrizové situaci. Celková životní úroveň se jen zvolna vrací na hodnoty z roku 2019, tedy před covidem. Nominálně vzrost sice HDP z 252 mld dolarů v roce 2019 na loňských 330 miliard dolarů, ale tato čísla jsou z hlediska životní úrovně velmi relativní.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Schmarcz: Piráti nás chtějí nakopnout? Už toho zkopali až dost

28.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jsou kampaně horší a lepší, populistické a věcné, negativní a pozitivní. A pak drzé. Ta pirátská se řadí k poslední kategorii. Oni že nám slibují výstavbu bytů, odstranění byrokracie, modernizaci státu, transparentnost, snížení daní rodinám?

Americké banky a kryptoměny: Nový stablecoin na obzoru?

27.05.2025, Autor: Josef Neštický

Několik velkých amerických bank, včetně JPMorgan Chase či Bank of America, zvažuje společný vstup do světa kryptoměn prostřednictvím vlastního stablecoinu. Informaci přinesl Wall Street Journal a naznačuje, že tradiční finanční giganti chtějí držet krok s digitální revolucí. 

Daňhel: Kolem přijetí eura přetrvávají rozpaky

27.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V předvolebním období se ve zvýšené míře ve veřejném prostoru vynořuje otázka přijetí euro. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček je jednoznačného názoru, že pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je ta naše, je hospodářskou chybou, že jsme ještě euro nezavedli.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hotovost pod matrací: Proč Nizozemská centrální banka varuje před výpadky plateb?

27.05.2025, Autor: red

Nizozemská centrální banka (DNB) přichází s neobvyklým doporučením – mít doma hotovostní rezervu pro případ třídenního výpadku elektronických plateb. Je to varování před reálnou hrozbou, nebo jen preventivní opatření v době rostoucí digitalizace? Pojďme se podívat, co za tím stojí a co to může znamenat i pro nás v Česku.

Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

25.05.2025, Autor: Josef Neštický

Evropa se v roce 2025 stává novým magnetem pro globální investory, zatímco americká aktiva čelí rostoucím pochybnostem. Podle gigantů jako Goldman Sachs a JPMorgan je za tím kombinace politické nejistoty v USA a masivních fiskálních reforem v Evropě, zejména v Německu. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Německá ekonomika v pasti: Nulový růst a stín Donalda Trumpa

25.05.2025, Autor: red

Německá ekonomika v roce 2025 stagnuje. Podle vládních poradců za to může kombinace vnitřních problémů a hlavně protekcionistická politika USA pod vedením Donalda Trumpa. Jaké jsou příčiny a co to znamená pro Českou republiku, která je na Německu životně závislá?

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama