Apogeo
Reklama

Jak porazit inflaci?

05.06.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak porazit inflaci?

Jak porazit inflaci? Inflace je velmi nepříjemný peněžní jev, který se projevuje zvyšováním cen a snižováním kupní síly.

Tento fakt je dán zejména tím, že mezi zvyšováním cen, které je okamžité, a zvyšováním mezd, které je strnulejší, dochází k nepoměru, a tím ke snižování kupní síly – za naši stagnující mzdu si v prostředí zvyšujících se cen můžeme koupit stále menší počet výrobků nebo služeb. Jak se tomu bránit?
Přinášíme vám několik tipů, které vám pomohou dopady inflace zmírnit. Uvědomte si ale hned na začátku, co inflace znamená. Opakujeme: Inflace znamená, že se zvyšují ceny, rostou rychleji než vaše mzda. Za stejný nákup zaplatíte více. Co s tím?

  1. Projděte si vlastní výdaje a snažte se ořezat ty, které nejsou zbytné. To neznamená, že se k nim časem nebudete moci vrátit. Je třeba dosáhnout poklesu výdajů, který potřebujete k tomu, abyste mohli zachovat nákupy zbytných a důležitých věcí. Audit vašich rodinných výdajů důležitý.
  2. Snažte se pracovat s vašimi příjmy. Jistě, ekonomové mluví o tom, že zvyšování mezd roztáčí inflační spirálu, ale vy musíte ohlídat především vaše vlastní finance. Pokud se vaše mzda dlouho neaktualizovala anebo dochází k tomu, že se rapidně zvyšuje mezera mezi vašimi výdaji a vašimi příjmy, je nepochybně důležité to řešit se zaměstnavatelem.
  3. Zvyšte příjmy. Ano, uvědomujeme si, jak to zní potměšile, ale je třeba to zde zmínit. Zkuste si najít dodatečný příjem. Pokud není možné uplatit vaše účty se stávajícím příjmem, jsou jenom dvě možnosti: Snížit výdaje, nebo zvýšit příjmy. O tom, že je třeba bavit se svým stávajícím zaměstnavatelem, jsme mluvili v bodě číslo dvě. Pokud s ním dohoda není možná, můžete změnit práci, nebo zkuste popřemýšlet zda, by se nedal najít nějaký aditivní příjem. U mnoha lidí je možné navázat další výdělek na trávení volného času – sport, kultura, rybaření… Tam všude je možné si přivydělat.
  4. Inflace nejen že zvyšuje ceny a tím snižuje vaši kupní sílu, ale především odkrajuje hodnotu úspor. Při desetiprocentní inflaci vám vaše peníze pod matrací ztrácí 10 % hodnoty za jediný rok. Tomu je třeba se postavit tak, že budete vaše úspory zhodnocovat = investovat. Výnos investice by se měl přiblížit inflaci, v ideálním případě jí samozřejmě překonat. Jen tak ochráníte vaše prostředky před inflací. Ale jak toho dosáhnout? No, nemusí to být hned tak, že se z vás stane investor, co tráví celý den u několika monitorů s grafy a tabulkami výnosnosti akcií. Můžete ukládat peníze do hmotných aktiv, které hodnotu neztrácejí, naopak jim v čase roste. Takovými aktivity mohou být nemovitosti (včetně polí, luk, rybníků a dalších ploch, jejichž pořizovací hodnota je řádově nižší než investice do bytu v Praze), ale nabízí se i další možnosti – umění, stará auta a motorky, komodity jako zlato nebo stříbro, a další.
  5. Při investování je důležité volit mezi rizikem a výnosem, které jsou přímo úměrné – čím větší potenciální výnos, tím větší riziko. Při vysoké míře inflace se logicky nabízí cílit na vysoký výnos, je ale třeba myslet právě na riziko! To znamená doporučení nevsadit vše na jednu kartu. Zároveň také platí, že byste si měli dobře stanovit časový rámec, po který chcete investovat. Pokud si chcete spořit na důchod, do něhož půjdete za více než 10 let, budou způsoby boje proti inflaci zřejmě jiné, než když máte po ruce pár stovek tisíc, které chcete použít za rok až dva na nákup bytu.

Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama