e-news.cz - kurzy
Reklama

Interní audit: Jak funguje a proč je nezbytný pro každou firmu?

29.07.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Interní audit: Jak funguje a proč je nezbytný pro každou firmu?

Interní audit je klíčovým prvkem efektivního řízení jakýchkoliv organizací, ať už jde o obchodní společnosti, nebo veřejné instituce. Tento proces pomáhá organizacím nejen kontrolovat naplnění legislativních požadavků, ale také zlepšovat vnitřní postupy, což vede k podpoře rozhodovacích procesů uvnitř společnosti a k snadnějšímu dosažení stanovených obchodních cílů.

Co je interní audit?

Interní audit se zabývá zkoumáním a hodnocením vnitřních procesů a kontrol v rámci obchodní společnosti. Jeho cílem je zajistit, že procesy uvnitř společnosti jsou nastaveny efektivně, účinně a v souladu s legislativními a regulatorními požadavky. Interní audit poskytuje členům řídících orgánů společností jistotu, že vnitřní kontroly jsou nastaveny dostatečně ve vztahu k minimalizaci rizik a že procesy řízení jsou efektivní.

Proč zavést interní audit?

Důvodů, proč v rámci společnosti zavést systém interního auditu, je hned několik:

  1. Zlepšení vnitřních procesů. Interní audit identifikuje oblasti, kde může společnost zlepšit své procesy a postupy, což vede k efektivnějšímu a úspornějšímu provozu společnosti.
  2. Splnění legislativních požadavků. Interní audit pomáhá společnostem dodržovat relevantní legislativu a regulace, čímž minimalizuje riziko uložení sankcí.
  3. Detekce a prevence podvodů. Pravidelné interní audity mohou včas odhalit nesrovnalosti a zabránit podvodným jednáním.
  4. Zvýšení důvěry stakeholderů. Transparentní a efektivní řízení rizik zvyšuje důvěru investorů, zákazníků a dalších zainteresovaných stran.
  5. Podpora rozhodovacího procesu. Interní auditoři poskytují vedení společnosti relevantní a přesné informace, které podporují kvalifikovaná rozhodnutí řídících orgánů společnosti.

Oblasti zaměření interního auditu

Interní audit se v rámci vnitřního chodu společnosti zaměřuje na různé oblasti, kdy jako příklad můžeme uvést následující:

  • Finanční kontroly. Zajištění správnosti a úplnosti finančních záznamů a výkazů.
  • Provozní procesy. Hodnocení efektivity a účinnosti provozních procesů.
  • Shoda s předpisy. Ověření, že společnost dodržuje povinnosti vyplývající z obecně závazných právních předpisů a případně také požadavky regulatorních orgánů.
  • Řízení rizik. Identifikace a hodnocení rizik, kterým organizace čelí, a doporučení opatření k jejich zmírnění.

Nástroje a techniky interního auditu

Za účelem provádění interního auditu lze využít řadu různých nástrojů a technik. 

Mezi ně patří například důkladná analýza dokumentů (prověření smluvní dokumentace, záznamů o jednání s klienty a dalšími stranami, analýza účetních dokumentů), provedení řízených rozhovorů s osobami odpovědnými v rámci společnosti za jednotlivé oblasti, on‑site pozorování (přímé sledování procesů v rámci společnosti) nebo analytické testy, jejichž předmětem může být například komparace nastavených postupů s konkurenčními subjekty a hodnocení jejich efektivity.

Implementace interního auditu

Implementace interního auditu zahrnuje několik kroků:

  1. Analýza stávajících procesů. Porozumění aktuálním interním procesům a identifikace oblastí, které potřebují zlepšení. Proniknutí do vnitřního chodu společnosti a pochopení funkce jednotlivých útvarů a již zavedených procesů.
  2. Zavedení systému interního auditu. Vytvoření nezávislé a funkčně oddělené jednotky interního auditu s jasně definovanými kompetencemi. Příprava statutu interního auditu a vymezení kompetencí interního auditora. Vytvoření a zakotvení nástrojů a postupů využívaných při provádění interního auditu v prostředí společnosti. Provedení analýzy rizik za účelem sestavení plánů interního auditu.
  3. Sestavení plánů interního auditu. Vypracování střednědobého a ročního plánu auditu zaměřeného na klíčové oblasti rizik, a to ve spolupráci s vedením společnosti. Střednědobý plán interního auditu se zaměřuje na dlouhodobé cíle, strategie a priority společnosti. Roční plán interního auditu se sestavuje zejména s ohledem na aktuální identifikované rizikové oblasti a hrozby, nejnovější legislativní a regulatorní požadavky a zjištění útvaru compliance nebo externích kontrol.
  4. Provedení interního auditu. Realizace auditních činností podle plánu a vypracování závěrečné zprávy identifikující nápravná opatření a doporučení.
  5. Sledování výsledků. Sledování implementace doporučených opatření a pravidelné přehodnocování efektivity interního auditu. Interní auditor sleduje, zda jsou v rámci společnosti implementována opatření přijatá na základě interního auditu řádně a včas. Interní auditor může ověřovat realizaci nápravných opatření i formou následných auditů zaměřených právě jen na ověření správnosti implementace konkrétního opatření.

Závěr

Interní audit je nezbytným nástrojem pro moderní řízení obchodní společnosti. Pomáhá zajistit, že procesy a postupy jsou nastaveny efektivně, účinně a v souladu s legislativními požadavky, což přispívá k dlouhodobému úspěchu a udržitelnosti chodu firmy. Implementace interního auditu může výrazně zlepšit vnitřní kontrolní prostředí, podpořit dosažení obchodních cílů a zvýšit důvěru všech zainteresovaných stran.

S nastavením procesu interního auditu a prováděním pravidelných interních auditů má firma PKF APOGEO četné zkušenosti. Máte-li o zavedení interního auditu zájem, neváhejte se na ně obrátit. 

Autor: Martin Valdauf – Co-founder

Foto: Pixabay

Zdroj: PKF APOGEO


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama