Interní audit je klíčovým prvkem efektivního řízení jakýchkoliv organizací, ať už jde o obchodní společnosti, nebo veřejné instituce. Tento proces pomáhá organizacím nejen kontrolovat naplnění legislativních požadavků, ale také zlepšovat vnitřní postupy, což vede k podpoře rozhodovacích procesů uvnitř společnosti a k snadnějšímu dosažení stanovených obchodních cílů.
Co je interní audit?
Interní audit se zabývá zkoumáním a hodnocením vnitřních procesů a kontrol v rámci obchodní společnosti. Jeho cílem je zajistit, že procesy uvnitř společnosti jsou nastaveny efektivně, účinně a v souladu s legislativními a regulatorními požadavky. Interní audit poskytuje členům řídících orgánů společností jistotu, že vnitřní kontroly jsou nastaveny dostatečně ve vztahu k minimalizaci rizik a že procesy řízení jsou efektivní.
Proč zavést interní audit?
Důvodů, proč v rámci společnosti zavést systém interního auditu, je hned několik:
- Zlepšení vnitřních procesů. Interní audit identifikuje oblasti, kde může společnost zlepšit své procesy a postupy, což vede k efektivnějšímu a úspornějšímu provozu společnosti.
- Splnění legislativních požadavků. Interní audit pomáhá společnostem dodržovat relevantní legislativu a regulace, čímž minimalizuje riziko uložení sankcí.
- Detekce a prevence podvodů. Pravidelné interní audity mohou včas odhalit nesrovnalosti a zabránit podvodným jednáním.
- Zvýšení důvěry stakeholderů. Transparentní a efektivní řízení rizik zvyšuje důvěru investorů, zákazníků a dalších zainteresovaných stran.
- Podpora rozhodovacího procesu. Interní auditoři poskytují vedení společnosti relevantní a přesné informace, které podporují kvalifikovaná rozhodnutí řídících orgánů společnosti.
Oblasti zaměření interního auditu
Interní audit se v rámci vnitřního chodu společnosti zaměřuje na různé oblasti, kdy jako příklad můžeme uvést následující:
- Finanční kontroly. Zajištění správnosti a úplnosti finančních záznamů a výkazů.
- Provozní procesy. Hodnocení efektivity a účinnosti provozních procesů.
- Shoda s předpisy. Ověření, že společnost dodržuje povinnosti vyplývající z obecně závazných právních předpisů a případně také požadavky regulatorních orgánů.
- Řízení rizik. Identifikace a hodnocení rizik, kterým organizace čelí, a doporučení opatření k jejich zmírnění.
Nástroje a techniky interního auditu
Za účelem provádění interního auditu lze využít řadu různých nástrojů a technik.
Mezi ně patří například důkladná analýza dokumentů (prověření smluvní dokumentace, záznamů o jednání s klienty a dalšími stranami, analýza účetních dokumentů), provedení řízených rozhovorů s osobami odpovědnými v rámci společnosti za jednotlivé oblasti, on‑site pozorování (přímé sledování procesů v rámci společnosti) nebo analytické testy, jejichž předmětem může být například komparace nastavených postupů s konkurenčními subjekty a hodnocení jejich efektivity.
Implementace interního auditu
Implementace interního auditu zahrnuje několik kroků:
- Analýza stávajících procesů. Porozumění aktuálním interním procesům a identifikace oblastí, které potřebují zlepšení. Proniknutí do vnitřního chodu společnosti a pochopení funkce jednotlivých útvarů a již zavedených procesů.
- Zavedení systému interního auditu. Vytvoření nezávislé a funkčně oddělené jednotky interního auditu s jasně definovanými kompetencemi. Příprava statutu interního auditu a vymezení kompetencí interního auditora. Vytvoření a zakotvení nástrojů a postupů využívaných při provádění interního auditu v prostředí společnosti. Provedení analýzy rizik za účelem sestavení plánů interního auditu.
- Sestavení plánů interního auditu. Vypracování střednědobého a ročního plánu auditu zaměřeného na klíčové oblasti rizik, a to ve spolupráci s vedením společnosti. Střednědobý plán interního auditu se zaměřuje na dlouhodobé cíle, strategie a priority společnosti. Roční plán interního auditu se sestavuje zejména s ohledem na aktuální identifikované rizikové oblasti a hrozby, nejnovější legislativní a regulatorní požadavky a zjištění útvaru compliance nebo externích kontrol.
- Provedení interního auditu. Realizace auditních činností podle plánu a vypracování závěrečné zprávy identifikující nápravná opatření a doporučení.
- Sledování výsledků. Sledování implementace doporučených opatření a pravidelné přehodnocování efektivity interního auditu. Interní auditor sleduje, zda jsou v rámci společnosti implementována opatření přijatá na základě interního auditu řádně a včas. Interní auditor může ověřovat realizaci nápravných opatření i formou následných auditů zaměřených právě jen na ověření správnosti implementace konkrétního opatření.
Závěr
Interní audit je nezbytným nástrojem pro moderní řízení obchodní společnosti. Pomáhá zajistit, že procesy a postupy jsou nastaveny efektivně, účinně a v souladu s legislativními požadavky, což přispívá k dlouhodobému úspěchu a udržitelnosti chodu firmy. Implementace interního auditu může výrazně zlepšit vnitřní kontrolní prostředí, podpořit dosažení obchodních cílů a zvýšit důvěru všech zainteresovaných stran.
S nastavením procesu interního auditu a prováděním pravidelných interních auditů má firma PKF APOGEO četné zkušenosti. Máte-li o zavedení interního auditu zájem, neváhejte se na ně obrátit.
Autor: Martin Valdauf – Co-founder
Foto: Pixabay
Zdroj: PKF APOGEO