e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v ČR – listopad 2024 

15.12.2024, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Inflace v ČR – listopad 2024 

Spotřebitelské ceny v listopadu meziměsíčně vzrostly “pouze” o 0,1 % a meziroční inflace tak zůstala na říjnové úrovni 2,8 %.  V listopadu se dále zvýšily ceny některých potravin, rostly i ceny pohonných hmot. Tento růst byl v celkovém údaji za listopad utlumen poklesem cen lihovin a některých přístrojů a spotřebičů pro domácnost. Inflace zůstává i nadále v těsné blízkosti tolerančního pásma ČNB a pozastavení poklesu úroků centrální banky je tím pádem pravděpodobnější. 

Měsíc
Meziroční CPI v %
Listopad 20237,3
Prosinec 20236,9
Leden 20242,3
Únor 20242
Březen 20242
Duben 20242,9
Květen 20242,6
Červen 20242
Červenec 20242,2
Srpen 20242,2
Září 20242,6
Říjen 20242,8
Listopad 20242,8

Meziroční srovnání

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 2,8 %, tedy stejně, jako v předcházejícím měsíci. Za tímto konstatováním je ovšem velká strukturální změna. Došlo totiž k výraznému zrychlení meziročního růstu cen některých potravin, zejména mléčných výrobků a vajec. V této skupině ceny ještě v říhnu klesaly (o 0,1 %), v listopadu však stouply o 4,3 %, přičemž extrémní byl vývoj cen vajec: v říjnu klesaly meziročně o 5,6 %, v listopadu vzrostly o 31,7 %! Pokles cen masa zpomalil: v říjnu maso zlevnilo o 2,3 %, v listopadu již jen o 1,3 %. Ceny elektřiny vzrostly o 9,2 % (v říjnu o 10,5 %), ceny plynu klesly o 2,9 % (v říjnu o 2,3 %). U těchto komodit je však vývoj zkreslený fixacemi cen u spotřebitelů, v pohybu je tedy jen menší část cen těchto komodit. 

Řadu měsíců bohužel sledujeme meziroční růst cen, souvisejících s bydlením. Také v listopadu stouplo nájemné z bytů (o 6,3 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytů (o 4,0 %), stouplo i vodné (o 10,9 %), stočné (o 13,4 %), ceny tepla a teplé vody (o 8,5 %). Rostly ceny nových nemovitostí, což se v inflaci projevilo na nákladech vlastnického bydlení (imputovaném nájemném), které vzrostly meziročně o 1,5 % (v říjnu o 1,7 %). Nemalý podíl na celkovém meziročním růstu cen měly v listopadu lihoviny, jejichž ceny vzrostly  o 3,3 % (i když za samotný listopad klesly o 2,1 %). Pivo podražilo o 3,0 % a tabákové výrobky o 7,0 %. Ceny vína naopak meziročně klesly o 2,0 %. Meziročně stouply rovněž ceny stravovacích (o 6,7 %) a ubytovacích (o 8,8 %) služeb. Naproti tomu ceny oděvů klesaly o 0,5 % a ceny obuvi o 2,3 %.

Celkově vzrostly ceny zboží o 1,4 % a ceny služeb o 5,2 %.

V rámci meziročního posuzování inflace se často užívá též tzv. bazický index spotřebitelských cen, který sleduje vývoj cen proti úrovni v základním období, což je průměr roku 2015. Tento bazický index vykazuje v listopadu listopadu růst o 52,4 % (v říjnu to bylo 52,3 %). 

Dalším často užívaným ukazatelem inflace je růst průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předcházejících 12 měsíců. V listopadu představuje růst o  2,7 % (v říjnu to bylo 3,1 %). 

Meziměsíční srovnání

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 0,1 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšily zejména ceny vajec o 23,3 %, masa o 0,4 % a sýrů a tvarohů o 1,3 %. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 0,8 %. K meziměsíčnímu snížení celkové cenové hladiny v listopadu přispěly především ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde klesly zejména ceny lihovin o 2,1 %. V oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti byly nižší především ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,8 %. Ceny zboží úhrnem a ceny služeb vzrostly shodně o 0,1 %.

PoložkaZa měsíc v %
Vejce+23,30
Maso+0,4
Sýry a tvaroh+1,3
Pohonné hmoty a oleje+0,8
Lihoviny-2,1
Spotřebiče pro domácnost-1,8
Brambory+3,5
Ovoce-0,7
Zelenina+2,4
Chléb a pečivo+1,2
Plyn-3,6
Elektřina-1,1

Mezinárodní srovnání

Pokud jde o země EU, jsou celkové údaje k dispozici pouze v podobě předběžných výpočtů, neboť se statistická data sumarizují z jednotlivých zemí a přepočítávají se podle stejné metodiky na srovnatelné hodnoty tzv. HICP (harmonizovaný index spotřebitelských cen). Tyto předběžné výpočty ukazují na meziměsíční růst HICP v Česku o 0,1 % a meziročně o 3,1 % (v říjnu to byla 3,0 %). Pokud jde o země, platící eurem (Eurozónu) vzrostl HICP v listopadu o 2,3 % (v říjnu to byla 2,0 %). Z toho  v Německu  2,4 % a na Slovensku 3,6 %. Údaje za celou EU jsou k dispozici s měsíčním zpožděním, tedy za říjen, kdy celkově vzrostl HICP o  2,3 %, nejvyšší inflace přitom byla v říjnu v Rumunsku (5,0 %) a nejnižší ve Slovinsku (0,0 %).

zeměHICP listopad 2024
Eurozóna2,3
Belgie5,0
Česko3,1
Estonsko3,8
Finsko1,9
Francie1,7
Chorvatsko4,0
Irsko0,5
Itálie1,6
Kypr2,4
Litva1,1
Lotyšsko2,3
Lucembursko1,1
Malta2,3
Německo2,4
Nizozemsko3,8
Portugalsko2,7
Rakousko2,0
Řecko3,0
Slovensko3,6
Slovinsko1,6
Španělsko2,4

Prakticky ve všech evropských zemích se meziroční inflace v porovnání s předcházejícím měsícem zvýšila. Jsou to sice jen desetiny procentních bodů, i tak je to ale signál, že inflace není v Evropě, ani v Eurozóně zcela zažehnaná. Vidíme, že pokles cen energií zpomaluje (z říjnových -4,6 % na listopadových  -1,9 %) a některé důležité ceny stále rostou: služby celkově o 3,9 %, potraviny, alkohol a tabák o 2,8 % a průmyslové zboží (mimo energetický sektor) o 0,7 %. Zejména za růstem cen služeb je třeba vnímat stále ještě silnou poptávku, která rostoucí ceny akceptuje. Evropská centrální banka bude tedy zvažovat své další kroky mezi Skyllou a Charybdou, tedy mezi rizikem další inflace na straně jedné straně a klesající výkonností ekonomik na straně druhé. Aktuální úrokové sazby možná růst cen dostatečně netlumí, ale výkonnost nejspíš podlamují. Jak tedy dál?  

Inflace – příčiny a důsledky, výhled

Těžko lze za uplynulých 12 měsíců hovořit o tom, že spotřebitelské ceny jsou zvyšovány tlakem rostoucích výrobních nákladů. Zejména u služeb, u nájemného, ale i u dalších položek lze spíš usuzovat na prostou spekulaci prodávajících, kteří postupně zjišťují, že vyšší ceny zákazník zaplatí a že odbyt tedy neklesá. Když mohou růst jedny ceny, proč ne i ty druhé. Klesají úrokové sazby, roste maloobchodní obrat a udržuje se nízká nezaměstnanost. Nejsou to příznivé okolnosti pro zvýšení některých cen? Zastavme se v této souvislosti u nájemného, které od loňského listopadu vzrostlo o 6,3 %. Tento růst zahrnuje jak nové, tak staré nájemní smlouvy. U nových smluv se zřejmě projevuje růst cen nemovitostí, od kterých se nové nájemné odvíjí. Starší nájemní smlouvy se upravují o inflaci, ale mohou být také “dorovnány” na nájmy, obvyklé v dané lokalitě. Aktuální nouze o bydlení ulehčuje pronajímatelům situaci a vystavuje domácnosti tlaku, který jsou nuceny akceptovat. Zatímco konzumaci zdražených vajíček může spotřebitel snížit, drahé bydlení omezit nelze. Pravda – pokud náklady na bydlení přesáhnou třetinu disponibilních příjmů, pomohou sociální dávky, ale rodiny v takové situaci mají skutečně napjatý rozpočet a optimismus nesdílejí. Centrální banka bude o situaci jednat ještě ve druhé polovině prosince 2024. Uvidíme, jak vyhodnotí aktuální inflační tlaky, které nepochybně stále existují a zda usoudí, že je čas na zdvižení varovného prstu – tím by bylo přerušení poklesu úrokových sazeb a jejich ponechání na aktuální úrovni (4 %). To by možná některé cenové strategie mohlo ovlivnit, nebo dokonce ukáznit.    

Martin Švehla

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla

_________________________________________________________________________________________

Mohlo by vás také zajímat: 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Solární panely na domě: Ještě se vyplatí, nebo už je pozdě?

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Instalace solárních panelů na rodinné domy byla ještě před pár lety považována za jasnou cestu k úsporám a energetické soběstačnosti. Aktuálně však trh s domácí fotovoltaikou stagnuje – dotace klesají, legislativa přináší nejistotu a zájem domácností ochlazuje. Vyplatí se ještě do solárů investovat, nebo je lepší počkat?

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama