e-news.cz - kurzy
Reklama

Hejl: Vývoj cen ropy v listopadu

19.12.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Hejl: Vývoj cen ropy v listopadu

Listopad byl z hlediska vývoje cen komodit velmi turbulentním obdobím. Obecný trend byl růst do poloviny listopadu, následovaný značným propadem, který u některých komodit pokračoval i na počátku prosince. Jak na tom byla ropa?


Nejprve je nutné podotknout, že na rozdíl od zlata či kryptoměn, které do listopadu vstupovaly blízko rekordně nejvyšších hodnot, byla ropa „pouze“ na nejvyšších hodnotách od roku 2014 (nejvyšších hodnoty dosáhla koncem října, kdy se cena za jeden barel ropy WTI dostala skoro na 85 dolarů).

Zdroj: Trading Economics

Na počátku listopadu ropa byla v cyklu rychlého oslabování a posilování v závislosti na momentální náladě na trzích. Svého měsíčního maxima dosáhla 10. 11., kdy se za jeden barel opět platilo skoro 85 dolarů. Po většinu měsíce pak docházelo k postupnému pomalému oslabování až do 25. listopadu, a to na 77,8 dolaru za barel. Ani ropa se nevyhnula prudké ztrátě hodnoty, kdy následující den jeden barel stál již jen 67,9 dolaru. Do konce měsíce se cena ropy snížila, stejně jako cena ostatních komodit – na rozdíl od zmíněných kryptoměn bylo ale další snížení relativně malé, na 66 dolarů za barel.
Jelikož ropa i přes značné snahy o implementaci alternativních pohonů zůstává naprosto klíčovou surovinou pro dopravu, zvláště pak tu dálkovou (tankery), lze očekávat, že vzhledem ke stálé poptávce dojde k opětovnému nárůstu cen minimálně v krátkodobém horizontu (na konci prvního týdne prosince se cena za barel dostala opět na 70 dolarů). Ačkoliv jsou zraky všech zaměřeny především na plyn a elektřinu, nelze opomenout, že cena ropy je důležitým faktorem také v diplomacii. Proto můžeme očekávat, že se i ceny „černého zlata“ začnou čím dál více dostávat do perimetru politických špiček, jelikož nákladová inflace se odvíjí významnou měrou právě od cen ropy.
MICHAL HEJL je analytikem Centra ekonomických a tržních analýz
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama