Během září docházelo k postupnému zvyšování cen ropy. Za 1 barel ropy WTI se na konci září platilo o 6,5 dolaru více než na počátku měsíce a trh začal pomalu panikařit. Jaký byl vývoj během října?
Letošní podzim se vedle vzrůstajícího počtu nakažených covidem bohužel také vyznačuje růstem cen všech energetických surovin. Nejinak tomu bylo u ropy. Následující graf ukazuje vývoj ceny během října.
Zdroj: Markets Insider
Prvního října se za jeden barel platilo 75,88 dolaru. Již 11.10. se barel ropy WTI dostal nad hranici 80 dolarů za barel a pod 80 dolarů se cena ropy během října již nepropadla. Naopak vystoupala až na skoro 85 dolarů za barel, na konci měsíce se za barel platilo 83,57 dolaru. Mezi prvním a posledním říjnovým dnem si tak ropa připsala na ceně dalších 10,1 %, což bude mít naprosto zásadní dopad do cen všeho, co běžně používáme.
Vzhledem k závislosti v podstatě všech druhů dopravy na ropě představuje její zdražení nákladový impulz do cen ve všech ostatních odvětvích ekonomiky. Nelze také opomenout, že zvyšování cen energií nepochybně posiluje inflační trendy v ekonomice.
Jak se bude cena ropy dále vyvíjet, není jasné. Proč? 4.11. podnikly USA intervenci na snížení cen ropy, která srazila cenu za barel pod 80 dolarů. Otázku, zda nejde jen o chvilkové snížení, naznačily další dny, kdy se ropa dostala k 85 dolarům. Páteční obchodování pak končila těsně nad 81 dolary. Protože země OPEC+ zatím nejeví ochotu zvýšit produkci ropy, bude zřejmě ropa nad 80 dolary i nadále.
Ale pozor, i země OPEC+ růst cen ropy bedlivě sledují. Pro ně je zvyšování cen ropy dobrá zpráva jen do určité hranice, kdy začnou ostatní země hledat buď alternativní zdroje ropy (například ropa z dehtových písků) či dokonce její substituty. Katastrofické scénáře o cenách ropy blížících se 150 dolarům za barel, které je možné v komentářích některých zahraničních analytiků číst, proto pravděpodobné nejsou.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl