Apogeo
Reklama

Fanta: Do jakých spotřebních produktů se podepíše rostoucí nákladovost v odvětví chemického průmyslu?

05.08.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Fanta: Do jakých spotřebních produktů se podepíše rostoucí nákladovost v odvětví chemického průmyslu?

Tak jako v období eskalujících vln pandemie COVID-19 byla ekonomicky zasažena řada průmyslových odvětví a služeb, jsou v této chvíli v největší míře ohroženy zejména energeticky náročné segmenty, mezi které se řadí také odvětví chemického průmyslu. Málokdo z nás si ale umí představit, do jakých finálních produktů vstupují velmi důležité meziprodukty z tuzemských chemiček.

Vývoji nákladovosti v českém chemickém průmyslu a jeho provázanosti s ostatními odvětvími ekonomiky se zabývá nová studie, která vznikla ve spolupráci Centra ekonomických a tržních analýz a Svazu chemickém průmyslu České republiky. Z dotazníkového šetření mezi členy Svazu vyplývá, že podíl nákladů na zemní plyn a elektřinu na celkových nákladech se v odvětví průměrně zdvojnásobil. 

Chemický průmysl tak nyní zažívá dynamický růst cen a současně také nedostatek napříč celou škálou klíčových vstupních materiálů. Výroba produktů v tomto segmentu je zároveň vysoce závislá na energetických dodávkách. Elektřina, ropa či zemní plyn totiž nejsou pouze položkou běžných režijních nákladů, resp. energetické spotřeby, ale ropa a zemní plyn jsou zároveň také důležitou vstupní surovinou pro samotnou výrobu chemických produktů.

Na první pohled ne zcela zřejmý je nicméně fakt, že produkty českých chemiček představují velmi důležité vstupní materiály pro navazující výrobu v řadě dalších odvětví:

Zemědělství

V zemědělství jsou velmi důležitá zejména hnojiva, mikroprvky či přípravky na ochranu rostlin. Tyto položky proto vstupují také do nákladovosti produkce zemědělských plodin a následně se promítají do ceny potravin:

  • Pšenice je hlavní surovinou pro výrobu mouky a následně také pečiva. Chemické přípravky pro pěstování této plodiny představují podíl 42 % z celkových nákladů. 
  • Řepka je plodina pěstovaná pro následnou výrobu oleje. Chemické přípravky zde představují podíl 37 % z celkových nákladů.
  • Cukrová řepa (cukrovka) je vstupní surovinou pro výrobu cukru. V tomto případě představují chemické přípravky přibližně 26 % z celkových nákladů. 
  • Brambory ­- jedna z nejvýznamnějších tuzemských zemědělských plodin. Náklady na chemické přípravky zde představují podíl 16 % z celkových nákladů.

Automotive

Obecný průměr hmotnosti všech plastů ve vozech se pohybuje okolo 20 % napříč všemi vozy, přičemž konkrétní poměr hmotnosti plastů se může lišit v závislosti na stupni výbavy a motorizaci. Rostoucí cena plastových materiálů tedy přímo ovlivňuje také prodejní ceny dopravních prostředků, či jejich servis. Vedle toho lze zároveň očekávat také rostoucí ceny pneumatik (o 20-25 %).

Stavebnictví

U staveb pozemního stavitelství může být podíl chemických materiálů (např. tepelné izolace, plastová okna, rozvody) přibližně od 5 do 15 % (pokud nejde o výjimečnou stavbu), u dopravního stavitelství je pak podíl o něco nižší. Celkový objem zvýšených nákladů díky rostoucím cenám chemických materiálů je odvislý od jejich podílu ve stavbě. V případě řešení energetických úspor budov se jedná zejména o tepelné izolace. Aktuálně však rapidně rostou i ceny ostatních stavebních materiálů, které způsobují významný nárůst téměř všech stavebních prací.

Plasty, lepidla či obalové materiály

Chemické produkty jsou v neposlední řadě důležitou vstupní surovinou pro výrobu plastových výrobků, lepidel a dalších souvisejících položek pro výrobu obalových materiálů (obaly na trvanlivé potraviny, nápoje, sáčky, tašky, apod.). Například lepidla již v tuto chvíli celkově zdražila od 15 % do 35 % (dle konkrétního typu) a lze předpokládat jejich cenový růst i v budoucnu. Pouze lepidla se přitom podílí na celkových nákladech na výrobu obalových materiálů ze 4,4 %.

S ohledem na to, že s případným odpojením či výrazným omezením ruských dodávek plynu úzce souvisí riziko zavedení regulačních stupňů (postupné omezování výroby v energeticky náročných odvětví), je třeba mít na paměti, že jakékoliv omezení produkce v chemickém průmyslu bude mít bezprostřední dopad na ostatní úzce navázaná odvětví ekonomiky. Málokomu se však vybaví, že absence chemických přípravků ovlivní nejen zisky jejich producentů, ale také zemědělskou úrodu, cenu potravin a také výrobní náklady u řady dalšího zboží běžné spotřeby.

MICHAEL FANTA, analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama