Vědci, zkoumající zaniklé civilizace, upozorňují, že naše současnost svou stále stoupající složitostí, komplexitou a regulační iracionalitou čím dál více naplňuje historické parametry civilizace před kolapsem. Tento stav předznamenává nutnost zjednodušení a redukování celého společensko-politického systému.
Některé symptomy naznačují, že vážné problémy tohoto druhu má i dnešní EU. Její podíl na globálním HDP trvale klesá, během posledních dvaceti let z 18 procent na 14 procent. EU jako celek pokračuje v trendu ztrácení konkurenceschopnosti a byznysového potenciálu. Deník Die Welt píše o deindustrializaci Německa, v Česku klesá průmyslová produkce a v poslední dekádě se snižuje životní úroveň obyvatelstva. Tento důsledek je připisován nadměrným byrokratickým požadavkům z Bruselu, především příliš překotnému realizování diskutabilního a kontroverzního projektu green deal.
Staronová předsedkyně komise v nedávné inaugurační řeči po svém znovuzvolení neprojevovala přílišné známky reflexe vůči posunu názoru voličů, v řeči dokonce zazněla slova o pozitivní stimulaci zelenou ideologií, svědčící o tom, že EU se nechce rozloučit s postavením se do čela dekarbonizačních snah.
Přitom realita stále jednoznačněji prokazuje, že EU si vzala sousto, na které zatím nemá ani po stránce vědecké fundace, ani po stránce finančních zdrojů, potřebný potenciál. Dosavadní nahrazování nečistých technologií při výrobě energií je velmi drahé a nestabilní a některé cesty k utlumení oteplování včetně přechodu k elektromobilitě jsou velmi nákladově náročné s ne zcela jasnými přínosy.
V rozhovoru pro ECHOPRIME známý „skeptický ekolog“ Bjørn Lomborg vyslovil myšlenku, že zdaleka nevíme o fenoménu oteplování všechno a nebudeme to vědět ani za sto let. Víme ale dost na to, abychom mohli konstatovat, že problém s oteplováním existuje, ale taky víme dost, abychom už teď odhadli, že řada z toho, co dnes zkoušíme, nebudou postupy účinné. Jen ohromně drahé. A právě tady ekolog vidí potřebu skutečné, otevřené diskuze. Ne v klimatologii, ale v ekonomické politice.
Budou k takové konverzaci s cílem snížit byrokratickou regulační iracionalitu ale ochotni i zelení ideologové, a hlavně investoři do drahých ESG projektů?
Foto: Pixabay
Autor: Jaroslav Daňhel