Apogeo
Reklama

Daňhel VŠE: Udeřilo tornádo a vidíme, jak je Vláda odtržena od ekonomické reality

20.07.2021, Autor: Jaroslav Daňhel

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Daňhel VŠE: Udeřilo tornádo a vidíme, jak je Vláda odtržena od ekonomické reality

Letošní léto začalo na jižní Moravě fatálně, udeřil v našich končinách zatím nepoznaný živel: tornádo. Ztrátami na lidských životech a ohromnými škodami na majetku se zařadilo na přední místo v historických přehledech katastrof.


Vyhlašování pravidel pro financování nezbytné pomoci postiženým ze strany vládních činitelů bylo na počátku velmi chaotické, dobře charakterizující jejich odbornou fundaci. Po matném pokusu zahrnovat do limitu pro odškodnění i peníze sbírek ze vzedmuté solidarity ve výši zhruba jedné miliardy korun nakonec po reakci veřejnosti vzala vláda zpátky, nicméně zůstal nepochopitelný fakt, že se poškozeným odečítá sedmdesát procent z výše pojistného plnění od komerčních pojišťoven. To je trestání ekonomických subjektů, kteří projevili zodpovědnost za ochranu svého majetku živelním pojištěním nemovitostí a postavilo je do téměř stejné situace se subjekty, kteří tuto zodpovědnost necítili.
Nápad „znárodnit“ sesbírané peníze charitativními organizacemi byl ovšem ve vládním stylu: před dvěma roku vláda připravila a nechala zákonodárci schválit „znárodnění“ zhruba deseti miliard korun matematicky stanovených pojistně technických rezerv, jejichž vlastníky byli zejména životní klienti komerčních pojišťoven, aby posloužily jako dodatečný zdroj pro populistické činy vlády.
Nabízí se otázka, proč populistická vláda v případě odškodňování poškozených ničivým tornádem takto rozhodla, když zrovna způsob krácení pomoci postiženým pro ni u veřejnosti evidentně nezabodoval. Vysvětlení může být v podstatě dvojího druhu. V předvolebním období stále se tenčící zdroje veřejných financí je nejspíše potřeba více orientovat na rozdávání finančních prostředků umožňující širší záběr zviditelňování se u svého elektorátu na atraktivnějších předvolebních tématech. Přitom reminiscence na to, jak dopadli před několika léty Řekové poté, co jejich představy o „welfare state“ tvrdě narazily na realitu možností jejich ekonomiky, je dosti nedávná.
Druhá možnost je, že už se i odpovědným vládním činitelům konečně začala jevit situace veřejných financí jako velmi reálně odpovídající opakovaným varováním Národní rozpočtové rady, Nejvyššího kontrolního úřadu, guvernéra České národní banky a mnoha osobnostem odborné komunity. Závěry Národní rozpočtové rady jsou v tomto ohledu dosti přesvědčivé: pokud nenastane změna v současné politice, dojde k prolomení dluhové brzdy už v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než předpokládala loňská Zpráva! I další formulace jsou tristní: jsme naprostými rekordmany v zadlužování v rámci celé EU, doslova se tam říká, že se „trajektorie českého zadlužení zcela vymyká očekávanému vývoji veřejného zadlužení v mezinárodním kontextu“.
Odpovědní vládní činitelé, evidentně odtrženi od ekonomické reality, zatím zůstávali v klidu a okázale varování Národní rozpočtové rady ignorovali. Uvědomění si reality zrovna ve chvíli naléhavého řešení následků živelní katastrofy se ovšem jeví jako poněkud problematické.
V obecné rovině dosud převládaly vládní kroky, které prohlubovaly již tak enormní deficit, a přitom příliš nedávaly makroekonomický smysl. Změnu v postojích k rozvracení veřejných financí mohou přinést povolební změny. To je tak trochu na nás všech.
JAROSLAV DAŇHEL, Vysoká škola ekonomická
Foto 1: Pixabay
Foto 2: Poskytnuto Jaroslavem Daňhelem
Zdroj: Jaroslav Daňhel


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama