Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje.
Uvedl i další velmi varovné kvantitativní rizikové signály nebezpečného trendu pro ekonomiku produktu. Z údajů je zcela zřejmé, že se úroveň pojistného za „povinné ručení“ pohybuje mimo únosné hranice principu ekvivalence mezi příjmy a výdaji.
To je hlavní důvod, proč licencované pojišťovny v návaznosti na aktuální vývoj vyhlásily zvýšení sazeb pojistného za tento produkt až o desítky procent. Je ale otázkou, zda je toto zvýšení i pro delší časový horizont dostatečné. Zásadním trendovým faktorem ze strany EU je snaha o dokonalejší ochranu poškozených při odškodňování následků dopravních nehod. Transpozicí Evropských směrnic do českého práva se faktory ovlivňující škodní průběh produktu povinného ručení významně změnily: došlo a zřejmě i bude nadále docházet k podstatnému zvyšování odškodňování škod na zdraví a jednorázovém odškodnění pozůstalých po obětech nehod. K úpravě limitů pro odškodňování dojde i v letošním roce. Přitom tyto vlivy, bezprostředně ovlivňující výši škodního průběhu, je pro pojišťovny obtížné dopředu anticipovat do kalkulačních modelů a další pokračování trendu rozevírání nůžek mezi pojistným a výplatami škod by mohlo vést až k destabilizaci historicky ověřeného systému odškodňování z titulu odpovědnosti za dopravní nehody.
V popsaných souvislostech je pro mne stěží pochopitelné chování cenových srovnávačů, začínajících svůj propagační klip obvykle slovy: „na protest proti drahému povinnému ručení…“, což na jedné straně nesvědčí o jejich přílišné odbornosti, na druhé straně vyvolává otázku, proč dohledové orgány nezbaví protagonisty klipu povolení srovnávat.
Foto: Pixabay
Autor: Jaroslav Daňhel