Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.
Čína již nyní bojuje s pomalým růstem, navíc se očekává, že další ránu tamní ekonomice zasadí nová americká cla. Pro čínskou vládu je tak zvýšení spotřeby prioritou. Nejedná se o snadný úkol, protože je třeba zvýšit důvěru spotřebitelů a přesvědčit je, aby začali utrácet své úspory. To všechno v zemi, která je tradičně zvyklá šetřit. Například v roce 2024 čínské domácnosti dokázaly ušetřit asi 32 % svého disponibilního příjmu a to přes potíže, se kterými se hospodářství potýkalo.
Navíc potřeba šetřit se v Číně zvýšila právě kvůli covidu a doposud se Číňané nezbavili nejistoty. Naopak na sociální síti RedNone mají příspěvky označené jako „snížení spotřeby“ více než miliardu zobrazení za poslední měsíce. Jeden z uživatelů zde dokonce vtipkoval: „Teď si nanáším parfém pouze mezi nos a ústa – šetřím si ho jen pro sebe.“
Téměř čtvrtinu čínské pracovní síly tvoří migrující pracovníci s nízkými platy a právě ti byli nejvíce zasaženi pandemií. Navíc má Čína dlouhodobý problém na trhu s nemovitostmi. To vše motivuje Číňany, aby více šetřili. Tamní vláda se nyní snaží zvýšit zaměstnanost a podpořit vyšší mzdy. Také se snaží vytvořit lepší sociální záchrannou síť, aby se lidé tolik nebáli utrácet.
Není jasné, zda budou tyto snahy úspěšné. Ani na svém vrcholu se čínská spotřeba nevyrovnala jejímu exportu. Nyní, když se mnohé země snaží spoléhat na jiné dodavatele než je Čína, chce prezident Si Ťin-pching tyto ztráty dohnat domácí spotřebou. Do snah o zvýšení spotřeby tak míří masivní investice. Vláda představila 30 -ti bodový plán, kde na prvním místě je zvýšení příjmu obyvatelstva. Dále se chce zaměřit na zvýšení zaměstnanosti, stabilizaci akciového trhu, ale také možnosti příjmů z vlastnictví. To vysvětluje Wang Peng, který pro Global Times řekl: „Zachování a zhodnocení majetku jsou základem spotřebitelské důvěry a přímo ovlivňují ochotu a schopnost obyvatel utrácet.“ S dovětkem, že příjmy z mezd se musí zvyšovat společně s příjmy z majetku.
Jen čas ukáže, zda tyto intenzivní snahy dokážou přesvědčit Číňany, aby více utráceli a tak popohnali domácí ekonomiku. Zdá se, že zatímco probíhá obchodní válka s USA, Čína má dost domácích potíží. Zůstává otázkou, zda se s nimi dokáže vyrovnat, nebo pro ní bude omezení exportu příliš velkou ranou.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda