e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko je malá Čína uprostřed Evropské unie

13.09.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Česko je malá Čína uprostřed Evropské unie

A máme tu zase čas předvolební.

Období, kdy nám politici nabízejí zaručené recepty, jak zlepšit naši životní úroveň vyššími příjmy. Recepty, které neměli nabízet, ale realizovat už tak před deseti lety.
Nejčastěji se dnes mluví o inovacích, podpoře vědy, průmyslové 4.0 revoluci, změně ekonomického paradigmatu, zkrátka, že už nechceme být levnými montovnami s nízkými platy. A že je potřeba podporovat projekty s vyšší přidanou hodnotou. Snad se nikdo neurazí, ale v nadsázce řečeno, to je jako byste se postavili před tlupu šimpanzů a snažili se je přesvědčit, že z nich uděláte tým volejbalistů, který pojede na olympiádu. Asi taková diskrepance to je.
Vraťme se do historie a hledejme počátky onoho stavu levných montoven. Na přelomu milénia utíkali všichni výrobci ze socialistické Evropy s vysokými náklady na práci za levnou pracovní silou do Indie a Číny. Tehdejší premiér Zeman jich několik přemluvil, aby se na té své cestě alespoň na čas zastavili u nás. Průmyslové zóny rostly jako houby po dešti, stát nabízel masivní investiční pobídky. Jistě si vzpomenete na kadeřnici Markétu Regecovou, která zablokovala „neprodejem“ svého pozemku výstavbu čistírny pro továrnu Philips. Šlouf zuřil, posílal za ní potajmu policisty, aby ji vyděsili. Regecová byla premiérem Zemanem veřejně označena za nepřítele státu. Až takhle moc Zemanově socialistické vládě záleželo na tom, aby tady rostly továrny – s výrobou s nízkou přidanou hodnotou. Tak se z České republiky stala malá Čína uprostřed Evropské unie. A je jí dodnes!
V předvolební debatě včera mimo jiné zaznělo:
„Měli bychom podpořit malé, střední podniky,“ řekl Lubomír Zaorálek.
„Bylo by ideální, kdybychom byli ekonomikou nápadů s vysokou přidanou hodnotou lidské práce, což bez odborníků není možné. Podle nás je potřeba změnit strukturu školství. Na středních školách je spousta oborů, které v budoucnu na trhu práce nebudou potřeba. Je třeba rozvíjet vzdělávání v oblasti jazyků, IT, podporovat talenty,“ uvedl Miroslav Kalousek.
„Zástupy softwarových inženýrů nás nespasí. To jsou takoví lepší dělníci v našich podmínkách. Potřebujeme typ školství, který podporuje kritické myšlení, komunikaci. Ta změna je komplexnější, nejde jen o podporu IT,“ řekl k tomu Zaorálek.
Malé a střední podniky „podpořili“ socialisté v právě končící vládě tak, že ze středních jsou malé a z malých žádné. Na změnu struktury školství byl nejvyšší čas, respektive za pět minut dvanáct, tak v roce 2006, v době vlád Mirka Topolánka. A v neposlední řadě taková jedovatá poznámka: Vyučovat se na našich školách kritické myšlení, tak mají socialisté zhruba šest procent voličů, odboráři by nebyli tak slyšet a Andrej Babiš by nebyl v politice.
Přeměna českého průmyslu na výrobu s vyšší přidanou hodnotou je prakticky nerealizovatelná. Protože české školství zamrzlo v dobách rakousko-uherské monarchie. V roce 2020 má u nás zaniknout v rámci průmyslové revoluce zhruba čtyři sta tisíc míst a jeden milion jich bude ohrožených. Takže, ještě si tři roky libujme v nejnižší nezaměstnanosti v rámci EU, protože pak tady bude více než milion nezaměstnaných, a hlavně nezaměstnatelných. Průmyslové zóny už nejsou hitem, výrobní závody budou pokračovat ve své původní cestě na východ, přijde robotizace. A to se nespraví tím, že se učitelům přidá. Bohužel. Ale slíbit vyšší platy všem, že budeme zemí s výrobou a službami s vyšší přidanou hodnotou, to se určitě dá. Stejně jako nadchnout tlupu šimpanzů pro volejbal.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Jak postavit víc bytů? Snadno, prostě je nechte stavět…

17.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Je málo bytů? Bydlení není dostupné? Co s tím? Socialisté mají jako vždy po ruce „rázné“ návrhy: regulace, omezení krátkodobých pronájmů, trestání majitelů prázdných nemovitostí… Jenomže nic z toho nefunguje. Tím vším se pouze vytváří větší nedostatek a ten vede k ještě dražšímu a nedostupnějšímu bydlení. 

Benda: Francie ztrácí tradičního afrického spojence a s tím i zdroj uranu

16.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

Až do roku 2023 byla Nigérie považována za baštu západu v boji proti terorismu ve svém regionu. Ovšem vojenská chunta, která se zde chopila moci, začala vztahy se západními zeměmi velmi rychle ukončovat a hledá nové spojence například v Rusku. Nejprve byli ze země odveleny vojenské síly a nyní následují další odvětví. Vzájemné vztahy se ochladily především s Francií, která měla jakožto bývalá koloniální velmoc velké vazby na Nigérii. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v ČR - listopad 2024 

15.12.2024, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny v listopadu meziměsíčně vzrostly “pouze” o 0,1 % a meziroční inflace tak zůstala na říjnové úrovni 2,8 %.  V listopadu se dále zvýšily ceny některých potravin, rostly i ceny pohonných hmot. Tento růst byl v celkovém údaji za listopad utlumen poklesem cen lihovin a některých přístrojů a spotřebičů pro domácnost. Inflace zůstává i nadále v těsné blízkosti tolerančního pásma ČNB a pozastavení poklesu úroků centrální banky je tím pádem pravděpodobnější. 

Švehla: Valorizace důchodů aktuálně

14.12.2024, Autor: Martin Švehla

Všechny přiznané důchody (starobní, invalidní, pozůstalostní) se pravidelně valorizují (zvyšují), aby jejich reálná hodnota (kupní síla) neklesala. Zvýšení se odvozuje od vývoje spotřebitelských cen (inflace) a od vývoje průměrných mezd, a to následujícím způsobem:

Schmarcz: Podepíše prezident rozpočet? To vůbec není důležité, tak jako tak máme vážný problém, nebo spíše dva…

13.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Podepíše, nepodepíše? Prezident Petr Pavel si dal čas do 17. prosince, kdy oznámí, jak se rozhodl ohledně rozpočtu. Nakonec to ale není až tak podstatné. Vzhledem k tomu, že nemluví o vetu, tak i bez jeho podpisu bude tento důležitý zákon platit tak jako tak, aniž by o něm museli poslanci hlasovat znovu. Ale i kdyby se hlava státu nakrásně rozhodla jim ho vrátit, tak hlavní problém veřejných financí je v něčem úplně jiném. Modří už vědí: máme neúnosně vysoké výdaje státu. Na tom hlava státu nezmění nic.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Neveselé evropské vyhlídky do příštího roku

13.12.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Evropská unie zatím plynule pokračuje ve zpomalování své ekonomiky. To pro naše exportně orientované národní hospodářství, zatížené enormními mandatorními výdaji, které ani současná pravicová vláda nemá chuť a ochotu principiálně řešit, nepředstavuje příliš dobré předpoklady pro další pozitivní vývoj. 

Švehla: Bohatství nepadá z nebe

12.12.2024, Autor: Martin Švehla

Můžeme mít různé altruistické představy o společnosti, ale v zásadě nám všem jde o uspokojení našich potřeb a ekonomice jako celku o prosperitu, tedy o bohatství. To produkují v každé zemi pouze a výhradně soukromé firmy, od drobných  živnostníků až po velké a nadnárodní společnosti. V každém případě jsou počátkem bohatství investice, tedy rozhodnutí majitele peněz vložit dosažené zisky do dalšího podnikání. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

USA a Čína: obchodní válka už začala

10.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

Spojené státy zavedly vůči Číně kontrolní omezení ve snaze omezit její rozvoj umělé inteligence pro vojenské využití. Čína reagovala odvetnými opatřeními vůči USA tak, že omezila vývoz svých vzácných nerostů. Peter Arkell, předseda Globální těžařské asociace Číny to označil za obchodní válku bez vítěze.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama