e-news.cz - kurzy
Reklama

Cantillonův efekt: Jak nerovnoměrné rozdělení bohatství ovlivňuje ekonomiku

03.08.2023, Autor: red

2 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 5
Cantillonův efekt: Jak nerovnoměrné rozdělení bohatství ovlivňuje ekonomiku

Cantillonův efekt je pojmenován po ekonomovi Richardu Cantillonovi, který v 18. století popsal nerovnoměrné rozdělení bohatství ve společnosti a jeho dopad na ekonomický systém. Tento efekt se týká různých aspektů ekonomiky, včetně inflace, cenové hladiny a investičních rozhodnutí. V tomto článku se podíváme podrobněji na Cantillonův efekt a jeho vliv na ekonomiku.

Richard Cantillon, irský ekonom a finančník si všiml, že se majitelé těžebních stříbrných a zlatých dolů dostávají k bohatství jako první a toto bohatství pak utrácejí za spotřebu. Tím roste poptávka a tržní cena a dochází tak k inflaci. Richard dospěl k názoru, že rozdělení peněz ve společnosti neovlivňuje všechny lidi stejným způsobem. Když je do ekonomiky vloženo více peněz, v současné době můžeme říci je “natištěno” více peněz, ti, kteří mají přímý přístup k těmto penězům, mají příležitost je využít dříve než ostatní. Tito lidé mohou investovat peníze do aktiv, jako jsou nemovitosti nebo akcie, a získat tak zvýšené zisky. Avšak s postupem času se zvyšují i ceny těchto aktiv, což způsobuje inflaci a negativní dopad na ostatní obyvatele.

Cantillonův efekt ukazuje, že inflace ve společnosti není rovnoměrně rozložena. Když se peníze do ekonomiky nalijí, první majitelé mají příležitost využít těchto peněz k nákupu zboží a služeb za stávající ceny. Mají tedy výhodu před ostatními spotřebiteli. Postupem času se však inflace projevuje ve formě vyšších cen, což znamená, že ostatní obyvatelé musí platit více za stejné zboží a služby. To může vést k chudobě a ztrátě kupní síly u těch, kteří nemají přístup k nově vytvořeným penězům.

Inflace, stejně tak jako Cantillonův efekt, může vzniknout z několika faktorů. Například:

Monetární politika a centrální banka

Když centrální banka vytváří nové peníze a pouští je do ekonomiky, tyto peníze se obvykle dostávají nejprve do finančního sektoru nebo k vybraným subjektům, jako jsou banky a velké korporace. Tyto subjekty mají přímý přístup k nově vytvořeným penězům a mohou je investovat do aktiv, která mají potenciál rychle zvýšit svou hodnotu, jako jsou akcie nebo nemovitosti.

Přerozdělovací mechanismy

Existují různé socioekonomické faktory, které mohou vést ke koncentraci bohatství v určitých skupinách ve společnosti. Například daňové politiky, korupce, privilegovaný přístup ke zdrojům či dědictví, mohou způsobit, že určité skupiny lidí mají přístup k většímu množství peněz a finančních prostředků než ostatní.

Strukturální nerovnosti

Nedostatečný přístupu ke vzdělání a informacím také mohou přispět ke Cantillonovu efektu. Ti, kteří mají přístup k lepším vzdělávacím a ekonomickým příležitostem, mají tendenci vytvářet výhody a zisky ve srovnání s těmi, kteří nemají přístup ke stejným zdrojům. Tato nerovnost v přístupu ke zdrojům a příležitostem může vést k nerovnoměrnému rozdělení bohatství. 

Cantillonův efekt může vzniknout kombinací těchto faktorů a interakcí mezi různými socioekonomickými skupinami a institucionálními podmínkami ve společnosti.

Důsledky pro ekonomiku jsou široké, jelikož nerovnoměrné rozdělení bohatství vede k růstu sociálních a ekonomických nerovností. To může vést ke zvýšení sociálního napětí a snížení sociální soudržnosti. Kromě toho může Cantillonův efekt podkopávat důvěru ve finanční systém a zpochybňovat důvěru v politické uspořádání.

Příklady Cantilonova efektu:

Realitní trh

Když se peníze dostávají do ekonomiky, první majitelé těchto peněz mají možnost investovat do nemovitostí. To může způsobit rychlý růst cen nemovitostí, což zvýhodňuje ty, kteří mají přístup k penězům. Ostatní obyvatelé se poté mohou potýkat s obtížemi při hledání cenově dostupného bydlení.

Akciový trh

Investoři s přístupem k nově vytvořeným penězům je mohou investovat do akcií. To může způsobit růst cen akcií a umožnit těmto investorům získat vysoké zisky. Naopak ti, kteří nemají dostatek finančních prostředků, aby investovali do akcií, nemohou těchto výhod plně využít.

Inflace a nákupní síla

První majitelé nově vytvořených peněz mají příležitost využít tyto prostředky k nákupu zboží a služeb za stávající ceny. Avšak postupem času se ceny zvyšují, což způsobuje, že ostatní obyvatelé musí platit více za stejné zboží a služby. To snižuje jejich kupní sílu a může vést k chudobě.

Chápání Cantillonova efektu je klíčové pro ekonomy, politiky a rozhodovatele, kteří se snaží pochopit a řešit problémy spojené s nerovností ve společnosti. Implementace spravedlivých a rovných ekonomických politik, podpora vzdělání a přístupu ke zdrojům a zvýšení finanční gramotnosti mohou pomoci snížit dopady Cantillonova efektu a zvýšit také rovnost napříč společností.

JANA PŘIBYLOVÁ, analytička Liberálního institutu, zabývá se ekonomikou Jižní Ameriky a obchodními vztahy mezi Evropou a Jižní Amerikou

Foto: Pixabay

Zdroj: Jana Přibylová


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama