Apogeo
Reklama

Burzovní trh s energiemi zdivočel

26.08.2022, Autor: Jaroslav Daňhel

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Burzovní trh s energiemi zdivočel

Když jsem byl inspirován předvánočním klipem Komerční banky, který nás nabádal, abychom o Vánocích nezvyšovali uhlíkovou stopu smažením kaprů, a napsal krátkou úvahu na téma Kam až nás dovede strategie udržitelnosti, absolutně jsem netušil, v jak hluboké energetické krizi se budeme jen o několik měsíců později nacházet. 

Příprava na strategii odstavování nečistých zdrojů zapříčinila, že na volatilitu cen energií nebylo možné reagovat navýšením těžby fosilních paliv. Z odborné komunity zaznívaly hlasy, že takto pojatá dekarbonizace bude prakticky znamenat nemožnost udržení životní úrovně, ačkoli právě to bylo zakotveno v zakládacích listinách EU. Právě EU se přitom svým dokumentem Green deal postavila do čela procesu bojem za udržitelnost prostřednictvím dekarbonizace.

Trh s energiemi je trhem nestandardním, jeho hlavním specifikem je neskladovatelnost produktu. Dosud platilo, že trh s elektřinou organizuje burza, jejíž poslání je usnadnit pohodlnější a rychlejší obchodování. To je ovšem i jeden z problémů. Někteří experti jsou názoru, že energie na komoditní burzy nepatří. Podle tohoto přístupu energie není komodita, ale veřejný statek. Každopádně v současné době jsou odborníci názoru, že burzovní trh s energiemi zdivočel a účastníky trhu reálně ohrožuje. Je tudíž třeba urychleně hledat nové paradigma a nástroje, které budou tento specifický trh vracet do rovnovážné polohy. Současná podoba burzovního trhu s energiemi tuto schopnost evidentně nemá: stačí se podívat, za kolik ČEZ vyrábí elektrickou energii a za kolik ji potom na burze prodává. V takové atmosféře lze problém snadno vyeskalovat vyvoláním paniky ohledně plynulosti dodávek. Problém je každopádně mimořádně vážný, jeho řešení pak ospravedlňuje i použití mimořádných nástrojů k odstranění disproporcí vyvolaných defaulty zdeformovaného trhu.  

JAROSLAV DAŇHEL, Vysoká škola ekonomická

Foto: Pixabay

Zdroj: Jaroslav Daňhel


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama