V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku. Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu. Tento obchod se přes veškerou snahu nepodařilo uskutečnit a tak byla účinnost tohoto zákona opět odložena.
Nyní se očekává, co bude dál. Pokud by byl Tiktok prodán nebyl by problém, aby nadále fungoval v USA. Americká vláda nyní shání kupce, který by o Tiktok projevil zájem. Již se objevilo několik možností. Podle BBC dokonce existovala dohoda, která získala souhlas americké vlády a stávajících i budoucích investorů. Z té sešlo po ohlášení cel vůči Číně.
Společnost ByteDance, která vlastní Tiktok, podléhá vlivu čínské vlády a právě z obav o bezpečnost jí bylo zakázáno provozovat sociální platformu dostupnou v USA. Vzhledem k nově oznámeným clům Čína od připravované dohody odstoupila, ale očekává se, že jednání budou pokračovat. Dokonce se zdá, že aplikace se může stát součástí vzájemných mezinárodních dohod o celní politice.
Mezi potenciálními kupci jsou takoví giganti jako Amazon nebo Microsoft, ale i menší investoři jako například Tim Stokely, britský zakladatel OnlyFans či Alexis Ohanian, který spoluzaložil Reddit. Mezi potenciálními investory je také často zmiňovaný Jimmy Donaldson, největší světový youtuber známý jako MrBeast. Je možné, že většinový podíl Tiktoku připadne pouze jednomu subjektu, ale také jsou ve hře varianty, kdy podíly odkoupí větší skupina investorů.
Nyní mají všichni zúčastnění dalších 75 dní, během kterých mohou jednat. Zdá se, že americká vláda velmi stojí o to, aby Tiktok nadále na jejím území fungoval, a tak se snaží najít někoho, kdo zajistí provoz platformy i v budoucnu. Navíc se díky dalšímu odkladu ukazuje, že je ochotná vyjít vstříc jeho dalšímu fungování.
Pokud se nenajde nikdo, kdo by platformu koupil, má vláda další prostředky, jak jí udržet v provozu. Jednou z nich je zrušení zákona. Na to by ovšem potřebovala rozhodnutí Kongresu. Dále může stále dokola odkládat jeho platnost. Poslední možností je, že nebude tento zákon vymáhat a dá jasně najevo, že nebude nijak postihovat společnosti Apple a Google za to, že lidem umožní aplikaci stahovat.
Hlavním cílem zákazu Tiktoku bylo, aby se omezil vliv Číny na USA. Kromě možnosti špionáže a krádeží osobních dat také existují obavy, že je skrze algoritmy manipulováno s veřejným míněním. Právě proto existuje snaha dostat Tiktok z vlivu čínské vlády.
Pokud by nakonec došlo ke skutečnému stažení Tiktoku z obchodů, Američané by velmi pravděpodobně přestoupil na jiné podobné aplikace, mnoho z nich patřících tamním firmám jako Google či Meta. Bohužel další možností, kterou by mohli také začít používat je jiná čínská aplikace známá jako RedNote. Ta nejen, že podléhá stejnému vlivu čínské vlády jako Tiktok, ale navíc se ještě méně obtěžuje se skrýváním své cenzury či ovlivňování mínění svých uživatelů.
V tuto chvíli se zdá, že nakonec dojde k dohodě a Tiktok koupí američtí investoři, ale zatím není jasné, kdo to bude ani jestli nakonec nenastane nějaký z jiných scénářů.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda