Společnost Apple přichází s novým zařízením a doufá, že podobně jako smartphony způsobí revoluci a každý jej v budoucnu bude používat. Ovšem i přes veškerou snahu inženýrů patrně narazí na mnohem větší odpor společnosti než telefony. Jedná se o brýle pro rozšířenou realitu.
Podobné produkty jsou s námi již poměrně dlouho. Headsety pro virtuální realitu jsou nyní relativně dostupné, ale přesto se jim nepodařilo stát se standardem ani ve videoherním průmyslu, na který se výrobci zaměřili především. Vyzkoušet si virtuální realitu je sice zážitek, ale neexistuje zde dostatek obsahu, který by většinovou společnost motivoval k pořízení si této hračky.
Ve skutečnosti je virtuální realita pro běžného konzumenta především hračka. Ano, může mít využití v určitých specializovaných profesích, ale v domácnostech si málokdy najde jiné využití. Právě proto se výrobci kromě virtuální reality zaměřují na takzvanou rozšířenou neboli augmentovanou realitu.
Jedná se o obraz skutečného okolí, do kterého je vložen počítačově vytvořený obsah. Většina lidí může rozšířenou realitu znát ze slavné hry Pokemon GO, kde byli pokémoni přidáni přímo do záběru kamery telefonu. S touto technologií již společnosti nějakou dobu experimentují. Například je možné si na svém zařízení vybavit svůj pokoj a rovnou objednat veškeré doplňky z obchodu.
Kromě možnosti rozšířené reality v tabletech a telefonech se také v poslední době objevují headsety, které poskytují takto rozšířenou realitu s pomocí kamer na přední straně brýlí a poskytují tak přehled o okolí, zatímco do něj uživateli promítají například počítačovou obrazovku. Přesně tímto směrem jde i nový Apple Vision Pro. Nemá jít o videoherní headset, ale nástroj pro všechny možné činnosti jako je sledování filmů, komunikace, ale také užitečný nástroj při práci. Je možné si tak do prostoru promítnout několik libovolně velkých obrazovek s čímkoli potřebujete a pouze pohybem rukou je ovládat.
Podobné produkty pro rozšířenou realitou již nějakou dobu existují. To, v čem je nový Apple Vision Pro převratný, je odlišný přístup jeho výrobců. Totiž snaha vytvořit brýle pro stálé nošení, které uživatel nemusí během dne vůbec sundávat. Právě proto se zaměřili na pohodlí a váhu headsetu, ale především na setkávání s dalšími lidmi.
Právě zde se dostáváme k té převratné a také poněkud děsivé části. Nositel podobných brýlí díky rozšířené realitě vidí a slyší své okolí, ale má na hlavě štít, kvůli kterému by komunikace s ním nebyla pro nikoho příjemná. To si výrobci Apple Vision Pro velmi dobře uvědomují a snaží se tak vytvořit iluzi, která jeho okolí zpříjemní komunikaci. Headset má na přední straně obrazovku, kam se promítají oči jeho nositele. Ten díky tomu vypadá, jako by měl na očích lyžařské brýle a je možné vidět jeho oči. Sice jsou pouze na obrazovce, ale díky snímání obličeje svého nositele dokáží tyto brýle poskytnout velmi realistickou iluzi.
Ovšem reality, kde vidíme pouze počítačem generované oči jiných lidí, se jen tak nedočkáme nejen kvůli možnému přijetí společností, ale také díky cenovce, která je nyní 3 499 amerických dolarů, tedy více než 80 000 Kč.
Ovšem patrně nastane doba, kdy se bude muset společnost rozhodnout, zda je třeba si podobné brýle při komunikaci sundávat, nebo se lidé spokojí s tím, co jim nabídne obrazovka jiných lidí.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda