S ohledem na velikost ekonomiky Spojených států amerických je téma investičního plánu americké administrativy nikoliv tématem národním, ale tématem globálním. Po mnoha měsících debat se podle informací insiderů plán blíží ke svému schválení. Co tedy bude součástí balíčku s celkovou hodnotou 1,75 bilionu dolarů? Pojďme se na to společně podívat.
Vyjednávání byla dlouhá a náročná hlavně proto, že se představy o nastavení největšího výdajového balíku, který Biden bude schvalovat, uvnitř demokratické strany zásadně lišily. Zatímco krajní levice prosazovala co největší balíček (bývalý kandidát na prezidenta Bernie Sanders původně navrhoval až šest bilionů dolarů investic), senátoři Manchin a Sinemová naopak chtěli balíček udržet na alespoň částečně racionální úrovni.
Na rozdíl od balíčku investic do infrastruktury (celkově 1 bilion dolarů), který byl výsledkem dohody mezi několika republikány a demokraty, se jedná o čistě demokratický návrh, který republikáni odmítli. Oba balíčky jsou však na sebe navázané, jelikož krajně levicová část demokratů odmítá hlasovat pro infrastrukturní balíček, dokud nebude v senátu schválen i balíček investiční.
Největší část peněz (555 miliard dolarů) bude zaměřena na klimatická opatření. Jak Biden zdůrazňoval, jeho administrativa bude boji s klimatickou změnou věnovat násobně vyšší pozornost než administrativa jeho předchůdce Donalda Trumpa. V dané částce se má jednat jak o daňové úlevy na elektrická vozidla či solární panely, tak o přímé investice do „čistých“ technologií a výrobních procesů. USA se tímto krokem připojí ke globálnímu tažení za čistší planetu a udržitelný růst.
Další významnou částí investičního balíku jsou investice do péče o děti, konkrétně jde o poskytnutí školek zdarma pro 3 a 4leté děti a příspěvky na děti pro rodiny se mzdou do výše 250 % mediánu průměrné mzdy v daném státu. Toto sociální opatření má pomoci zpomalit rozevírání nůžek mezi nízkopříjmovými domácnostmi (a nižší střední třídou) a horními třemi decily nejbohatších Američanů.
Opomenuta není ani Obamacare, péče o přistěhovalce či staré lidi. Součástí programu naopak není jeden z předvolebních slibů, a sice placená mateřská dovolená či opatření na zlevnění léků na předpis.
Součástí balíčku je ale i zavedení nových daní a zvýšení stávajících daní. Nově má být zavedena minimální 15 % daň pro firmy se zisky nad 1 miliardu dolarů, 1 % daň na zpětný nákup akcií, či zvýšení daní z příjmu pro nejbohatší Američany.
Celkově nelze v plánu najít žádná velká překvapení. Investice jdou do oblastí, které demokraté dlouhodobě prosazují, zdanění mají být bohatí jednotlivci a velké firmy, o kterých demokraté tvrdí, že by měli platit větší daně. Celkově pak balíček lze chápat jako očekávatelnou levicovou odpověď na současné problémy USA – vyšší progresivitu zdanění a implementaci prvků sociálního státu.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl