V posledních letech můžeme zaslechnout stále častěji debaty o ohrožení dolaru jako hlavní světové rezervní měny. Realita je však nejen dle mého názoru odlišná – dolar ukazuje, že má ve světě stále své pevné postavení, které může v následujících letech naopak posilovat.
Zelené bankovky se opírají o velmi silnou americkou ekonomiku a tamní finanční trhy. Jeho hodnota vůči euru, ale také například vůči souboru hlavních měn (dolarový index), se nyní dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2022. Co stojí za nedávným výrazným posílením amerického dolaru? Hlavním důvodem je silná americká ekonomika, očekávané změny, které slíbil přinést Donald Trump a silný trh práce, což ve zbytku západního světa zdaleka není samozřejmostí – spíše naopak.
Jedním z klíčových faktorů, které určují směr domácí měny, je výše úrokových sazeb a očekávání spojená s jejich případným zvyšováním či snižováním. Z USA postupně přicházejí pozitivní data, která ukazují, že ekonomika roste, nezaměstnanost je nízká a mzdy rostou. K tomu se přidává Donald Trump, který hovoří o uvolňování regulačních pravidel, snižování daní či cel.
Všechny tyto faktory jsou proinflační, tedy se od nich očekává, že podpoří ekonomiku v růstu, což s sebou pravděpodobně přinese další poptávkový tlak na růst cen. Centrální banky svými úrokovými sazbami reagují právě na inflaci a na její očekávaný vývoj. Poslední data z trhu práce změnila tato očekávání a způsobila růst výnosů na amerických dluhopisech, který reflektuje snížení očekávání v oblasti poklesu amerických úrokových sazeb. Ještě zhruba před týdnem bylo od americké centrální banky Fed očekáváno dvojí snížení úrokových sazeb do konce letošního roku. Nyní však trh předpokládá, že banka přistoupí pouze k jednomu snížení. Sazby tak pravděpodobně zůstanou v USA delší dobu na vyšších úrovních, což činí dluhopisy a americký dolar atraktivnějším aktivem – právě proto dolar posiluje.
Tento vývoj je klíčové sledovat zejména ve srovnání s jinými ekonomikami a měnovými zónami. Například s eurozónou či Spojeným královstvím, kde na tom nejsou tak dobře. V eurozóně se do konce roku očekávají až čtyři snížení sazeb a ve Spojeném království dvě. To je v relativně ostrém kontrastu s jedním aktuálně očekávaným snížením v USA.
Silný dolar, vyšší výnosy z dluhopisů a úrokové sazby však již nejsou tak pozitivní například pro domácnosti či firmy, kterým se prodražuje financování dluhů či jejich exportní ceny. Právě proto akciový trh reagoval mírným oslabením. Stejně tak je silný dolar negativní pro ceny komodit, jejichž hodnota je vyjádřena právě v dolarech.
Pavel Peterka, hlavní ekonom XTB
Foto: Pixabay
Zdroj: XTB