Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.
Projekt, který má zvýšit efektivitu na vaječných farmách, nyní získal podle BBC od britské vlády dotaci v hodnotě 2,6 milionů liber (téměř 75,8 milionů korun). Cílem tohoto projektu je monitorovat na farmách slepice včetně jejich okolí, zvuků, které vydávají a dalších klíčových ukazatelů. Následně tyto informace analyzovat a tak včas identifikovat jakékoli problémy například se zdravím slepic.
Systém BirdBox, jak se tento projekt nazývá, má také zaznamenávat údaje o krmivu nebo kvalitě vajec. Dokáže také upozornit farmáře, že zvířata jsou ve stresu. Tím by mohl zajistit slepicím delší a kvalitnější život a jejich majitelům větší produkci vajec. Britská vláda si od tohoto projektu slibuje nejen podporu tamních farmářů, ale s vyšší produkcí také nižší cenu vajec pro spotřebitele a navíc omezení potřeby dovážet vejce. Podle odhadů by se mohl příjem farmářů zvýšit až o 280 milionů liber a počet vajec až o 1,7 miliardy. To ovšem pouze v případě, že se tento projekt osvědčí a bude následně zaveden v celé zemi.
Britská vláda uvádí, že chce být vedoucí zemí na poli inovací, proto investuje do tohoto projektu. Prozatím se neví, jaké výsledky přinese, ale pokud se osvědčí, mohlo by jít pro farmáře o skutečně užitečný nástroj.
Se zvyšujícími se nároky na péči o nosnice a omezení pro jejich majitele u nás v současnosti roste cena vajec. Očekává se, že ještě poroste kvůli dalším investicím do halového chovu, protože od roku 2027 by u nás měl začít platit zákaz klecového chovu drůbeže.
Pokud by se projekt BirdBox ukázal jako úspěšný, mohl by zajistit větší pohodlí slepic a současně zvýšit jejich produkci, což by bylo dobré jak pro spotřebitele, tak pro farmáře.
Nyní nezbývá než čekat na jeho výsledky.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda