e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o zrušení obsoletních právních předpisů

02.01.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze návrhu zákona o zrušení obsoletních právních předpisů

Autor: Vláda

Datum předložení: 23. 11. 2022

Hodnocení EM: 90%

V zákonech se dnes už nevyznají ani právníci, zní často na adresu našeho právního řádu. Přesto politici i úředníci na ministerstvech připravují stále nové a nové předpisy, které právní džungli dále zahušťují. Proč tomu tak je? Dílem se jedná o snahu předpisy přizpůsobovat nové době, dílem jde o legislativní optimismus, že každý problém lze vyřešit zákonem nebo jiným právním předpisem. Nových předpisů se často domáhají lidé, kteří si vzápětí  na jejich množství a složitost sami stěžují. Pak jsou zde přirozeně politici, kteří  voličům rádi vyhoví. Alespoň si tak zajistí čárku, až se jich budou novináři ptát, co vlastně ve sněmovně dělali a kolik zákonů předložili.  

Tlak na vytváření nových zákonů začal už v devadesátých letech, kdy se heslem alibistů všeho druhu stalo: Já nic, chybí zákon. Vzpomeňme jen na tvrzení policie z devadesátých let, že nemůže to či ono stíhat. Výsledkem je, že dnes máme v trestním zákoníku kromě obecného podvodu též podvod pojistný, úvěrový a dotační. S novými možnostmi podvodníků kupříkladu v digitálním světě, jistě brzy přibydou další, což je přesně cesta do pekel.  On sice není podvod jako podvod, ale ani detailně kazuistické a technicky popisné zákony nemohou předvídat a obsáhnout všechny nuance konkrétních situací. Čím podrobněji určitý čin popíšeme, tím více jich budeme muset sepsat. 

Kolik máme u nás právních předpisů? Podle některých odhadů dva miliony, poněkud střízlivější odhad uvádí číslo kolem 43 tisíc, přičemž nemalá část z nich je obsoletních (někdy nesprávně též uváděno jako obsolentních). Tímto způsobem je označována norma, která je sice formálně platná, nebyla formálně zrušena, avšak nemá žádné právní účinky, nikoho k ničemu nezavazuje, nezakládá ani nemění žádná práva a povinnosti. Často se jedná o jednorázové právní akty, které se takzvaně zkonzumují a pak už jen zabírají místo ve Sbírce zákonů. Takové právní akty nemusí být ani příliš staré, z velké části se bude jednat i o státní rozpočet z minulého roku. 

Přemíra zákonů a dalších legislativních norem není dána jen tuzemskou nadprodukcí. Značná část přijímané legislativy pochází z Evropské unie, kde už dávno nedochází jen k harmonizaci rozdílných národních požadavků na výrobky či služby za účelem odstranění překážek volného obchodu. Evropská unie převzala roli ekologického lídra světa a pod vlajkou světlých zítřků podle všeho není daleko doba, kdy začne novelizovat i fyzikální zákony, o nich se až dosud mylně přepokládalo, že jsou z principu neměnné. Už nyní ale podle předsedy ústavněprávního výboru Marka Bendy platí, že až 80% toho, co přijímáme, je recepce norem Evropské unie. 

Není divu, že čas od času někdo přijde s nápadem na revizi právního řádu. Zrušit některé právní předpisy se jako první pokusili poslanci ODS v roce 2018, kdy postupně předložili hned dva zákony rušící obsoletní zákony z roku 1919. Vláda tehdy návrh nepodpořila. Ne že by snad lpěla na platných, ale neužívaných předpisech. Vadila jí nekoncepčnost postupného předkládání více zrušovacích zákonů, což by při frekvenci dva na rok bylo vůči přehlednosti právního řádu spíše na újmu. Již tehdy vláda avizovala, že by dala přednost komplexnímu řešení, k čemuž posléze na žádost ústavněprávního výboru přistoupila nepříliš povedeným návrhem na zrušení 812 předpisů.

V aktuálně předloženém návrhu zákona vláda navrhuje zrušit 6 667 zákonů, nařízení či vyhlášek a k tomu dalších 3 616 právních předpisů, sice již zrušených obecným zrušovacím ustanovením dřívějších právních předpisů, nyní ale rušených explicitně. Návrh je výsledkem velkého projektu spolufinancovaného z evropských peněz: „Analýza právního řádu České republiky za účelem identifikace obsoletních právních předpisů“, realizovaného v souvislosti s budováním systému e-Sbírka, kde by měly být zpřístupněny všechny platné předpisy. Rušeny tedy nejsou jen legrační normy z roku 1919, ale všechny obsoletní předpisy za sto let, od první republiky až po rok 2018. 

Součástí právní zásady „neznalost zákona neomlouvá“, musí být reálná možnost adresátů práva se s ním seznámit, a to v přehledné a srozumitelné podobě. Něco takového by bylo stěží možné, pokud bychom neoddělili platné právo od práva odumřelého. Zběsilé normotvorbě do budoucna sice návrh nezabrání, v té minulé ale udělá pořádek, a to není málo. V návrhu najdeme několik výjimek. Součástí legislativní probírky nebyly předpisy vydané v období nesvobody od 30. září 1938 do 4. května 1945. Podle ústavního dekretu prezidenta republiky z roku 1945 nejsou součástí právního řádu, a není proto třeba je rušit, byť nebyly zrušeny explicitně.

Vynechány byly i Benešovy dekrety spojené s konfiskací majetku etnických Němců a Maďarů, zrádců a kolaborantů, které přirozeně též nezakládají žádné nové právní vztahy. Důvodová zpráva to alibisticky odůvodňuje možnými politickými nebo mezinárodněprávním dopady, což je spíš výmluva. I v tomto případě jednoznačně platí, že právní vztahy založené na základě rušených právních předpisů zůstanou nedotčeny. Jinými slovy: zrušení Benešových dekretů neznamená žádné vracení majetku či právo na odškodnění. Předkladatel se nejspíš obával zneužití rušení Benešových dekretů ze strany opozice, což je sice pochopitelné, ale výsledný dojem z jinak vynikajícího díla to trochu kazí. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama