Apogeo
Reklama

Recenze návrhu zákona o zemském řízení České republiky

16.05.2021, Autor: swp, red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze návrhu zákona o zemském řízení České republiky

Autor: poslanci SPD
Datum předložení: 24. 3. 2021
Stanovisko vlády: nesouhlas
Hodnocení EM: 0%
Na českých národovcích je pozoruhodné, že při bližším ohledání jsou k nerozeznání od nacionalistů ruských. Určitou výjimkou je Tomio Okamura, který nacionalismus česko-ruský dokáže navíc okořenit nacionalismem moravským.
Jako rodák z Tokia se totiž považuje za nefalšovaného Moraváka. Na tom by nebylo nic divného, svou národnost si mohou svobodně zvolit i Klingoni, kdyby ovšem Okamura nebyl každý druhý den v televizi a nepřicházel s inciativou, s níž chce zastánce moravské národnosti oslovit.
Svého času to byla významná síla. V roce 1990 získalo Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko ve volbách deset procent hlasů, přičemž je zřejmé, že v Čechách je volili snad pouze v Praze žijící Moraváci.  Cílem moravského hnutí bylo vytvoření samosprávného spolkového systému, kde by se Morava a Slezsko ustavily jako třetí subjekt československé federace. Studenou sprchou se pro moravské nacionalisty stal rozpad Československa, který ukázal, kam vyhrocené národní ambice nutně vedou.
Volební potenciál moravských patriotů chce Okamura vytěžit návrhem zákona o zemském zřízení České republiky, který předkládá se svou současnou sněmovní partou. Ze samotného názvu není těžké uhodnout, že cílem je nahradit kraje, které podle předkladatelů nemají historické opodstatnění a jsou zbytečným mezičlánkem v samosprávě, zemí Moravskoslezskou, zemí Českou, pro niž bude používán název Čechy a hlavním městem Prahou. Čtete správně, Čechy a Praha jsou dvě země, zatímco Morava a Slezsko jedna.
Při pohledu na samotný zákon vás nutně napadne, že to předkladatelé nemíní vážně. Návrh má všeho všudy sedm paragrafů, přičemž první je jakousi deklaratorní preambulí, v níž se oznamuje, že zákon navazuje na tradici historických zemí Koruny české a územní celky jím zřízené jsou zemskými, státoprávními, hospodářskými i finančními samosprávnými celky České republiky, které budou spravovány v souladu s Ústavou a tímto zákonem jako územní celky řízené a spravované orgány zemské samosprávy a zemské státní správy. Bla bla bla.
K tomu, jak to celé bude fungovat, pak zákonu stačí dalších šest celkem stručných paragrafů včetně účinnosti. Okamura s ní počítá od počátku příštího roku. Největší absurditou zákona z legislativního hlediska je, že návrh mění státoprávní uspořádání republiky, dané ústavními zákony, sám však jako ústavní koncipován není. Prostým, fakticky protiústavním zákonem se nahrazuje ústavní zákon o vytvoření vyšších územních samosprávných celků, aniž by se autor zabýval jeho zrušením. Výsledkem není návrh na zemské zřízení, ale na státoprávní chaos.
Ve skutečnosti se jedná o jakési teze či věcný záměr zákona, který by v reálném světě byl zákonem ústavním.  Jeho součástí by muselo být nejen zrušení doposud platného zákona, ale též změna celé řady dalších, souvisejících předpisů. Předkladatelé to pouze ledabyle zmiňují v důvodové zprávě, aniž by brali na vědomí, že přechod na zemské zřízení by byl obrovským zásahem jak do legislativy, tak do praktického fungování státu. O tom se ze zákona nic nedozvíme, kromě toho, že je to návrat do historie, s čímž se dá celkem i souhlasit.
V navrhovaných zemích budou ustaveny zemské sněmy, přičemž v Praze bude mít toto postavení zastupitelstvo. Zemský sněm má mít nejen zákonodárnou iniciativu vůči Parlamentu ČR, ale též právo vydávat blíže nespecifikované právní předpisy zejména v sociální oblasti, zdravotnictví a dalších oblastech, které mají přímý vztah k zemi a nespadají do působnosti Parlamentu. O jaké oblasti se jedná, autoři mlčí, stejně jako nic neříkají o tom, co se stane, když zemský sněm vysloví zemské vládě nedůvěru.
Krajské úřady skončí a místo nich zemský sněm na návrh zemské vlády může zřídit zemský úřad. Ale nemusí, nebo ho také může zrušit, když se jí omrzí. Zkrátka jak se zrovna zemské panstvo vyspí. Nejednoznačné je též určení hranic zemí: „Hranice mezi zemí Moravskoslezskou a Čechami jsou určeny historickými hranicemi, které si vzájemně odsouhlasí zemské sněmy obou zemí.“ Tak jsou určeny, nebo se o nich teprve bude hlasovat? Co když se sněmy neshodnou? Bude válka nebo mezinárodní arbitráž?
Návrh zákona, který by republiku znovu rozdělil na soupeřící celky, není ničím jiným, než pokusem znovu probudit národnostní vášně a náležitě je volebně vytěžit. Autoři si s ním příliš práce nedali, paskvil je to jak stránce formální, tak i věcné. Čechy bez Prahy nedávají žádný smysl, stejně jako spojení Moravy se Slezskem, které toho má přinejmenším s jižní Moravou málo společného. Zákon zjevně není cílem sám o sobě, ale prostředkem k otevření další populistické fronty. Ani při nejlepší vůli si proto žádné body nezaslouží.
Foto: Pixabay


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Jednání o legislativních opatřeních na zvýšení bezpečnosti advokátních úschov

02.05.2024, Autor: red

Zástupci České advokátní komory jednají se zástupci Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva financí, České národní banky, České bankovní asociace, senátorkou Hanou Kordovou Marvanovou a dalšími o návrzích legislativních opatření, která mají vést ke zvýšení bezpečnosti advokátních úchov a obnovení důvěry veřejnosti v advokátní úschovy, která byla zásadním způsobem podlomena v důsledku trestné činnosti některých advokátů.

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o platebním styku

29.03.2024, Autor: red

Podle výroční zprávy společnosti Chainalysis, dlouhodobě agregující data o kryptoměnách, bylo v roce 2023 prostřednictvím kryptoměn vypráno 22,2 miliardy dolarů. Tatáž společnost zároveň tvrdí, že pouze 0,15 procenta veškerého objemu kryptoměn se dá prokazatelně spojit s kriminální činností.

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Recenze novely zákona o státní sociální podpoře

06.03.2024, Autor: red

Meziroční nárůst cen za elektřinu pro průměrnou domácnost odhadem 4500 Kč ročně predikoval v listopadu loňského roku Tomio Okamura. Vycházel z avizovaného růstu regulovaných cen energií a zapřísahal vládu, aby občanům a firmám s drahými cenami energií v příštím roce pomohla, jinak se z toho všichni zhroutí.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

19.02.2024, Autor: red

Největším příznivcem přímé demokracie zpravidla bývají opoziční strany. Mohou tak odmítat vládou prosazované nepopulární kroky, nebo jen vládě jednoduše vnucovat vlastní agendu. Pokud se opozice po volbách ujme moci, její vztah k referendu zpravidla značně ochladne.

Recenze novely trestního zákoníku

05.02.2024, Autor: red

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má u neziskovek spoustu škraloupů. Od posezení s nežádoucími osobami přes bombardování žalobců nevhodnými dotazy. Přitom se nedá říct, že by se jim nesnažil nadbíhat. Nové vymezení trestného činu znásilnění je úpravou, po níž různé spolky volají už dlouho a musel přijít ministr Blažek, založením spíše konzervativec, aby je někdo konečně vyslyšel.

Recenze novely zákona o státní památkové péči

22.01.2024, Autor: Z blogosféry

Stát to sice není, ale zároveň tak trochu je. Je to součást Číny a zároveň úplně ne. Postavení Tchaj-wanu by se dalo mírně řečeno označit za schizofrenní. Většina světa zastává politiku jedné Číny, což znamená, že Tchaj-wan jako stát neuznává, současně s ním však udržuje vztahy, jako by to stát byl, jen tomu tak neříkají.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

27.12.2023, Autor: red

O mizerném nakládání se zemědělským půdním fondem už se toho napsalo mnoho, takže jen stručná rekapitulace. Každý rok je v průměru vyjímáno a zabíráno 700 hektarů zemědělské půdy, z toho zhruba 40 % té nejkvalitnější v první a druhé kategorii. Pokud bychom to sečetli za deset či dvacet let, jsou to obrovská čísla.

Recenze novely zákona o soudech a soudcích

11.12.2023, Autor: swp, red

Bylo vám třicet, jste svéprávný a bezúhonný? Pokud ano, jděte dělat přísedícího k soudu. Zvolen bude každý, pokud jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat. Ve skutečnosti postačí ta svéprávnost a možná formální bezúhonnost. O místa soudních přísedících dlouhodobě není zájem a na soudech jich je nedostatek.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama