Investování láká stále více Čechů, jejich přístup k němu však často ovlivňuje dosažené vzdělání. Z průzkumu platformy InvestBay vyplývá, že alespoň jednou investovalo 78 % vysokoškolsky vzdělaných lidí, zatímco u těch se základním vzděláním nebo výučním listem to není ani polovina.
Občané s vysokou školou mají nejen větší odvahu riskovat, ale čtvrtina z nich investuje primárně z toho důvodu, že disponuje volnými finančními prostředky. Naproti tomu u lidí s výučním listem je to jen 8,8 % a zároveň by 40,8 % při investování uvítalo pomoc finančního poradce. Co dalšího nám data prozradila o rozdílném přístupu k investicím?
Letošní průzkum „Jak Češi investují?“, který si nechala zpracovat skrze platformu Instant Research investiční platforma InvestBay, se věnoval i rozdílům ve vnímání investic na základě vzdělání. Investování je podle dat atraktivnější pro lidi se středním a vysokoškolským vzděláním. Zkušenost s ním má 68 % lidí s maturitou a 78 % lidí s vysokou školou. Občané se základním vzděláním a výučním listem mají k investování větší odstup. Se základním vzděláním investovalo alespoň jednou 47,1 % populace a s výučním listem 45,7 %. Tato skutečnost se odrazila i na četnosti investování. Třetina lidí s vysokou a střední školou investuje alespoň jednou za měsíc, u lidí se základní školou nebo výučním listem se jedná pouze o pětinu.
Rozdíly lze pozorovat také v postoji k investování. „Z průzkumu je zřejmé, že největší odvahu riskovat mají lidé s vysokoškolským vzděláním, kde až pětina respondentů uvedla, že je ochotna jít do rizika za cenu vyššího výnosu. Naopak, občané s nižším vzděláním jsou opatrnější. Jenom 11,5 % vyučených lidí chce riskovat v oblasti investic a až dvě pětiny uvedly, že raději přistoupí na nižší výnos s menším rizikem,“ říká Daniel Rajnoch, CEO a zakladatel investiční platformy InvestBay. „Až čtvrtina lidí se základní školou nebo výučním listem by začala investovat kvůli možnosti zisku pasivního příjmu. U lidí se střední a vysokou školou je to pouze 16 %,“ doplňuje Rajnoch a vyzdvihuje i zajímavý rozdíl ve vnímání vlivu sociálních sítí na investování. Třetina lidí se základním vzděláním by se nechala ovlivnit při svých investičních rozhodnutích, zatímco u středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných je to pouze pětina.
Investování do nemovitostí je nejatraktivnější napříč celou populací
V průzkumu respondenti hodnotili různé formy investic, od dluhopisů a kryptoměn až po drahé kovy, a to na základě bezpečnosti a atraktivity. Většina lidí však za atraktivní a bezpečné považuje právě investování do nemovitostí. Pokračuje Daniel Rajnoch: „Z dat nám vyplynulo, že lidé se základním vzděláním nebo výučním listem jsou opatrnější nejen v investicích, ale také v hodnocení bezpečnosti a atraktivnosti. I tak ale více než polovina z nich považuje investování do nemovitosti za bezpečné a atraktivní. U lidí s vysokou školou je jako nejvíce atraktivní označilo 70,5 % respondentů a za bezpečné je označilo 76,4 %. V InvestBay investování do nemovitostí považujeme za bezpečnou a stabilní formu, vhodnou i pro občany, kteří s investováním teprve začínají a nemají žádné zkušenosti.“
Podmínkou investování není vysoký finanční kapitál
Volné finanční prostředky jako hlavní důvod pro investování uvedla čtvrtina vysokoškolsky vzdělaných lidí. Mezi vyučenými byl tento podíl pouze 8,8 %. Rozdíl lze pozorovat i v potřebě pomoci finančního poradce. Až 40,8 % lidí s výučním listem by podle svého soudu potřebovalo k investování jeho asistenci, u vysokoškolsky vzdělaných si to myslí jen 29 %.
A jaký názor převládá v pohledu na výši potřebného finančního kapitálu? „Téměř polovina vyučených lidí a dvě pětiny lidí se základním vzděláním jsou přesvědčeni, že je na investování potřeba vysoký finanční kapitál. Tak to ale být nemusí. V InvestBay chceme, aby mohl investovat každý, a to i do stabilních aktiv, jako jsou právě nemovitosti. Právě proto umožňujeme mikro investovat, díky čemuž je možné zhodnotit své peníze již od pár stovek korun,“ doplňuje Daniel Rajnoch.
Investiční platforma InvestBay funguje více než rok a za ten čas se do ní zapojily již stovky investorů. „Do naší platformy se dosud registrovalo více než 4 000 klientů, kteří již společně profinancovali čtyři investiční nabídky – ve Španělsku, Chorvatsku a na Lipně – a začínají získávat první výnosy z pronájmů. Připravujeme zároveň další atraktivní nemovitosti, které klientům představíme v nejbližších dnech,“ uzavírá Lukáš Přikryl, CMO a spoluzakladatel platformy InvestBay.
Foto: Pixabay
Zdroj: Insighters PR