Ministerstvo průmyslu a obchodu uveřejnilo memorandum týkající se těžby lithia.
Toho se v České republice nacházejí asi tři procenta světových zásob – jen v Krušných horách podle loňských odhadů přes jednu a čtvrt miliardy tun. Klíčovou surovinu užívanou třeba při výrobě baterií chce v tuzemsku těžit australská firma Europeans Metal Holdings, s níž v pondělí podepsal memorandum ministr Jiří Havlíček.
Dvoustránkový dokument se skládá ze tří okruhů dohody. Společné prohlášení například obsahuje závazek „maximalizovat možnosti“ dalšího zpracování lithia v České republice. Ve vztahu k tuzemsku je rovněž deklarována kooperace s českými akademickými výzkumnými základnami na nejúplnějším zpracování těžené suroviny. Třetí okruh pak nevylučuje zapojení České republiky coby kapitálového účastníka projektu European Metals Holdings Limited Cínovec.
„Není žádný důvod neinformovat veřejnost o všech skutečnostech, které s tímto tématem souvisejí,“ komentoval zveřejnění dokumentu mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba, podle nějž není jediný důvod ke spekulacím, které se v souvislosti s tímto dokumentem objevily.
Podobně se již v úterý vyjádřil prezident Miloš Zeman: „Nevidím důvod, proč by se ty údaje v něm obsažené neměly zveřejňovat. To přece není obchodní tajemství. A naopak by se obě zúčastněné strany mohly pochlubit, že se jim povedlo dosáhnout dohody.“
V České republice se podle odhadů nacházejí asi tři procenta světových zásob lithia, když většina ložisek je na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní EMH. Otevřít chce historický důl na cín. Těžbu lithia by mohla australská společnost zahájit v roce 2022. Má v plánu vytěžit 21 let 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.