Právě začínající rok 2025 přinese světu i investorům řadu výzev, ale zároveň i příležitostí. Vysoké ocenění trhů a všeobecná „risk-on“ nálada velí k opatrnosti. Na druhou stranu tzv. býčí trh nikdy neumírá na délku, ale musí ho něco zabít, nejčastěji se hovoří o „černé labuti“. A letos by taková mohla přiletět spíše z politické než z ekonomické sféry.
Geopolitika a rozklížený svět
Do svého čtvrtého roku vstupuje konflikt na Ukrajině, který však z pohledu investorů nemá tak zásadní vliv. Daleko větší pozornost se soustředí na nestabilní Blízký východ, kde má několik regionálních konfliktů potenciál přerůst ve větší konfrontaci.
To by mělo zásadní dopad na světové ceny ropy, což už je pro globální investory důležité. Naopak invaze Číny na Tchaj-wan se v nejbližší době jeví jako méně pravděpodobná.
Trump se vrací do čela
Staronový americký prezident totiž přichází do úřadu s cílem prosazovat protekcionistickou politiku. Konflikt s Čínou se tak bude odehrávat především formou celních válek. Domácím firmám pomohou nízké daně a deregulace, zatímco menším společnostem (tzv. small caps) prospějí opatření omezující zahraniční konkurenci.
Tento segment, který byl minulé roky navíc i pod tlakem vysokých úrokových sazeb kvůli velkému úvěrovému zatížení, by mohl těžit ze snižování sazeb Fedem. Kombinace těchto dvou faktorů dělá z malých firem investičně jednoho z „černých koní“ příštích let.
Evropa pod tlakem, Čína v domácích problémech
Evropa se potýká se slabým průmyslem, politickými problémy v klíčových členských zemích, nešťastně uchopeným Green Dealem a nově i částečným opuštěním ze strany USA. To může být buď noční můrou, nebo důležitým posledním budíčkem.
Pomoci by mohlo rychlejší než očekávané snižování úrokových sazeb ECB, které zatím vykazuje překvapivou dynamiku. Čína se naopak potýká s demografickými problémy a krizí v realitním sektoru. Japonsko je díky výrazným strukturálním reformám na dobré cestě vybřednout z desítek let trvající ekonomické stagnace.
AI a kryptoměny na vlně zájmu
Třetí rok mánie kolem umělé inteligence by mohl přinést první monetizaci obrovských investic do výzkumu a vývoje. Firmy z tzv. „Magnificent Seven“ si však mohou dovolit dotovat další vývoj i v následujících letech.
Kryptoměny pravděpodobně zažijí další býčí trh díky snadné dostupnosti přes burzovně obchodované fondy (ETF) a také díky podpoře ze strany Donalda Trumpa. Pravdou je, hlavní nástup retailu teprve přijde.
Nemovitosti zažijí comeback
Po třech letech by měl ožít americký a evropský realitní sektor, který byl kvůli významnému využití cizích zdrojů pod tlakem vysokých úrokových sazeb. Obě centrální banky jsou však již v procesu postupné normalizace měnové politiky. Je však třeba počítat s vyššími sazbami, než jaké byly běžné v minulém desetiletí.
Nový rok zkrátka opět přinese řadu výzev i příležitostí. Jako vždy je třeba být připraven na různé scénáře vývoje a držet se své předem naplánované investiční strategie.
Marek Odehnal, investiční stratég a majitel investičně-poradenské firmy ODEHNAL & PARTNEŘI s.r.o.
Foto: Pixabay
Zdroj: LESENSKY.CZ